WOŚP zabiera sprzęt szpitalowi w Pszczynie. "Jest nam przykro" [OŚWIADCZENIE]

RedakcjaZaktualizowano 
Jerzy Owsiak przekazał sprzęt szpitalom geriatrycznym w całym kraju ARC Dziennik Zachodni
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbiera sprzęt podarowany szpitalowi w Pszczynie, bo był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem. - Jest nam niezmiernie przykro, że część łóżek, które szpital w Pszczynie otrzymał za pośrednictwem Fundacji WOŚP zostało umieszczonych na oddziale kardiologicznym - pisze w specjalnym oświadczeniu Joanna Krzystolik, dyrektor Szpitala w Pszczynie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbiera dary, które otrzymał szpital w Pszczynie.

Sześć łóżek sterowanych elektronicznie wysłała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na oddział geriatryczny w szpitalu w Pszczynie. Ale okazało się, że cztery łóżka zakupione z myślą o komforcie pacjentów w podeszłym wieku ludzie zauważyli na kardiologii tegoż szpitala.

Prezes szpitala, Jacek Nowakowski, przyznał, że łóżka nie stanęły na geriatrii, bo... nie były tam potrzebne. - Mieliśmy własne, które musielibyśmy wyrzucić, żeby wstawić darowane - powiedział.

Jerzy Owsiak zapowiedział, że w takim razie odbierze dary przeznaczone szpitalowi w Pszczynie.

Szpital w Pszczynie wydał dzisiaj specjalone oświadczenie w tej sprawie. Czytaj poniżej:

Pszczyna, 12.11.2013

OŚWIADCZENIE

Jest nam niezmiernie przykro, że część łóżek, które szpital w Pszczynie otrzymał za pośrednictwem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało umieszczonych na oddziale kardiologicznym. Dokonaliśmy niezbędnych zmian, by przywrócić stan wynikający z ustaleń i umowy z Fundacją WOŚP. Dołożymy też wszelkich starań, by podobne uchybienia nie wystąpiły w przyszłości.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że łóżka oraz cały sprzęt, który szpital w Pszczynie dotychczas otrzymał za pośrednictwem Fundacji WOŚP dobrze służy pacjentom, dla których jest przeznaczony. Zależy nam, aby tak nadal było. Doceniamy dobrą wolę oraz chęć podjęcia dalszej współpracy i rozmów z Fundacjąw tym zakresie. Zależy nam na dobrej współpracy z WOŚP, a przede wszystkim na tym, by szpital w Pszczynie w dalszym ciągu zapewniał dobrą opiekę lekarską i komfort pacjentom przebywającym na oddziale geriatrycznym.

Joanna Krzystolik
Dyrektor Szpitala w Pszczynie

Szpital w Pszczynie, który wbrew ustaleniom z WOŚP przekazane przez fundację łóżka wykorzystywał na oddziale kardiologicznym, a nie geriatrycznym, zapewnił we wtorek, że sprzęt wrócił już na swoje miejsce. Mimo to WOŚP szuka innego ośrodka, by tam przekazać łóżka.
- Poczuliśmy się oszukani. Skoro ktoś zobowiązał się w umowie, że łóżka będą wykorzystywane na oddziale geriatrii, powinien się z tego wywiązać – powiedział we wtorek rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies.

Jak poinformował, fundacja przekazała szpitalowi w sumie 21 urządzeń o wartości ok. 160 tys. zł, w tym sześć specjalistycznych łóżek.

Kamil Rudawiec - dyrektor działu szpitalnego spółki Centrum – Dializa, która dzierżawi szpital - podał we wtorek, że na kardiologię przeniesiono trzy z sześciu przekazanych przez Orkiestrę łóżek.

- Kierowaliśmy się interesem pacjentów i tym, żeby te łóżka służyły chorym, bo na oddziale geriatrii nie były w tym momencie wykorzystywane. Mamy tam niewielki kontrakt, obecnie na oddziale przebywa 2 pacjentów, średnio – do 5 osób. Nie dotrzymaliśmy więc litery umowy, ale jej ducha – tak. Bijemy się w piersi – powiedział PAP Rudawiec.

Dyrektor szpitala Joanna Krzystolik przeprasza i tłumaczy, że łóżka znalazły się na innym oddziale, bo taka była chwilowa konieczność. W wydanym we wtorek oświadczeniu poinformowała, że dokonano już niezbędnych zmian, by przywrócić stan wynikający z ustaleń i umowy z Fundacją WOŚP. Zapewniła, że dołoży starań, by podobne uchybienia nie wystąpiły w przyszłości.

Rudawiec podkreślił, że ponieważ środki z ostatniego finału WOŚP były po raz pierwszy przeznaczone dla pacjentów dorosłych, a nie tylko dzieci, to problem może się powtarzać. - Sprzęt dla dzieci służy tylko im, ale przecież dorośli pacjenci, innych niż geriatryczne oddziałów, też mogą być osobami w podeszłym wieku – mówił.

Z taką argumentacją nie zgadza się Dobies. - Musimy przestrzegać zasady, że sprzęt jest wykorzystywany zgodnie z celem finału. Inaczej w krótkim czasie służyłby wszystkim, tylko nie tym, dla których jest przeznaczony. Tak było właśnie w Pszczynie – cztery łóżka stały na kardiologii, a stare łóżka z innych oddziałów znalazły się na oddziale geriatrii – podkreślił.

Dobies poinformował, że fundacja szuka teraz placówki w okolicy, gdzie mogłyby trafić łóżka dla seniorów. Proponowane wcześniej przez szpital rozwiązanie – odkupienie łóżek od WOŚP - było niemożliwe z powodów formalnych. Fundacja nie prowadzi bowiem działalności gospodarczej.

Jej rzecznik zapewnił, że ta sprawa nie zamyka jednak placówce w Pszczynie drogi do współpracy z WOŚP.

Nie obrażamy się na szpital. Jeśli po kolejnym finale uzasadni swoje potrzeby, zakupiony przez nas sprzęt może znów tam trafić. Musimy jednak mieć pewność, że oddział geriatryczny w tym szpitalu działa prawidłowo, a sprzęt będzie wykorzystywany właściwie. Zawsze będziemy przestrzegać ściśle zasad, na jakich jest przekazywany – zaznaczył.

Jak poinformował rzecznik śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Kopczacki, szpital w Pszczynie nie ma kontraktu na kardiologię. Leczy jednak pacjentów, argumentując, że to przypadki ratowania życia, za które NFZ jest zobowiązany zapłacić. Zapłaty za te świadczenia domaga się na drodze sądowej.

Podczas tegorocznego, 21. Finału WOŚP kwestowano po raz pierwszy nie tylko na rzecz dzieci, ale również seniorów. Tak samo ma być podczas kolejnego finału, zaplanowanego na 12 stycznia przyszłego roku. PAP

CZY JERZY OWSIAK POWINIEN ODEBRAĆ SPRZĘTSZPITALOWI W PSZCZYNIE? NAPISZ KOMENTARZ*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 113

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 września, 20:07, Gość:

Oddział paliatywny w Kłodzku dostał sporo sprzętu z WOŚP, który stoi nieużywany w zagrzybionej łazience. Warunkiem było otworzenie wyremontowane oddziału, niestety bez efektu. Serce się kroi, wiedząc jak taki sprzęt niszczeje!!! Sprawdźcie to

Sprawa aktualna 2019r

G
Gość

Oddział paliatywny w Kłodzku dostał sporo sprzętu z WOŚP, który stoi nieużywany w zagrzybionej łazience. Warunkiem było otworzenie wyremontowane oddziału, niestety bez efektu. Serce się kroi, wiedząc jak taki sprzęt niszczeje!!! Sprawdźcie to

r
robin hood

Jakim prawem ??? To na innych oddziałach nie leczeni są ludzie w podeszłym wieku ? To Owsiak ustala na której sali szpitala leczeni są chorzy ? To sprzęt darczyńców, czy własność prywatna "księstwa" Owsiaków ? Dlaczego "dobroczyńca" nie wspomaga chorych dzieci dla których rodziców nie stać na leczenie poza granicami Polski, z uwagi na ogromne koszty ? Lepiej wydać 6 mln. Woodstok (rynsztok) ?

S
SZak

WOSP zbiera dla pacjentów w tym przypadku starszych,szpital zgłasza zapotrzebowanie na 6 teraz twierdzi ze 2 są potrzebne to o co kaman? Zabietamy tam gdzie sa potrzebne dla seniorów i tyle w temacie. Wyposażeniem innych oddziałów NFZ sie zajmuje.....

H
Hdhdhd

Co to za różnica czy tu czy tu używają go ludzie przebywający w szpitalu a nie jakieś tam zastanę umowy nie długo to Owsiak będzie wskazywał ile czasu ma leżeć na nim pacjent

a
antoni antczak

To myśmy zbierali na te łóżka aby owsik decydował co z nimi ma szpital robić? to zbieraliśmy owsikowi czy dla potrzebujacych.Co za gnida

r
rys

czy ktos czytalze to z archiwum a data jest 2013 roku

a
adam

Myślę że owsiak zachowuje się jak by ten cały sprzęt był jego a co za różnica gdzie używany byle w szpitalu .nie opuścił tego szpitala a był używany tam gdzie był potrzebny może postawi stróży do pilnowania, a może czuje się właścicielem tego sprzętu ????????????

S
Sierotka Marysia

Artykuł z 2013 roku. Ładne narodowe homosie pracują w tej gazecie.

j
ja

zabiorę z zebranych pieniędzy dla siebie 2 razy mniej niż Owsiak - wrzucisz mi do puszki?

L
LECIWY Gość

Może nie zabierać ale wymóc właściwe wykożystanie daru. Tłumaczeń szpitala nie przyjmuję ponieważ sami wskazali potrzeby.

M
MARYN MASLOHA

To wielki skandal,zeby owsiak decydowal o tym gdzie postawic lozka w szpitalu,szpital powinien decydowac,powiem wiecej,to szpitale powinny,najdalej w miesiac od zbiorki,zlozyc zapotrzebowanie na sprzet im potrzebny,wiedzac jaka kwota zostala zebrana,za tyle powinien byc zakupiony sprzet.

c
cypisek

To niedopuszczalne by Owsiak tym kierował.

N
Nesti

Szpital w Pszczynie jest w oplakanym stanie !
Po prywatyzacji,z 8 pięter, dziają 2.
Kto wchodzi do ,juz nie żywy.
Syf i brud ! Warunki ohydne.
Kobiety leza razem z mężczyznami na salach.
Ubikacje...ohyda..
Sprzęt WOSP tak nie był używany. Wszyscy wiedza. A teraz zdziwienie wielkie !

P
Pikuś

Skoro w umowie było napisane, że ma stać na geriatrii to ma tam stać i już. Jeśli nie stoi na geriatrii tzn, że szpital nie wykonuje umowy. Proste?
Do tego wyraźnie napisano, że kardiologia nie ma kontraktu z NFZ w przeciwieństwie do geriatrii

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3