Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. - nowoczesne urządzenia na potrzeby obronności

Akcja specjalna Giganci Polska Press 2022

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.) wywodzące się z powołanego w 1968 roku Zakładu Produkcji Doświadczalnej Wojskowej Akademii Technicznej, zajmuje się konstruowaniem i produkcją nowoczesnych urządzeń na potrzeby obronności.

Od ponad 50 lat działamy w obszarze związanym z obronnością i bezpieczeństwem państwa. W tym czasie zabezpieczaliśmy potrzeby Sił Zbrojnych RP w różnych dziedzinach, od budowy prototypów laserowych i mikroskopów elektronowych poprzez urządzenia szkolno-treningowe, po sprzęt do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP).

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. - nowoczesne urządzenia na potrzeby obronności

Aktualnie Spółka, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest jedynym przedsiębiorstwem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, które kompleksowo wyposaża lotniska wojskowe w urządzenia naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) własnej produkcji takie jak: zasilacze elektroenergetyczne i hydrauliczne, dystrybutory tlenu, azotu i powietrza, gazyfikatory tlenu i azotu, sprężarki powietrza, osuszacze, urządzenia oświetleniowe, holowniki, urządzenia diagnostyczne oraz wysokociśnieniowe przewody elastyczne.

Dzięki temu, że jesteśmy właścicielami zastosowanych rozwiązań, mamy nieograniczone możliwości w zakresie modyfikacji, modernizacji oferowanych urządzeń oraz świadczymy pełen zakres usług serwisowych w całym cyklu życia produktu.

Spółka produkuje również wyposażenie hangarowo-lotniskowe, dedykowane dla cywilnych portów lotniczych, takie jak stelaże i przyczepy pod palety i kontenery lotnicze, wózki bagażowe, schody pasażerskie i podesty serwisowe, a także linie technologiczne stanowiące wyposażenie terminali CARGO, każdorazowo dostosowywane do indywidualnych wymagań klienta.

WCBKT S.A. systematycznie wzbogaca ofertę produktową zarówno na rynku lotnictwa wojskowego jak i cywilnego.

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. - nowoczesne urządzenia na potrzeby obronności

Do zakresu działalności firmy należy:

  • prowadzenie prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych w dziedzinie techniki lotniczej,
  • projektowanie urządzeń, wykonywanie badań wstępnych i kwalifikacyjnych,
  • produkcja urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej własnej lub powierzonej,
  • obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna urządzeń,
  • wykonywanie napraw, remontów i modernizacji,
  • przystosowanie urządzeń do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Spółka jest producentem Systemu Przeciwpożarowego i Tłumienia Wybuchu – STOPFIRE® w czołgach oraz wozach bojowych, którego podsystem detekcji został opracowany w Wojskowej Akademii Technicznej. System ten jest wykorzystywany w NBPWP BORSUK opracowywanym i wdrażanym do seryjnej produkcji przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A.

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. - nowoczesne urządzenia na potrzeby obronności

WCBKT S.A. dostarcza, opracowuje i produkuje urządzenia naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP), Spółka specjalizuje się także w opracowywaniu i dostawie kompleksowego wyposażenia hangarowo – lotniskowego zarówno na rynek wojskowy, jak i na rynek cywilny w kraju i za granicą.
Zasilacze elektroenergetyczne produkcji WCBKT S.A. posłużyły m.in. do zabezpieczenia obsługi samolotu Air Force One podczas wizyty prezydenta USA w Polsce oraz ciężkich samolotów transportowych Antonow An-124 Rusłan oraz An-225 Mrija.
Wyposażenie hangarowo-lotniskowe coraz częściej znajduje zastosowanie na polskich lotniskach cywilnych. Jest to m.in. wyposażenie terminali Cargo, stelaże i przyczepy pod palety i kontenery, wózki bagażowe, a także schody pasażerskie i podesty serwisowe dedykowane specjalnie dla samolotów rządowych oraz samolotów pasażerskich typu Airbus 320 i Boeing 737-800.
Od 2014 r. w domenie lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) jednego z największych koncernów obronnych w Europie. PGZ skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego produkujących innowacyjne systemy i rozwiązania wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. - nowoczesne urządzenia na potrzeby obronności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. - nowoczesne urządzenia na potrzeby obronności - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie