Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca dobrych sąsiadów

Agnieszka Zielińska
Współpraca dobrych sąsiadów   Jerzy Wcisło: Polska i Litwa może rozwijać nie tylko współpracę gospodarczą, ale i wymieniać się poszukiwanymi specjalistami
Współpraca dobrych sąsiadów Jerzy Wcisło: Polska i Litwa może rozwijać nie tylko współpracę gospodarczą, ale i wymieniać się poszukiwanymi specjalistami arc.
Rozmowa z przedsiębiorcą Jerzym Wcisło, konsulem honorowym Litwy o kontaktach naszego regionu z Litwą oraz o możliwościach, jakie daje przynależność do Unii Europejskiej w ich rozwijaniu na różnych polach

Co współcześnie łączy Polskę, nasze region, w którym mieszkamy oraz Litwę?
Obydwa kraje są w Unii Europejskiej, co w naturalny sposób buduje nasze dobre relacje.
Oczywiście Litwę najmocniejsze kontakty łączą z Rosją i Niemcami, co wynika z wielkości obydwu krajów, ale w dziedzinie handlu i inwestycji dla Litwy Polska jest trzecim krajem pod względem wysokości obrotów. Wynoszą one prawie 2 mld 200 mln Euro rocznie i systematycznie się powiększają.
Polska kupuje paliwa mineralne, oleje, tworzywa sztuczne, drewno, nawozy, maszyny, urządzenia. Natomiast na Litwę trafiają z Polski maszyny, urządzenia, pojazdy nieszynowe, owoce, tworzywa sztuczne. Perspektywy wymiany handlowej Polski i Litwy są dobre, gdyż są ku temu sprzyjające warunki - tendencja wzrostu PKB w obu krajach, nowa unijna perspektywa finansowa, która przyczyni się do wzrostu inwestycji, uruchomienie mostu energetycznego łączącego Polskę i Litwę, co pozwoli na obrót energią elektryczną. Polskie firmy są też zainteresowane litewskim rynkiem budowlanym.

A współpraca pomiędzy poszczególnymi firmami?
Polacy chętnie inwestują na Litwie. Najwięksi inwestorzy to: PKN Orlen (prawie 85 proc. akcji rafinerii należy do polskiej firmy), Huta Szkła Warta, Ceramika Opoczno S.A., ComputerLand SA. PZU Lietuva.
Oczywiście wiele mniejszych firm z Polski, nawiązało kontakty ze stroną litewską, także z terenu woj. śląskiego i systematycznie je rozwija.

Zmieńmy temat naszej rozmowy. 11 marca przypadał Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy. W tym roku święto miało jubileuszowy charakter, obchodzono je po raz 25.
Warto pamiętać, że Polska odegrała w procesie ponownego odzyskania niepodległości Litwy bardzo pozytywną rolę, oferując wsparcie moralne, kogoś kto myśli podobnie. Przypomnijmy tu choćby polskich parlamentarzystów. W Polsce i woj. śląskim święto zostało uczczone m.in. spotkaniami z kulturą litewską.
W naszym regionie przypomnieliśmy sylwetkę Mikołaja Konstantego Ciurlionisa, wielkiego litewskiego kompozytora i malarza, który przebywał na Śląsku, w Istebnej w 1906 roku.
Także w setną rocznicę jego pobytu na Śląsku w 2006 roku Konsulat Republiki Litewskiej w Katowicach organizował wiele przedsięwzięć kulturalnych pod nazwą "Dni twórczości M.K Ciurlionisa na Śląsku". Pobyt artysty regionie śląskim został barwnie opisany w książce Jadwigi Siedleckiej o Ciurlionisie. Postać Ciurlionisa już współcześnie pozwoliła też na nawiązanie cennej współpracy katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i wyższych uczelni artystycznych uczelni na Litwie.

Jakie inne sfery życia społecznego i gospodarki łączą Polskę i Litwę?
Pomiędzy naszymi krajami jest spore zrozumienie, jesteśmy sobie bliscy. Niekoniecznie jednak musimy patrzeć na naszą współpracę przez pryzmat historii. Jesteśmy sąsiadami, częścią Unii Europejskiej, powinniśmy się skupić na tym co - tu i teraz, bo wiele dzięki temu możemy zyskać. Np. Litwa może być dla Polaków, także z terenu woj. śląskiego wspaniałym miejscem wyjazdów turystycznych. Jest tam piękna, nieskażona przemysłem, przyroda, lasy, jeziora, ciekawie ukształtowany krajobraz, przypominający polskie Mazury. Takie kurorty jak Kłajpeda, Druskienniki mają wiele do zaoferowania. Nie wspominając już o zabytkowych Wilnie i Kownie. Konsulat Republiki Litewskiej w Katowicach oferuje pomoc w uzyskaniu informacji o możliwościach wyjazdów, atrakcjach, bazie noclegowej. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj lub uzyskać przydatne informacje.

Rozmawiała:
Agnieszka Zielińska

Liczby mówią
Według danych z 2010 r. Litwa jest 24. partnerem handlowym Polski (15. wśród krajów Unii Europejskiej) pod względem obrotów, z udziałem 1,16 proc. w polskim eksporcie i 0,6 proc. w imporcie.
Z kolei Polska należy do najważniejszych partnerów handlowych Litwy. Jest trzecim, po Rosji i Niemczech, dostawcą na Litwę, z udziałem w imporcie Litwy ok. 10 proc., i czwartym rynkiem eksportowym, z udziałem ok. 6 proc.

Litwa należy do grupy krajów, z którymi Polska ma najwyższą nadwyżkę handlową.
Przewaga eksportu nad importem sięga 60 proc. Największe saldo dodatnie dla Polski występuje w obrotach: artykułami rolno-spożywczymi; wyrobami przemysłu elektromaszynowego, przemysłu chemicznego i metalurgicznymi. W strukturze towarowej polskiego eksportu na Litwę dominują: artykuły rolno-spożywcze - ok. 26 proc., produkty chemiczne - ok. 23 proc., tworzywa sztuczne - ok. 10 proc., wyroby przemysłu elektromaszynowego - ok. 15,5 proc., wyroby przemysłu metalurgicznego - ok. 9,5 proc. Wartość eksportu Litwy w 2014 r. wyniosła 24,531 mld EURO, wartość importu wyniosła 26,531 mld EUR.

Najważniejszym litewskim partnerem eksportowym w 2014 r. była Rosja, 20,8 proc.; Łotwa (9,2 proc.), Polska (8,3 proc.), Niemcy (7,2 proc.).
W przypadku importu najważniejszymi partnerami byli Rosja (21,6 proc.), Niemcy (10,9 proc.), Polska (9,4 proc.), Łotwa (6,9 proc.). Najwięcej produktów pochodzenia litewskiego wyeksportowano do Niemiec, Łotwy, Holandii oraz Polski.

Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty