Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca do kalendarza wolne w Trzech Króli KALENDARZ ŚWIĄT

Sławomir Cichy
Infografika Marek Michalski
To powrót do tradycji, ekumeniczny gest, ukłon w stronę Kościołów wschodnich - tak metropolita katowicki abp Damian Zimoń skomentował przegłosowaną w piątekj przez Sejm nowelizację, dzięki której 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie znowu dniem wolnym od pracy.

Co prawda, ustalając nowe święto, posłowie zlikwidowali jednocześnie przywilej dodatkowego wolnego za święto wypadające w sobotę, ale to i tak niewiele zmienia.

43 dni wolnego można uzyskać w przyszłym roku wykorzystując zaledwie 13 dni urlopu, czyli połowę tego, co nam przysługuje

Trzech Króli to trzynasty dzień wolny od pracy w roku. Oprócz ustawowych świąt, dochodzą jeszcze tradycyjne wolne soboty i naturalnie niedziele. Odpoczynku jest więc sporo. Ale ile dokładnie?
Zgodnie z tradycyjnym "Polak potrafi", specjalnie dla naszych czytelników przeanalizowaliśmy przyszłoroczny kalendarz pod kontem jak najskuteczniejszego "nicnierobienia". I wyszło nam, że jeśli będziemy sprytni, to za 13 dni urlopu w 2011 roku możemy byczyć się aż... 43 dni, a i tak dostaniemy pełną wypłatę. Pracodawcy zgrzytają zębami, ale rodzina z pewnością już się cieszy. Dlatego sprawdź u nas, jak przedłużyć sobie labę.

Takiej kumulacji wolnego jak w 2011 roku jeszcze nie było. A za sprawą nowego czerwonego dnia w kalendarzu na Trzech Króli, można w prosty sposób przedłużyć zabawę w sylwestra i Nowy Rok do... 9 dni. Wystarczy wziąć cztery dni zaległego urlopu albo, co przewiduje kodeks, wolne na żądanie, by wrócić do pracy dopiero 10 stycznia. Tym bardziej, że jak sprawdziliśmy w czterech poprzednich latach pogoda 6 stycznia była w naszym regionie wyśmienita. Bez deszczu i siarczystych mrozów, za to ze śniegiem i temperaturą w okolicach -6 st. C. W sam raz na wyjazd w góry i uprawianie sportów zimowych, spacer albo kulig.
Dziewięć dni poza pracą zapewnią nam też w przyszłym roku cztery dni urlopu podczas długiego majowego weekendu i w okolicach Wszystkich Świętych. To doskonały moment na spotkania z dalszą rodziną, bez konieczności nerwowego powrotu, by zdążyć do pracy.

W pozostałych miesiącach też wcale nie jest źle z wolnym. Wielkanoc, to aż trzy dni laby, bez straty cennego urlopu, podobnie jak sierpniowe Wniebowzięcie NMP czy Święto Niepodległości w listopadzie nie mówiąc o Bożym Narodzeniu. Do tego dochodzi w czerwcu Boże Ciało, gdzie wystarczy zamienić jeden dzień urlopu na cztery wolne. To jednak nie wszystko. Choć posłowie zlikwidowali dni wolne za święta wypadające w sobotę, to przepis obowiązuje od stycznia. Tymczasem tegoroczne Boże Narodzenie wypada w... sobotę, więc mamy dodatkowo podarowany jeszcze jeden dzień bez pracy.

Niestety, nie potrafimy świętować

Dr Krzysztof Łęcki, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego
Nie potrafimy świętować. Dobrze czujemy się w świętach zrytualizowanych jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Inne niespecjalnie nam wychodzą. Przykład to ostatnie obchody 30-lecia Solidarności. Powinniśmy się cieszyć, a wyszło jak zwykle. To dlatego, że potrafimy zbiorowo działać tylko w sytuacjach trudnych.
Trzech Króli, święto tradycyjne, ale dawno nie obchodzone dniem wolnym, wykorzystamy po prostu, by przedłużyć noworoczne ferie. AMC

Góry to pomysł na wolny dzień

Jerzy Siodłak, szef Beskidzkiej Grupy GOPR
Co robić w wolny dzień? Dla mnie to pytanie retoryczne. Trzeba przyjechać w góry. I to bez względu na to czy ktoś jeździ na nartach, na desce czy nie uprawia żadnego sportu. Nawet osoby z chorobami serca znajdą trasy spacerowe, które nie będą ani forsowne, ani niebezpieczne dla zdrowia. Dla tych, którzy uważają, że bez jasnego z pianką, święto jest dniem straconym - zamiast kanapy proponuję trasę widokową. Ot choćby taką: wyciągiem na Czantorię, a potem spacerkiem do schroniska po czeskiej stronie, gdzie czeka nagroda za wysiłek. Satysfakcja z osiągnięcia szczytu też nie jest mała. CIS

Święto usunął z kalendarza Gomułka

Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 roku. Dniem wolnym jest obecnie w trzech landach niemieckich (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt), Austrii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, we Włoszech, Szwecji i Finlandii.
Trzej Królowie w tradycji chrześcijańskiej udali się z Kaszan na terenie obecnego Iranu do Betlejem, aby pokłonić się narodzonemu Jezusowi. Biblia nie wymienia ich imion. Według tradycji nazywani są Kacper, Melchior i Baltazar. Pamiątką tej historii jest liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli - Trzech Króli. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznaczało początek roku liturgicznego. Od XV w. tego dnia święcono złoto i kadzidło. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy, co miało je zabezpieczyć przed chorobami i nieszczęściami. AMC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!