Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosyjskie wojsko porwało Anatolija i Ołeksandra Prokopczuków 22 listopada. 26 listopada znaleziono ich zastrzelonych w lesie koło Nowej Kachowki.
Rosyjskie wojsko porwało Anatolija i Ołeksandra Prokopczuków 22 listopada. 26 listopada znaleziono ich zastrzelonych w lesie koło Nowej Kachowki.
28 listopada jest 278. dniem wojny na Ukrainie. Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w najbliższych dniach można się spodziewać przerzucenia na ukraiński front niektórych rosyjskich jednostek z terenu Białorusi. Miałyby one uzupełnić straty ponoszone przez Rosjan. Ponadto okupanci szerzą dezinformację twierdząc, że Ukrainy z wyzwolonych terenów są masowo zatrzymywani przez ukraińskie wojsko i oskarżani o współpracę z wrogiem. Rosyjska propaganda twierdzi, że celem zatrzymań jest wymiana na ukraińskich jeńców.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Takie dane podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez ukraiński rząd. Portal, powołujący się na Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, poinformował też, że 329 dzieci uważa się za zaginione, 7 819 dzieci udało się odnaleźć.
16:4228.11.2022

Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać; zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły - mówił na konferencji prasowej w Rumunii szef NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał, Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciw Ukrainie. Zdaniem Stoltenberga inwestowanie w obronność jest szczególnie ważne w czasie, gdy mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od pokoleń.

"Musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainie" - ostrzegł.

Konferencja prasowa Stoltenberga odbyła się w przeddzień dwudniowego spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

16:2028.11.2022

Dostawy broni i pomoc finansową dla Ukrainy, a także sankcje wobec Rosji omówili w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal i szefowie MSZ siedmiu krajów nordyckich i bałtyckich: Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji.

"Głównymi tematami naszego spotkania było: uzbrojenie, finanse i sankcje wobec agresora. (...) Znaczną uwagę zwróciliśmy także na sferę energetyczną i ostrzeliwanie przez Rosję naszej infrastruktury krytycznej" - napisał Szmyhal w komunikacie na serwisie Telegram.

Zapewnił o wdzięczności Kijowa za pomoc okazaną przez kraje nordyckie i bałtyckie w kwestii wyposażenia energetycznego. 

"Wsparcie to pomaga Ukraińcom zachować niezłomność i kontynuować opór przeciw barbarzyńskiej agresji rosyjskiej" - napisał szef rządu.

15:3728.11.2022

W obwodzie chersońskim rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali cywilne samochody i rozjeżdżali je czołgami. W karoserii jednego z pojazdów odkryto 50 dziur po kulach. Do tej zbrodni miało dojść w marcu - przekazała prokuratura obwodu chersońskiego.

15:1728.11.2022

Niemcy twierdzą, że wysłanie Patriotów na Ukrainę wymaga konsultacji z NATO. Nie, nie wymaga, dlatego że NATO nie działa w tej chwili w ramach artykułu piątego. Nie jest zaatakowane! W związku z tym każde państwo ma swobodę dysponowania swoimi jednostkami - zauważa Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, w kontekście dyskusji, jaka toczy się wokół propozycji niemieckiej minister obrony. Chodzi o przekazanie Polsce systemu obrony przeciwrakietowej Patriot oraz myśliwców Eurofighter. Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej zaproponował, by niemiecki sprzęt został przekazany Ukrainie.

14:5828.11.2022

Połowa mieszkańców Kijowa nie ma prądu. To efekt rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę. Ostatni taki ostrzał miał miejsce w zeszłą środę. Jego skutki odczuwane są w ukraińskiej stolicy do dziś. Władze zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Kijowski ratusz poinformował, że awaryjne przerwy w dostawach prądu dotyczą 55 procent odbiorców w stolicy. Jednocześnie, jak zapowiedział mer miasta Witalij Kliczko, awaryjne wyłączenia prądu w Kijowie mogą potrwać nawet do wiosny. Wyłączenia prądu dotyczą wielu miejscowości. Dziś ukraiński koncern Ukrenerho zastosował awaryjne wyłączenia dostaw w związku z deficytem energii elektrycznej. Jest on szacowany na około 30 procent.

14:4928.11.2022

W lesie w pobliżu okupowanej miejscowości Nowa Kachowka na południu Ukrainy znaleziono ciała ojca i jego 19-letniego syna, uprowadzonych przed kilkoma dniami przez rosyjskie wojska; ojciec był duchownym miejscowej wspólnoty ewangelickiej - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN.

22 listopada, gdy obaj mężczyźni pracowali w garażu, przyszli do nich żołnierze okupanta i wywieźli ich w kierunku sąsiedniej wsi. Nie są znane motywy zabójstwa. Zamordowany duchowny osierocił sześcioro dzieci.

Doniesienia o kolejnych rosyjskich zbrodniach napłynęły również z obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy. Na cmentarzu w wyzwolonej miejscowości Słobożanske, niedaleko Iziumu, ekshumowano ciała pięciorga cywilów, którzy zginęli w marcu w wyniku bombardowania wsi przez wojska najeźdźcy. Wśród zabitych była 10-letnia dziewczynka i chłopiec w wieku niespełna dwóch lat - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

14:3328.11.2022

Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich i nordyckich przybyli do Kijowa. O wizycie poinformował na twitterze szef MSZ Łotwy Edgars Rinkēvičs. 

"My, ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji jesteśmy w Kijowie, by wyrazić solidarność z Ukrainą. Mimo rosyjskiego deszczu bomb i barbarzyńskiej brutalności Ukraina zwycięży" - napisał szef łotewskiej dyplomacji.

13:3328.11.2022

Rosyjscy rezerwiści wysłani na front na Ukrainę nie mają tam nawet chleba, dlatego są zmuszeni gotować kukurydzę, którą znaleźli na polach - powiadomiły rodziny wojskowych w rozmowie z niezależnymi mediami. Ich relacje przytoczyło w poniedziałek Radio Swoboda.

"(Żołnierze) mogą zjeść tylko raz dziennie. Są zmuszeni spać na ziemi, pod gołym niebem. Jeden śpiwór na pięć osób - oto ich wyposażenie. Ponadto część rzeczy, które kupiliśmy (zmobilizowanym) za nasze własne pieniądze jeszcze w Tiumeniu, została im odebrana" - przyznała żona jednego z rezerwistów, cytowana przez portal Sibir.Realii, projekt medialny Radia Swoboda.

"Oni nie są przyporządkowani do żadnej jednostki wojskowej, za tych ludzi nikt nie odpowiada. W nocy pełnią wartę na ślepo, ponieważ nie mają środków łączności ani noktowizorów" - dodały rodziny żołnierzy.

13:2128.11.2022

Propaganda Rosji wyprodukowała sfałszowane zdjęcie Premiera RP, kłamiąc, że Premier składał w Kijowie hołd S. Banderze. To kolejna rosyjska próba destabilizowania RP oraz relacji PL i UA. Celem działań Kremla jest wytworzenie w PL wrogości wobec UA.

12:5028.11.2022

"Będziecie płacić latami" - mówi Rosjanom wicepremier Ukrainy. Olha Stefaniszyna przemawiała zdalnie podczas londyńskiej konferencji poświęconej zapobieganiu przemocy seksualnej podczas wojen.

O tym, że jej ofiarą padają ukraińskie kobiety, donoszą ukraińscy dziennikarze. "To moje przesłanie do wszystkich Rosjan: będziecie płacić latami. Za każdą osobę, która padła ofiarą zbrodni" - podkreśliła polityk.

"Gwałt jest elementem strategii Rosji na Ukrainie" - ostrzegała w zeszłym miesiącu Pramila Patten, przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ. Olha Stefaniszyna podkreślała w Londynie, że psychiczna krzywda ofiar i ich bliskich pozostanie z nimi na całe lata. "Nawet po zwycięstwie, po tym, jak ta wojna się skończy, konsekwencje będziemy odczuwać bardzo, bardzo długo" - ostrzegała.

Szacuje się, że ofiarami przemocy seksualnej jest około 20-30% kobiet i dziewcząt na terenach ogarniętych konfliktami: od Ukrainy, przez Etiopię po Kolumbię.

Konferencję w Londynie otworzył szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly, potrwa ona do jutra.

12:1428.11.2022

Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Takie dane podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez ukraiński rząd.

Portal, powołujący się na Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, poinformował też, że 329 dzieci uważa się za zaginione. Zdołano odnaleźć 7  819 dzieci.

Od początku rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 440 dzieci, a 851 zostało rannych. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim i kijowskim. Ukraińskie władze podkreślają, że dane te nie są ostateczne, gdyż trwa weryfikacja informacji z terenów, na których toczą się walki, z terenów tymczasowo okupowanych i z miejsc wyzwolonych od Rosjan.

Od początku wojny zostało na Ukrainie uszkodzonych dwa tysiące 719 placówek oświatowych. 332 zostały całkowicie zniszczone.

11:4128.11.2022

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło na Ukrainie czterech cywilów, a 11 osób odniosło obrażenia - poinformował w poniedziałek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dwie osoby zostały zabite w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Po jednej ofierze śmiertelnej odnotowano w regionach chersońskim i zaporoskim, na okupowanych przez rosyjskie siły terenach południa Ukrainy - napisał Tymoszenko na Telegramie.

Najwięcej cywilów ginie w ostatnich tygodniach w obwodzie donieckim, a także w zachodniej części obwodu chersońskiego, wyzwolonego 11 listopada spod rosyjskiej okupacji. Wojska agresora wycofały się z Chersonia i okolic tego miasta, lecz ostrzeliwują stolicę regionu z dział i wyrzutni rakietowych rozmieszczonych na wschodnim brzegu Dniepru. W najtragiczniejszym dotąd dniu, 24 listopada, śmierć poniosło siedmiu mieszkańców Chersonia, a 21 osób zostało tam rannych.

10:5328.11.2022

Rosyjscy żołnierze wycofani do Melitopola z wyzwolonej przez ukraińskie wojska zachodniej części obwodu chersońskiego dopuszczają się w tym mieście gwałtów, szabrownictwa i rozbojów - powiadomił w poniedziałek ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

W Melitopolu znacznie wzrosło zagrożenie przestępczością. Rosyjscy wojskowi, których przerzucono tam głównie z Chersonia, cechują się skrajnie niskim poziomem dyscypliny. Odnotowuje się m.in. przypadki plądrowania sklepów. Okupacyjne "władze" z nadania Moskwy aresztują osoby naruszające prawo i nawet grożą im rozstrzelaniem, ale nie poprawia to sytuacji bezpieczeństwa - czytamy na łamach serwisu.

11 listopada ukraińskie wojska wyzwoliły Chersoń oraz całą zachodnią część obwodu chersońskiego, położoną na prawym brzegu Dniepru. Kilka dni później pojawiły się pierwsze niepotwierdzone doniesienia o "flagach Ukrainy" w Kachowce i Nowej Kachowce, czyli miejscowościach po wschodniej stronie rzeki.

Melitopol liczył przed rosyjską inwazją około 150 tys. mieszkańców. Miasto zostało opanowane przez wojska agresora na przełomie lutego i marca, kilka dni po inwazji Kremla na sąsiedni kraj. Okupacyjna administracja uznaje od tego czasu Melitopol za nieformalną "stolicę" podbitych ziem obwodu zaporoskiego.

09:5128.11.2022

Siły Zbrojne Ukrainy mogą zdobyć przyczółek na Mierzei Kinburn i kontynuować kontrofensywę w obwodzie chersońskim, – Instytut Badań nad Wojną (ISW).

09:1428.11.2022

Działające w Rosji niezależne organizacje kobiece żądają zakończenia wojny i wyprowadzenia rosyjskich wojsk z Ukrainy. Dokument został wysłany do obu izb parlamentu: Dumy Państwowej i Rady Federacji. Wcześniej z podobnymi petycjami wystąpiła opozycyjna partia Jabłoko i grupa niezależnych deputowanych z kilkunastu miast, w tym z Moskwy i Petersburga.

Działaczki organizacji skupiających matki i żony żołnierzy wysłanych na ukraiński front nie ograniczyły się do przekazania petycji przedstawicielom rosyjskich władz. Kobiety opublikowały dokument na międzynarodowym portalu Change.org. W petycji podkreśliły, że niezależnie od tego, czy ktoś nazywa wojnę - wojną, czy wymyśla inne zakamuflowane nazwy, to wojna zawsze przynosi katastrofę, przelew krwi, przemoc i poniżenie ludzkiej godności. Dalej zwracają uwagę, że rosyjscy deputowani przysięgali chronić prawa i wolności każdego obywatela, a zamiast tego niszczą je. -„Członkowie waszych rodzin są chronieni przed udziałem w wojnie, wy niczym nie ryzykujecie i nikogo nie tracicie, a my każdego dnia martwimy się o bliskich, których siłą wysyłają do tej maszyny mielącej mięso” - napisały rosyjskie kobiety. W ciągu doby petycja zebrała zaledwie kilka tysięcy głosów.

08:4028.11.2022

Pomimo wyzwolenia przez Ukraińców Chersonia położonego na południu kraju, miasto wciąż pozostaje pod codziennym ostrzałem Rosjan - poinformował brytyjski wywiad wojskowy.

24 listopada 2022 roku w mieście zginęło 10 osób. Najwięcej ostrzałów, bo aż 54, zarejestrowano 27 listopada
''Miasto jest bezbronne, ponieważ pozostaje w zasięgu większości rosyjskich systemów artyleryjskich, ostrzeliwujących obecnie ze wschodniego brzegu Dniepru, z tyłu nowo skonsolidowanych linii obronnych. Wiele zniszczeń w Chersoniu to efekt rosyjskiego ostrzału z wyrzutni rakiet, głównie z wyrzutni BM-21 Grad.

08:0428.11.2022

Wojska rosyjskie na lewym brzegu Dniepru liczą się z możliwością sforsowania rzeki przez siły ukraińskie i kontrofensywy w tym regionie. Według ISW Rosjanie zamierzają się skupić na obronie swoich linii komunikacji na południu Ukrainy, w tym z Zaporoża na Krym – ocenia ośrodek ISW.

"Armia rosyjska ewidentnie uważa, że siły ukraińskie mogą przekroczyć rzekę Dniepr i przystąpić do kontrofensywy na wschodzie obwodu chersońskiego (lewy brzeg Dniepru), potencjalnie zagrażając krytycznym połączeniom logistycznym rosyjskich wojsk pomiędzy (zaanektowanym) Krymem i południową częścią Ukrainy” – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według analityków siły rosyjskie ewidentnie nie widzą możliwości powstrzymania sforsowania Dniepru przez stronę ukraińską, ani nie uważają za priorytet działań obronnych, by takie działania powstrzymać – wnioskuje ISW po przeanalizowaniu dostępnych wizualnych danych na temat rosyjskich umocnień w regionie. Według ośrodka rosyjskie plany umożliwiają stworzenie mocnych ukraińskich pozycji na lewym brzegu.

07:2128.11.2022

Rosyjskie władze okupowanego Mariupola tolerują włamania podległych im żołnierzy do prywatnych domów i grabienie mienia. Informuje o tym na Telegramie doradca mera miasta, Petr Andruszczenko.

Złodzieje w mundurach plądrują przede wszystkiem te mieszkania, których właściciele uciekli przed wojną. "W biały dzień, w centrum miasta wyciągają z domów co się da.' - pisze doradca mera - "Samochodami, przyczepami, na własnych plecach."

Przedstawiciele ukraińskiej administracji podają, że wobec całkowitej obojętności władz okupacyjnych w ślady rosyjskich żołnierzy idą miejscowi przestępcy. Petr Andriuszczenko pisze, że miejskie tablice ogłoszeń pełne są ofert sprzedaży rzeczy, pochodzących z rozboju. Przypomina, że w Mariupolu w trakcie działań wojennych Rosjanie zburzyli ponad 50 tysięcy mieszkań. 90 procent budynków w mieście leży w gruzach. Po wielodniowych ostrzałach artyleryjskich nie działa sieć elektryczna. Nie ma też gazu ani wody. Według szacunków władz w Mariupolu wciąż przebywa ponad 100 tysięcy mieszkańców, którzy nie mogą opuścić miasta.

06:5528.11.2022

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że wojska rosyjskie nadal prowadzą ostrzał rakietowy i artyleryjski osiedli cywilnych po ukraińskiej stronie frontu. Jednocześnie propaganda Kremla próbuje zrzucić winę na ukraińskie siły zbrojne.

Ponadto okupanci szerzą dezinformację twierdząc, że Ukrainy z wyzwolonych terenów są masowo zatrzymywani przez ukraińskie wojsko i oskarżani o współpracę z wrogiem. Rosyjska propaganda twierdzi, że celem zatrzymań jest wymiana na ukraińskich jeńców.

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w najbliższych dniach można się spodziewać przerzucenia na ukraiński front niektórych rosyjskich jednostek z terenu Białorusi. Miałyby one uzupełnić straty ponoszone przez Rosjan.

Ukraińskie pozycje oraz osiedla nadal są celem ostrzału rakietowego i artyleryjskiego ze strony wojsk rosyjskich. W kilku miejscach na wschodzie kraju Rosjanie próbowali przeprowadzić działania ofensywne, jednak zostali odparci przez ukraińskich obrońców.

21:3727.11.2022

Zełenski: Terroryści przygotowują nowe ataki i dopóki będą mieć rakiety, nie uspokoją się

Władze Ukrainy zdają sobie sprawę, że Rosja przygotowuje nowe ataki rakietowe na Ukrainę i nie zaprzestaną, dopóki będą mieć rakiety – powiedział w wieczornym wystąpieniu w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Wiemy to na pewno. I dopóki będą mieć rakiety, nie uspokoją się” – powiedział Zełenski w nagraniu, opublikowanym wieczorem w Telegramie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 76

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
a
ab
. Rosyjscy czołgiści zostawili wiadomość w Chersoniu dla szanownych Ukraińców.

„Szanowni Ukraińcy, zachowujcie się dobrze! Nie zapominajcie, że jesteście na terytorium Imperium Rosyjskiego!

Jesteśmy na urlopie, wkrótce wrócimy.

1. Mebli nie gryźć!

2. Na podłogę nie [wulgaryzm]!

3. Przechodniów nie zaczepiać!

4. W nocy nie szczekać!

5. Drzwi zamykać szczelnie – bo przeciąg!

6. Po powrocie zdecydowanie zalecamy pozostawić porządek i zawiesić w każdym pokoju portret naszego z wami monarchy - W.W. Putina!

PS. Każdego ranka całować flagę i śpiewać rosyjski hymn. Przyjedziemy i sprawdzimy!

Z miłością, rosyjski specnaz czołgowy"
a
ab
Pierwszą rzeczą jaką zrobił nazistowski reżimek z Kijowa po puczu faszystowskim w 2014 roku było odcięcie Krymu od wody – postawili na rzece tamę i już.

Obecnie sami stoją w niekończących się kolejkach po wodę – jaki to słodki widok…No bo jako że to oni a nie Marsjanie na żydowskiego komika głosowali więc czeka ich teraz długa zima i bardzo śmieszna.
G
Gość
23 listopada, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Popieram. Rosjanie to zabójcy cywilizacji. Ten kraj nie powinien istnieć

P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
a
ab
Dmitrij Miedwiediew pisze:

Czasami na wypowiedzi wroga trzeba odpowiedzieć czymś więcej niż tylko dyplomatycznymi czy jakoś alegorycznymi sformułowaniami.

Odpowiadam:

W insektarium w Kijowie hodują różne karaluchy, które nieustannie grożą „zwrotem Krymu”. Cele są jasne: rozweselić oswojone owady i pokazać właścicielowi insektarium, że wciąż potrafią biegać za kawałkiem jedzenia. To prawie jak ulubiony karaluch, Janissary, w sztuce „W biegu” słynnego Kijowanisty Michaiła Bułhakowa.

Chcę więc przypomnieć im niezaprzeczalne fakty:

Kijów jest stolicą starożytnej Rosji.

Kijów jest dużym małym rosyjskim miastem w Imperium Rosyjskim.

I wreszcie, Kijów to po prostu rosyjskie miasto, w którym ludzie zawsze myśleli i mówili po rosyjsku.

Żeby było jasne, co i jak należy zwrócić…
a
ab
Ukraińscy terroryści zaatakowali elektrownię atomową w Zaporożu!!!

największą elektrownię jądrową w Europie”

Bez zgody USA i Anglii tego by nie zrobili

Ukraińcy strzelali do korpusu specjalnego EJ nr 2, w którym przechowywane jest świeże wypalone paliwo jądrowe.

„Wystrzelono 15 pocisków. Wiadomo, że 6 trafiło w basen fontanny chłodzącej reaktor, 2 – w suche składowisko odpadów radioaktywnych.

Nadal nie można określić skutków ostrzału
G
Gość
19 listopada, 13:17, ab:

Były burmistrz Kijowa, ciężko bity po głowie pięściami profesor matematyki Kliczko, staje się jak pedo Joe umysłowo niedorozwinięty. Oznajmił że z 16 pocisków wystrzelonych do stolicy 16 zostało zestrzelonych ale dwa trafiły w obiekty infrastruktury energetycznej.To tylko dowód na to jakie predyspozycje umysłowe mają sługusy żodostwa obsadzane na stanowiskach. Tam była tak silna selekcja negatywna że tylko tacy jak on lub Kaczyński bez podstawówki mieli szansę się na stanowiskach zainstalować.

Co jarasz ?

P
PI Grembowicz
To znowu ci odwiecznie źli Ukraińcy, Amerykanie albo Polacy!

Chyba że to ustawka, ruska ustawka.
G
Gość
19 listopada, 14:18, Gość:

Naprzód kochana Rosjo!

NIECH ŻYJE ROSJA!

Да здравствует Россия!

Rosja wzywolicielem narodów!

Rosja - to brzmi dumnie!

Z jak zdechł.

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie