MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Rudy Śląskiej

Katarzyna Stacherczak
Opracowanie:
Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Rudy Śląskiej
Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Rudy Śląskiej UM Ruda Śląska
Podczas sesji radni z Rudy Śląskiej udzielili absolutorium prezydentowi, Michałowi Pierończykowi. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 15 radnych, a 10 radnych wstrzymało się od głosu, natomiast absolutorium udzielone zostało przy 14 głosach "za" oraz 10 wstrzymujących.

Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Rudy Śląskiej

Michał Pierończyk otrzymał od miejskich radnych wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2023 r.

- Tego absolutorium i wotum zaufania nie udałoby mi się uzyskać, gdyby nie konstruktywna współpraca z Radą Miasta – tą i poprzedniej kadencji. Dzięki temu mogliśmy skutecznie realizować plany rozwojowe i inwestycyjne naszego miasta. Jeszcze raz za to dziękuję – podkreślał prezydent Michał Pierończyk.

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 15 radnych, a 10 radnych wstrzymało się od głosu, natomiast absolutorium udzielone zostało przy 14 głosach „za” oraz 10 wstrzymujących.

Wotum zaufania, którego udzielili radni, dotyczy podsumowania pracy prezydenta miasta w oparciu o raport o stanie miasta. Udzielone przez radnych absolutorium jest z kolei oceną działalności prezydenta miasta za dany rok w oparciu o realizowany budżet. W tym przypadku ocenie podlegał rok 2023. Ubiegłoroczny budżet miasta po stronie dochodowej zamknął się kwotą 1,023 mld zł, natomiast wydatki wyniosły 1,135 mld zł.

W ubiegłym roku miasto najwięcej środków, bo 391,8 mln zł, czyli ponad 1/3 całego budżetu, przeznaczyło na oświatę, w dalszej kolejności na transport – 197,5 mln zł oraz na gospodarkę mieszkaniową, pomoc społeczną i rodzinę. Były to odpowiednio kwoty: 95,4 mln zł, 92,9 mln zł oraz 83,8 mln zł.

Wydatki inwestycyjne w 2023 r. wyniosły 264,9 mln zł i były one najwyższe w ostatnich 5 latach. Z tej puli pieniędzy najwięcej środków tradycyjnie przeznaczonych zostało na drogi. Była to kwota 146 mln zł, czyli ponad połowa tych wydatków.

Na koniec 2023 r. zadłużenie miasta wyniosło 367 mln zł i względem 2022 r. wzrosło o 74,9 mln zł, natomiast wskaźnik zadłużenia wciąż utrzymuje się na bezpiecznym poziomie i wyniósł on 35,87% w stosunku do uzyskanych dochodów ogółem.

Deficyt budżetowy w ubiegłym roku wyniósł 112,1 mln zł. Na jego poziom wpływ miały mniejsze dochody z tytułu udziałów w podatku PIT.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni