Wpisana na listę UNESCO Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach...

  Wpisana na listę UNESCO Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach potrzebuje wsparcia WIDEO+ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wciąż świętujemy pierwszy w województwie śląskim wpis na listę UNESCO. Tarnogórskie dziedzictwo górnictwa kruszcowego od lipca, czyli daty wpisu, przyciąga mnóstwo turystów. Sam wpis - choć trudny do osiągnięcia - jest dopiero początkiem ciężkiej pracy. O dziedzictwo trzeba dbać ponieważ tarnogórskim podziemiom grozi zalanie. We wtorek, 10 października, w Tarnowskich Górach obradowała senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.
  Senacka komisja obradowała w tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra
  1/86
  przejdź do galerii

  Senacka komisja obradowała w tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra
  ©Tomasz Klyta

  W poniedziałek, 10 października, na Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Rozmawiano przede wszystkim o tym, w jaki sposób państwo powinno chronić dziedzictwo objęte wpisem na listę UNESCO. Niestety, nie doczekaliśmy się konkretnych rozwiązań. Padło za to kilka deklaracji.

  - Mam informację od premiera Mateusza Morawieckiego, że resort finansów zgadza się na stworzenie funduszu, w ramach którego można będzie wspierać polskie zabytki wpisane na listę UNESCO - powiedziała Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Naukowego.


  PISALIŚMY:
  Tarnowskie Góry są na liście UNESCO! Kopalnia srebra, cynku i ołowiu światowym dziedzictwem

  Deklaracja ważna, bo i potrzeby są duże. Na tarnogórskim wpisie do UNESCO znajduje się 28 podziemnych i naziemnych obiektów będących pozostałością po górnictwie kruszcowym w tym rejonie. Dwa najważniejsze z nich do Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, które są otwarte dla turystów. Ich właścicielem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które utrzymuje je z własnych środków.

  Podróż 3D po Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach


  - Apeluję o finansowe wsparcie. My jesteśmy w stanie dalej utrzymywać kopalnię i sztolnię w obecnym stanie. Potrzebujemy jednak środków na zabezpieczenie zawalonego wylotu sztolni Fryderyk (zawalił się 9 lat temu, przyp. red.). Niestety na razie nie możemy doczekać się pomocy z zewnątrz - powiedział Marek Kandzia, przewodniczący SMZT.

  Zobacz galerię

  - Nie oczekuję, że gotowe rozwiązania będą dziś, ale już dziś trzeba głośno mówić o tym, że naszym podziemiom grozi zalanie. Po okresie górnictwa kruszcowego na terenie miasta pozostało wiele szybów. Kopalniane szybiki się zapadają, a ich doraźne zasypywanie zmienia stosunki wodne. Poziom wody w Tarnowskich Górach wzrósł w ostatnich latach o 8 metrów. Mamy stare i współczesne mapy, ale to dokumentacja tylko fragmentów korytarzy. Konieczne jest kompleksowe zbadanie i udokumentowanie podziemi, na które potrzebne są środki z poziomu ministerstwa - zaznaczył Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

  - Stworzymy stanowisko komisji w tej sprawie. Nie pominiemy żadnego poruszanego tu aspektu - zadeklarował Jerzy Fedorowicz, przewodniczący komisji.

  POLECAMY:

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim