Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca Lenovo i Intel umożliwi naukowcom z Flatiron Institute analizowanie zbiorów danych z dziedziny kwantowej, genomiki i kosmosu

LIS/Mat. Pras.
Intel
Firmy Lenovo i Intel pomagają badaczom z Flatiron Institute w rozwiązywaniu problemów naukowych. Obie firmy współpracują nad rozwiązaniami, które przyspieszają integrację wysokowydajnego systemu obliczeniowego HPC ze sztuczną inteligencją.

Nowojorski Flatiron Institute jest wewnętrznym działem naukowym Simons Foundation, zajmującej się badaniami matematycznymi i dziedziną nauk podstawowych. Dział Scientific Computing Core wspiera dyscypliny naukowe wymagające infrastruktury HPC (High Performance Computing), która obsługuje różne pliki z danymi o ekstremalnej wielkości: od gigantycznych plików sekwencjonowania genomowego po 100 000 małych plików w jednym katalogu.

17 tysięcy rdzeni obliczeniowych

Lokalny klaster instytutu stanowi centralną infrastrukturę HPC i składa się z 17 000 rdzeni obliczeniowych firmy Intel w serwerach Lenovo ThinkSystem SD530, obsługujących obciążenia HPC i AI. Połączenie to umożliwia komputerom analizę zaawansowanych zbiorów danych oraz symulowanie skomplikowanych procesów fizycznych.

Badacze w Flatiron Institute przyczyniają się do postępów w naukach biologicznych, astrofizyce, fizyce kwantowej oraz matematyce obliczeniowej. Przed powstaniem klastrów komputerowych o wielkiej skali mieli jednak ograniczone możliwości ze względu na limity wydajności systemu.

„Symulacje kosmologiczne, na przykład powstawania galaktyk i czarnych dziur, wymagają setek tysięcy połączonych ze sobą rdzeni. Czas naszych badaczy powinna wypełniać przede wszystkim nauka, a nie obliczenia” — powiedział dr Ian Fisk, współdyrektor Scientific Computing Core w Flatron Institute. „Naszym celem jest to, by badania ograniczały raczej systemy zbudowane z nanorurek węglowych, a nie krzemu”.

Potrzebna pamięć. Mnóstwo pamięci

Badania w Flatiron Institute przeprowadzane są za pomocą serwerów Lenovo ThinkSystem SD530 Dense Rack z technologią Lenovo Neptune Thermal Transfer Module (TTM) z najnowocześniejszymi procesorami Intel Xeon Platinum 8268, częścią drugiej generacji skalowalnego procesora Intel Xeon z technologią Intel Deep Learning Boost.

Ze względu na nietypowe wymagania komputerowe i ograniczenia lokalowe, Flatiron Institute potrzebował systemu o wysokiej gęstości, chłodzonego powietrzem i z obszerną pamięcią operacyjną.

„Dzięki naszemu klastrowi superkomputerowemu Lenovo HPC mamy cztery, a nawet pięć razy więcej pamięci operacyjnej niż typowa farma HPC” — powiedział dr Fisk, odnosząc się do dodatkowych modułów RAM dostępnych w każdym węźle. „Odczyt 200-gigabajtowego pliku sekwencjonowania genomowego do projektu biologicznego czy nawiązywanie 11 000 połączeń z innymi węzłami na potrzeby projektu astrofizycznego wymaga mnóstwa pamięci. Teraz, kiedy zgłosi się do nas badacz z ciekawym problemem, którego nie obsłuży jego sprzęt, będziemy mogli uzyskać rozwiązanie”.

Przełomowe badania, przełomowe technologie

„Uważamy, że HPC i AI stanowią klucz do zupełnie nowej ery niewykorzystanego jeszcze potencjału dla klientów” — powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group. „To, że największe umysły wykorzystują nasze technologie do odkrywania odpowiedzi na najważniejsze pytania ludzkości, jest dla nas powodem do satysfakcji. Motywacji dodaje nam jednak to, że dzięki dalszemu rozwojowi HPC oraz AI korzyści może odnieść jeszcze więcej osób”.

„Przełomowe badania, takie jak praca naukowców w Flatiron Institute, wymagają przełomowych technologii” — powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalny Extreme Computing Organization w firmie Intel. „Dzięki ścisłej współpracy z Lenovo jesteśmy w stanie dostarczyć najnowocześniejsze technologie, w tym jedyny procesor z wbudowaną akceleracją AI i HPC, aby pomóc badaczom z Flatiron w szybszym rozwiązywaniu najbardziej skomplikowanych problemów świata”.

Przedłużone o kolejne lata partnerstwo Lenovo i Intela będzie się koncentrować na trzech głównych obszarach: systemach i rozwiązaniach, optymalizacji oprogramowania pod kątem integracji HPC i AI oraz sprzyjaniu rozwojowi ekosystemu.

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera