Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wpisana na listę UNESCO Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach potrzebuje wsparcia WIDEO+ZDJĘCIA

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Senacka komisja obradowała w tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra
Senacka komisja obradowała w tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra Tomasz Klyta
Wciąż świętujemy pierwszy w województwie śląskim wpis na listę UNESCO. Tarnogórskie dziedzictwo górnictwa kruszcowego od lipca, czyli daty wpisu, przyciąga mnóstwo turystów. Sam wpis - choć trudny do osiągnięcia - jest dopiero początkiem ciężkiej pracy. O dziedzictwo trzeba dbać ponieważ tarnogórskim podziemiom grozi zalanie. We wtorek, 10 października, w Tarnowskich Górach obradowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.

W poniedziałek, 10 października, na Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Rozmawiano przede wszystkim o tym, w jaki sposób państwo powinno chronić dziedzictwo objęte wpisem na listę UNESCO. Niestety, nie doczekaliśmy się konkretnych rozwiązań. Padło za to kilka deklaracji.

- Mam informację od premiera Mateusza Morawieckiego, że resort finansów zgadza się na stworzenie funduszu, w ramach którego można będzie wspierać polskie zabytki wpisane na listę UNESCO - powiedziała Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Naukowego.

PISALIŚMY:
Tarnowskie Góry są na liście UNESCO! Kopalnia srebra, cynku i ołowiu światowym dziedzictwem

Deklaracja ważna, bo i potrzeby są duże. Na tarnogórskim wpisie do UNESCO znajduje się 28 podziemnych i naziemnych obiektów będących pozostałością po górnictwie kruszcowym w tym rejonie. Dwa najważniejsze z nich do Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, które są otwarte dla turystów. Ich właścicielem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które utrzymuje je z własnych środków.

Podziemia Kopalni zostały zeskanowane

Podróż 3D po Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach [ZDJĘCIA + WIDEO]

- Apeluję o finansowe wsparcie. My jesteśmy w stanie dalej utrzymywać kopalnię i sztolnię w obecnym stanie. Potrzebujemy jednak środków na zabezpieczenie zawalonego wylotu sztolni Fryderyk (zawalił się 9 lat temu, przyp. red.). Niestety na razie nie możemy doczekać się pomocy z zewnątrz - powiedział Marek Kandzia, przewodniczący SMZT.

- Nie oczekuję, że gotowe rozwiązania będą dziś, ale już dziś trzeba głośno mówić o tym, że naszym podziemiom grozi zalanie. Po okresie górnictwa kruszcowego na terenie miasta pozostało wiele szybów. Kopalniane szybiki się zapadają, a ich doraźne zasypywanie zmienia stosunki wodne. Poziom wody w Tarnowskich Górach wzrósł w ostatnich latach o 8 metrów. Mamy stare i współczesne mapy, ale to dokumentacja tylko fragmentów korytarzy. Konieczne jest kompleksowe zbadanie i udokumentowanie podziemi, na które potrzebne są środki z poziomu ministerstwa - zaznaczył Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

- Stworzymy stanowisko komisji w tej sprawie. Nie pominiemy żadnego poruszanego tu aspektu - zadeklarował Jerzy Fedorowicz, przewodniczący komisji.

POLECAMY:

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera