Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wróciły odwiedziny w Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej. Pacjenci zobaczyli swoich bliskich po 14 miesiącach rozłąki

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Jedną z pierwszych pacjentek, która przyjęła w czwartek swoich bliskich była 99-letnia pani Marta. Spotkała się z córką.
Jedną z pierwszych pacjentek, która przyjęła w czwartek swoich bliskich była 99-letnia pani Marta. Spotkała się z córką. arc. mat. Szpital Miejski w Zabrzu
Pacjenci Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej mogą ponownie widywać się ze swoimi rodzinami. Władze Szpitala Miejskiego wznowiły odwiedziny pacjentów. Zakaz został, przypomnijmy, wprowadzony w marcu 2020 z uwagi na pandemię koronawirusa. Obecnie prawie wszyscy pensjonariusze są już zaszczepieni przeciwko COVID-19. - Mam nadzieję, że jest to początek powrotu do normalności dla nas i naszych pacjentów - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Pacjenci po ponad roku rozłąki zobaczyli bliskich

Łącznie 14 miesięcy trwała rozłąka pacjentów Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej z rodzinami. Od 13 maja seniorzy ponownie mogą spotykać się z najbliższymi. Wizyty odbywają się według ścisłych procedur epidemicznych.

Decyzję o wznowieniu odwiedzin podjął zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu, do którego należy Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej (ZCOD).

- Bezpieczeństwo pacjentów i personelu jest wciąż naszym priorytetem. Kontakty z bliskimi są niezwykle ważne w terapii, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu odwiedzin, które będą przebiegać według ściśle określonych procedur epidemicznych. Mam nadzieję, że jest to początek powrotu do normalności dla nas i naszych pacjentów - zaznacza dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Odwiedzający nie muszą być zaszczepieni. Choć to wskazane

Odwiedziny przebiegają według wytycznych opracowanych przez zespół ds. zakażeń Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonym pokoju, wietrzonym i dezynfekowanym po każdym spotkaniu. Członkowie rodzin przed wejściem do ośrodka przechodzą pomiar temperatury, wypełniają też ankietę epidemiologiczną oraz dezynfekują dłonie. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Odwiedziny trwają pół godziny.

- Nie wymagamy, żeby odwiedzający byli już po szczepieniach przeciwko Covid-19. Z oczywistych powodów byłoby to jednak wskazane - mówi prezes Mariusz Wójtowicz.

Jedną z pierwszych pacjentek, która przyjęła w czwartek swoich bliskich była 99-letnia pani Marta. Spotkała się z córką. - Było mnóstwo wzruszeń i emocji. Ten błysk w oczach pani Marty, ten uśmiech przez maseczkę - opowiada Elżbieta Mazuś, kierowniczka ZCOD.

Nie przeocz

Trudny czas dla pacjentów

Zakaz odwiedzin w ZCOD został wprowadzony, przypomnijmy, w marcu 2020, wkrótce po pojawieniu się koronawirusa w Polsce. Przez cały ten okres był ściśle przestrzegany. Jedynie w przypadku pacjentów w stanie skrajnym spotkanie było możliwe, przy zachowaniu rygorystycznych procedur. W placówce przez cały czas obowiązuje też zakaz wstępu dla dostawców czy innych interesantów oraz ścisłe zasady epidemiczne dla personelu ośrodka.

- To był trudny czas dla naszych pacjentów. Seniorzy tęsknili, pytali kiedy zobaczą bliskich. Wspieraliśmy ich, jednak nawet najlepszy personel medyczny nie zastąpi kontaktu i rozmowy z dziećmi czy wnukami. Jesteśmy szczęśliwi, że ten trudny czas już za nami - mówi Elżbieta Mazuś.

Od marca 2020 wśród pacjentów i personelu ZCOD przeprowadzono ponad 150 testów w kierunku Covid-19. Duże ognisko zakażenia w placówce wystąpiło w listopadzie 2020 roku, kiedy zachorowało 10 pracowników i 30 pacjentów. Seniorzy musieli być hospitalizowani. W lutym 2021 zakończył się proces szczepienia pracowników i pacjentów. Na przyjęcie szczepionki zdecydowali się prawie wszyscy pensjonariusze ZCOD.

Zabrzańskie Centrum Opieki Długoterminowej jest zakładem opiekuńczo-leczniczym, który działa na podstawie Ustawy o działalności leczniczej. Pacjentami Centrum są osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie egzystować w domu i powinny być pod stałą, profesjonalną opieką pielęgniarską. To osoby po udarach, złamaniach, z cukrzycą, w większości nie poruszające się o własnych siłach.

Nie przeocz

Do Centrum trafiają też osoby po przebytych zabiegach operacyjnych, np. po wszczepieniu endoprotezy, nad którymi właściwa opieka w domu nie byłaby możliwa. ZCOD oferuje możliwość pobytów długoterminowych, ale też krótszych, np. w przypadku urlopu osób opiekujących się swoimi rodzicami czy dziadkami. Bez względu na przyczynę i czas pobytu w ośrodku, pacjenci Centrum to osoby schorowane, z ograniczoną zdolnością poruszania się, wymagające stałej opieki osób trzecich.

W placówce jest obecnie 50 łóżek dla pacjentów. Połowa z nich to miejsca objęte umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, reszta przeznaczona jest dla pacjentów komercyjnych, którzy płacą za pobyt w ZCOD.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera