Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla młodych, 200 złotych dla matek i 1 procent więcej na służbę zdrowia. Kampania prezydencka w Bielsku-Białej na finiszu

Jacek Drost
Jacek Drost
Wideo
od 16 lat
O najważniejszych propozycjach kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej bielska posłanka Mirosława Nykiel. Senator Agnieszka Gorgoń-Komor zwracała z kolei uwagę na problemy służby zdrowia w czasie epidemii koronawirusa. A prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wyraził swoje obawy, co do niezależności samorządów w przypadku wygranej Andrzeja Dudy.

Mirosława Nykiel podkreśliła, że prezydent Andrzej Duda bardzo wiele obiecał, ale nie wypełnił swoich obietnic. Wśród niezrealizowanych obietnic wymieniła, m.in. brak pomocy dla frankowiczów czy nie wywiązanie się z obietnicy budowy 100 tysięcy mieszkań dla młodych małżeństw (powstało tylko 7 proc.).

- Nic, tak jak epidemia Covid-19, nie obnażyło wszystkich bolączek służby zdrowia, ale także nieudolność wielu instytucji państwowych. Tak naprawdę, gdyby nie samorząd, organizacje pozarządowe i cała służba zdrowia - lekarze, pielęgniarki, diagności, laboranci, ratownicy, który pełnili swoją służbę z wielkim oddaniem, to byłoby o wiele gorzej. Rafał Trzaskowski w swoim programie proponuje przeznaczyć na zdrowie 1 procent PKB więcej, czyli 38 miliardów złotych. Ta kwota pozwoli na zmniejszenie kolejek, zwiększenie badań przesiewowych, wzmocni opiekę psychiatryczną dla dzieci, umożliwi poprawę warunków pracy i płacy rezydentom. Pieniądze na to powinny pochodzić z megalomańskich inwestycji, które rząd zaproponował - budowy portu lotniczego i przekopu Mierzei Wiślanej - mówiła Mirosława Nykiel.

Posłanka wymieniła także inne propozycje Rafała Trzaskowskiego. Wspomniała m.in. o pokryciu przez państwo młodym małżeństwom wkładu własnego do kredytu na zakup mieszkania czy budowę domu, darmowej opiece medycznej dla kobiet w ciąży i dwa lata po urodzeniu dziecka, o 200-złotowym dodatku do emerytury dla każdej matki za każde dziecko, wspieraniu lokalnych inwestycji, które mają ożywić lokalny rynek pracy, który ucierpiał w okresie pandemii koronawirusa, a także o 10 tysiącach złotych dofinansowania do ekoremontów.

Senator, a jednocześnie lekarka Agnieszka Gorgoń-Komor podkreśliła podczas konferencji, że w szpitalu podległym pod miasto bardzo szybko wprowadzono procedury, dzięki zaangażowaniu ludzi i organizacji mieli m.in. sprzęt ochronny, dzięki czemu pacjenci i lekarze byli bezpieczni.

- Podczas gdy nasi koledzy w Europie Zachodniej dostają brawa i rekompensaty za ciężką pracę z pacjentami w tym trudnym czasie, my dostajemy od rządu artykuł 37a Kodeksu karnego, który mówi o tym, że za nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta grozi nam więzienie - stwierdziła Agnieszka Gorgoń-Komor. Dodała, że takie decyzje rządzących uderzają we wszystkich pracowników całej służby zdrowia.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewskie mówił, że dla niego najważniejsze są dwie rzeczy: samorząd i wspólnota, którą należy pielęgnować.

- Jeśli chodzi o samorząd, to mam duży żal do tego, co odbywało się w trakcie zmuszania samorządów do przeprowadzenia wyborów, które nie miały podstawy prawnej. Według korporacji samorządowej, 87 procent samorządów nie udostępniło spisów wyborców powołując się na przepisy prawa. Z tego powodu wielu burmistrzów, wójtów, prezydentów było zastraszanych nawet utratą stanowiska z tego powodu - stwierdził prezydent Klimaszewski. Dodał, że gwarantem niezależności samorządów i człowiekiem, który będzie budował wspólnotę jest Rafał Trzaskowski.

W czwartek w Bielsku-Białej pojawi się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Z marszałkiem Senatu mieszkańcy będą mogli się spotkać na pl. Ratuszowym o godz. 15.15. Z kolei w piątek na bielskim pl. Bolesława Chrobrego o godz. 20.30 odbędzie się impreza dla bielszczan, która będzie podziękowaniem za wysoką frekwencję w pierwszej turze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera