Wrogie przejęcie JSW? Senator Kloc pisze do premier Kopacz

Redakcja
Izabela Kloc
Izabela Kloc
Senator PiS Izabela Kloc wysłała list otwarty do premier Ewy Kopacz w związku z sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W liście pyta o działania naprawcze w JSW, dopytuje o pogłoski dotyczące wrogiego przejęcia JSW oraz sugeruje możliwość doprowadzenia do upadłości spółki. List publikujemy w całości

Jako Senator RP z okręgu obejmującego teren działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., w związku z dramatyczną sytuacją przedmiotowej Spółki oraz zapaścią przemysłu węglowego w Polsce, zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie działania naprawcze zleciła Pani do wykonania Ministrowi Skarbu Państwa, posiadającemu uprawnienia właścicielskie względem JSW SA, w sytuacji przyjęcia dymisji poszczególnych członków organów spółki oraz dramatycznie pogarszającej się sytuacji JSW SA? Pragnę przypomnieć, że po dymisji członków zarządu, z dniem 14 września 2015 r. rezygnację z zasiadania w Radzie Nadzorczej złożył również jej przewodniczący. W związku z tym, czy Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje w najbliższym czasie działania zmierzające do ukonstytuowania się nowego składu lub uzupełniania Rady Nadzorczej i Zarządu, gwarantujących stabilizację zarządzania JSW SA i przeciwdziałanie pogarszającej się sytuacji finansowej pracowników spółki? 

2. Czy prawdziwą jest informacja o próbie wrogiego przejęcia Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, spółki dysponującej jednymi z najlepszych złóż węgla koksowego typu 35 w Europie oraz wykorzystanie sytuacji gorszej koniunktury na rynku przez grupy zainteresowane przejęciem udziałów od Skarbu Państwa za ułamek rzeczywistej wartości Spółki?

3. Czy prawdą jest, że JSW SA, która nabywając za 1,5 miliarda złotych kopalnię od Kompanii Węglowej SA, dysponując wówczas wielomiliardowym majątkiem sama obecnie została przez analityków jednego z banków wyceniona na kwotę 1,5 miliarda złotych, w sytuacji w której jeszcze w 2010 roku suma bilansowa spółki wyniosła ponad 10 miliardów, a przychody prawie 7,5 miliarda złotych?

4. Czy Ministerstwo Skarbu, kierując się dobrem publicznym oraz zapisami Kodeksu Spółek Handlowych, jako większościowy udziałowiec pociągnęło do odpowiedzialności przedstawicieli Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółki, w sytuacji spadku kursów giełdowych JSW SA ze 140 złotych w 2011 roku, do zaledwie 10 złotych za akcję w 2015 roku, a jeśli nie, czy planowane są takie działania? Pragnę przypomnieć, że ceny akcji JSW SA systematycznie spadały, osiągając w 2012 roku wyceny na poziomie 107 złotych, w 2013 roku – 95 złotych, w 2014 roku – 46 złotych, aż do 10 złotych w 2015 roku, Skarb Państwa jest akcjonariuszem większościowym portfela akcji, a w liście otwartym wszystkie organizacje związkowe podkreślały absolutny brak działań i propozycji obecnego rządu i jego przedstawicieli. Nadto związki zawodowe oraz sami górnicy poprzez strajk doprowadzili do dymisji poprzedniego prezesa Jarosława Zagórowskiego, który nie tylko nie poniósł żadnej odpowiedzialności za sytuację spółki, ale został nagrodzony lukratywną posadą wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Tauron Polska Energia SA.

5. Czy w związku z powyższą argumentacją zasadnym jest twierdzenie, że polski rząd nie posiadając żadnego planu ratunkowego, poprzez swoje zaniechanie może doprowadzić do szybkiej upadłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, a następnie do oddania wielomiliardowego majątku oraz jednych z najlepszych w Europie złóż węgla koksowego typu 35 prywatnemu inwestorowi zagranicznemu? Czy istnieje plan sprzedaży pakietu akcji należących do Skarbu Państwa po zaniżonej cenie, a tym samym utraty pakietu większościowego? Pragnę przypomnieć, że najbogatsze gospodarki, jak Niemcy nie godzą się na trend ustalony i akceptowany przez reprezentowany przez Panią rząd, dotyczący dekarbonizacji i odchodzenia od węgla, zaś inwestorzy giełdowi, w tym dotychczasowy, zdeklarowany przeciwnik węgla George Soros osobiście przewiduje rozwój spółek sektora węglowego w związku z estymowanym wzrostem zapotrzebowania na energię w kilkunastu najbliższych latach i koniecznością powrotu do gospodarki opartej na węglu. Jeśli takowe plany istnieją, czy znana jest Pani wycena samych tylko złóż JSW SA oraz majątku Spółki? Czy takowa wycena była prowadzona przez Ministerstwo Skarbu Państwa w ostatnim kwartale?

Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania.

Izabela Kloc
Senator RP

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kazik feszter
pisać będzie pani do nowych swoich nienawistnych a na podpuchę i pognębienie nie pisz pani teraz bo i tak to pod publiczkę pani robisz
j
janina p.
pisać będzie pani do nowych swoich nienawistnych a na podpuchę i pognębienie nie pisz pani teraz bo i tak to pod publiczkę pani robisz
v
vivaldi
Proponuję najpierw przeczytać Abecadło ekonomiczne, potem przejśc do trudniejszej pozycji jaka jest "funkcjonowanie rynku papierów wartościowych".  A najlepiej to odstawić na bok używki, spojrzeć w lustro, puknąć się w czółko i zabrać się do sensownej roboty, a nie głoszenie steku bzdur. Czy nie widzicie, tzw politycy robią z Wami co chcą?? I to za Wasze pieniadze? Katastrofa!
L
Luap
Poniewaz cenzura nie puscila sprobuje inaczej:czy za cene wegla kam..w Rotterdamie,na gieldzie ,odpowiada Zagorowski lub Bienkowska ,matolku?????Za to bys ich posadzil ,nieuku????
j
janina p.
pisać będzie pani do nowych swoich nienawistnych a na podpuchę i pognębienie nie pisz pani teraz bo i tak to pod publiczkę pani robisz
K
Kazik feszter
 te ~onych a teraz do ciebie piszę ty sfrustrowany malkontencie jazgoczesz bo tam pracujesz? wiesz, że dalsze przeciąganie liny nie ma sensu. to koniec jsw i szkoda mi tych, którzy tam pracują lecz czas szukać nowej pracy. znam takich, którzy już się przenieśli na Bogdanke z waszej jsw bo tam można jeszcze pociągnąć.
v
vivaldi
Ja tam wolę skończyc marketing w Pcimiu niż 2 klasy podstawówki w PiSzczynie ;)
r
robol
Górnictwo w Polsce to dojna krowa. Każdy kto może ssie a nikt nie karmi.  menagerowie (taka pisownia jak ich zarządzanie) i politycy kręcą lody łapka w łapkę. Jest jeszcze jedna grupa- związkowcy, ale ci nie są w stanie narobić takich szkód jak dwie pierwsze wymienione. Przykłady ,proszę bardzo. Zagórowski kupuje kopalnie Knurów -Szczygłowice, czym naraża prowadzoną przez siebie JSW na niewypłacalność i spadek kursu akcji do 10 zł. Co prawda ten kurs był za Szlęka ale jest to konsekwencja między innymi zakupu za 1,5 mld dokonanego przez Zagórowskiego. Wartość  całej JSW wraz z kopalnią Knurów -Szczygłowice przy kursie 10zł spada do niecałych 1,2 mld. KK Art. 296.§ 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.§ 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Co , gdzie, za ile , robi teraz Zagórowski ?

 Czy ktoś ,w trwającej wciąż dyskusji o górnictwie, zadał pytanie: kto i po co stworzył takie firmy jak JSW,KW,KHW ? W jaki sposób to się odbywało? Na bazie czyjego majątku powstawały? I jaki był tego koszt?

Wikipedia:"Na bazie zlikwidowanej Wspólnoty Węgla Kamiennego (WWK)[10] utworzono 12 lipca 1990 roku firmę pod nazwą Państwowa Agencja Węgla Kamiennego Spółka Akcyjna, której następnie nazwę zmieniono w dniu 12 lipca 1996 roku na: Państwowa Agencja Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego Spółka Akcyjna, a w dniu 30 grudnia 2002 roku dokonało kolejnej zmiany dotychczasowej firmy na: Kompania Węglowa Spółka Akcyjna"

 Internet autor: Grzegorz Zasępa 2003-04-09, Aktualizacja: 2004-12-17:"Umowa notarialna zawiązania spółki Polskie Huty Stali kosztowała Ministerstwo Gospodarki 30 tysięcy złotych. Tymczasem Kompania Węglowa zapłaciła kancelarii z Siemianowic Śląskich prawie dwa miliony za osiem aktów"

Czy ktoś się zastanawiał ile kosztuje zmiana angaży załodze liczącej55 tyś osób,zmiana pieczątek,papieru firmowego,instrukcji itd,itp? Ilu trzeba było zatrudnić pracowników nieprodukcyjnych aby ten ogrom pracy wykonać ?Poza tym a może przede wszystkim  Taki moloch jest bardzo przydatny do "kręcenia lodów" .Tworzenie nowych stanowisk dla swojaków i rodziny, możliwość malwersacji na wielką skale itp itd. Przykłady? A proszę : Wikipedia:"Mafia węglowa – powszechna nazwa struktur przestępczych zarabiających na fałszowaniu świadectw jakości węgla oraz wyłudzeniach ze śląskich kopalni będących własnością Skarbu Państwa.Zyski „mafii węglowej” i równocześnie straty Skarbu Państwa za ostatnie kilkanaście lat działalności oceniono w 2006 roku na 50 mld złotych. W wielowątkowych sprawach nadużyć z lat 1994-1998 toczy się postępowanie prokuratorskie, w grudniu 2007 skierowane do sądu[1][2] z czwórką oskarżonych – Wiesław K. (były wiceprezes Rudzkiej Spółki Węglowej), Jerzy H. (były prezes Nadwiślańskiej Spółki Węglowej), Jacek W. (asystent Barbary Kmiecik) oraz były poseł AWS Henryk D. Zarzuty w tej sprawie miały być postawione także Barbarze Blidzie."

Pytanie : JAK CZTERY CZY PIĘĆ OSÓB MOGŁO UKRAŚĆ 50 MLD ZŁOTYCH PRZEZ KILKANAŚCIE LAT ????????? GDZIE BYŁ APARAT PAŃSTWOWY???? GDZIE DYREKCJE KOPALŃ,ZWIĄZKI,mENAGEROWIE,POLITYCY?????. Dla osób bez wyobraźni : 50 mld to więcej niż deficyt Polski w 2015 roku. 50 mld wystarczyłoby na wytrzymanie obecnego kryzysu węglowego przez ponad 12 lat , ponieważ ; "Straty górnictwa wyniosą na koniec roku 4 miliardy złotych - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na anonimowego urzędnik
L
Luap
Sztygarku=zapomnialem!Zrob tak jak w 3 przykazaniu z kawalu o wrobelku!Ale najpierw sprawdz co napisalem!Wiesz dlaczego?Bo znalem b.duzo madrych sztygarow,ale nie  byli ,tak jak ty ,mocni w pysku!
L
Luap
Sztygar:jestes 100% gorolem:potrafisz tylko klac= nic wiecej;mozgu nie uzywasz!

Odp.tylko na 2 punkty;co napisala ta baba:.

4:Akcje kupuje sie z wlasnej woli i jak ktos pcha forse w surowce ,tj........Na glupota nima lyku!

5.Klamie ,cygani ze rzygac sie chce!Niemcy w 1951 zaczeli importowac wegiel kam. i od 1960 zaczeli stopniowo ograniczac to wydobycie=Polska zaczela,nie kawal,zeby zwiekszyc biede,budowac ROW! Ta baba nie wie,bo jest tylko mocna w gadaniu,tak jak ty,ze  w RFN pracuja tylko 2 kopalnie wegla kam,ktore zamkniete zostana w 2018.Pracowalo 224!    Soros:hej przelicz ,sztygarku 1,5 mil.dolarow;chyba to potrafisz!   Ona powtarza bzdury dziennikarzy!

PS.Do ciebie sztygarku:i tak zrobiono dobrze ze zamknieto szyby 3 Jas -Mos!Dlaczego tak twierdze????

Wbij sobie to lopata do glowy :gornictwo wegla kam.w konkurencji z odkrywkami niema zadnych szans:fedruja 10-30x taniej!

 

 
m
miecio
Kolejny "mondry" sie znalazl. Niech zgadne, 2 lata temu skonczylo sie marketing i zarzadzanie w Pcimiu i zapisalo do platformy co jest wystarczajace zeby dostac posade jakiegos wiceprezesa do spraw papieru toaletowego w spolce panstwowej?
L
Luap
CFO:kazda wycena firmy panstwowej,dokonana przez nieukow z  warszawy jest bezsesowna,capito!!!!!
C
CFO
jeżeli analityk banku wycenił JSW na 1,5 mld zł, to pytanie na ile ją wycenia właściciel?
B
Bartooo
Zwracamy się bez "uprzejmej" prośby, jest to masło maślane. Pani poseł niechaj języka nie kala
M
Moszczanica
Dokładnie! Zostały podane wystarczająca powody, żeby Platforma "Obywatelska" została całkowicie odsunięta od władzy! Wielkie banki i ludzie powiązani ze służbami za bezcen kupują polskie firmy! A pracownicy nic nie mają! Górnicy z JSW sami kupowali akcje przed wejściem na giełdę, żeby firma miała dobry start, mieli obiecane przez Zagóra, że akcje będą rosły, bo JSW to najlepsza firma w Europie! Akcje ze 150 spadły do 10 złotych!!!!!! Ludzie potracili oszczędności swojego życia!! A Zagórowski w nagrodę poszedł do Tauronu! Zostawił górnictwo, poszedł do energetyki, zeby strzyc i doić! Przecież tu powinien wejść prokurator!
Dodaj ogłoszenie