Wstrząs na Śląsku! Silne tąpnięcie w kopalni Budryk odczuły...

  Wstrząs na Śląsku! Silne tąpnięcie w kopalni Budryk odczuły Rybnik, Orzesze, Tychy, Zabrze, Gliwice i inne miasta

  DRAPA, AK, KK, AB

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wstrząs na Śląsku 8 listopada 2018 to jeden z najsilniejszych w ostatnim czasie. To było tąpnięcie w kopalni Budryk
  1/7
  przejdź do galerii

  Wstrząs na Śląsku 8 listopada 2018 to jeden z najsilniejszych w ostatnim czasie. To było tąpnięcie w kopalni Budryk ©emsc.eu

  Silny wstrząs na Śląsku! Bardzo silne tąpnięcie było odczuwalne w takich miastach, jak Rybnik, Orzesze czy Tychy. Wstrząs zaniepokoił mieszkańców wielu innych miejscowości Śląska. Solidnie zatrzęsło budynkami. Mieszkańcy zgłaszali, że w domach i blokach również popękały ściany. Gdzie dokładnie doszło do wstrząsu? Ustaliliśmy, że nastąpiło tąpnięcie w kopalni Budryk w Ornontowicach. Na szczęście żadnemu z górników pracujących pod ziemią nic się nie stało.
  AKTUALIZACJA GODZ 22.20

  Zgłaszane są szkody spowodowane gigantycznym wstrząsem.

  Strażacy z Rybnika interweniują w Czerwionce-Leszczynach, gdzie uszkodzonych jest kilka domów. - W jednym przypadku posypał się komin. Na szczęście póki co zgłoszone uszkodzenia nie są bardzo poważne. Ciągle odbieramy telefony - dodaje dyżurny PSP w Rybniku.

  W Gierałtowicach, w jednym z budynków wielorodzinnych, popękały ściany. Rodziny nie chcą jednak ewakuacji. Strażacy z PSP Gliwice zostali zasypani także innymi zgłoszeniami dotyczącymi silnego tąpnięcia. Mieszkańcy zgłaszali, że w ich domach i blokach również popękały ściany. Strażacy przeprowadzili oględziny budynków, ale na szczęście okazało się, że nie doszło do zniszczeń. Chodzi nie tylko o Gliwice (Sikornik, ulica Mewy i Krucza, czy Aleja Majowa), ale także Knurów.

  Interweniowali także strażacy z PSP Mikołów - w Ornontowicach i Orzeszu. Alarmy były jednak fałszywe.

  Niezwykle liczne zgłoszenia o wstrząsie na Śląsku


  Fala sejsmiczna wywołąna przez wstrząs na Śląsku przeszła przez kilkadziesiąt miejscowości. Napłynęły do nas zgłoszenia o wstrząsie nadesłane przez mieszkańców miast, dzielnic i wsi takich jak: Mikołów, Łaziska Średnie, Leszczyny, Rybnik, Racibórz, Jastrzębie, Żory, Knurów, Czerwionka, Bełk, Katowice, Jaskowice, Racibórz Ostróg, Rybnik Boguszowice, Chorzów Klimzowiec, Knurów, Gliwice, Paniówki, Tychy, Bobrowniki (pow.będziński), Śośniowice, Wodzisław Śląski, Mikołów, Zabrze, Chudów, Dębieńsko, Stanowice, Czuchów, Książenice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Łaziska Średnie, Orzesze, Czyżowice, Jankowice, Świerklany, Ornontowice, Pawłowice, Giszowiec, Batory, Kamień, Radlin, Bojków, Piekary Śląskie, Bojków, Łaziska Górne, Pszów, Suszec.

  AKTUALIZACJA GODZ 21.45

  Potwierdziło się, że do wstrząsu doszło w KWK Budryk w Ornontowicach - ściana D1 358/1, głębokość 1050 metrów. Załoga została wycofana, nikomu nic się nie stało. Nie ma też szkód na dole.

  AKTUALIZACJA GODZ 21.25

  Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW poinformowała, że nie mają żadnego zgłoszenia od dyspozytora. Wstrząs nie był odczuwalny na dole i jak twierdzi rzecznik - musiał być to wstrząs powierzchniowy.

  AKTUALIZACJA GODZ 21.20

  Prawdopodobnie epicentrum było w rejonie kopalni Budryk. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie potwierdzają jeszcze tego. - Nie mamy zgłoszeń od dyspozytorów. Wstrząs był o wiele bardziej odczuwalny na powierzchni niż pod ziemią - słyszymy w JSW.

  Wstrząs nie wyrządził żadnych szkód także w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej.

  AKTUALIZACJA GODZ 21.15
  Do wstrząsu doszło najprawdopodobniej w KWK Budryk. Wciąż potwierdzamy te informacje.

  Wcześniej pisaliśmy:
  Wg serwisu Volcanodiscovery strząs na Śląsku miał siłę 3,9 stopnia w skali Richtera. To bez wątpienia jeden z najsilniejszych wstrząsów, do jakich doszło na Górnym Śląsku w ostatnich miesiącach  Po godzinie 20 potężnie zatrzęsło całym Rybnikiem. Wstrząs był odczuwalny niemal we wszystkich dzielnicach miasta a także daleko poza nim - również w Orzeszu i Tychach.

  Wstrząs odczuły również Żory, Jastrzębie-Zdrój, Bełk, Osiny, Zabrze i Gliwice.

  Wojciech Wojtak z obserwatorium geofizycznego w Raciborzu, przyznaje, że jego urządzenia zarejestrowały gigantyczny wstrząs.

  - To prawdopodobnie w Czerwionce-Leszczynach było epicentrum. To najsilniejszy w tym roku wstrząs, o magnitudzie 3,4. Taki wstrząs jest odczuwalny w promieniu nawet 40 kilometrów - ocenia na szybko Wojtak.

  W WUG odbierają mnóstwo telefonów od mieszkańców Rybnika.

  - Ale też wstrząs był odczuwalny w Orzeszu, a nawet w Tychach - mówi nam dyspozytor WUG.

  ***

  Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:


  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J


  W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

  Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

  Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

  Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego

  Uskok Kłodnicki rozciągają się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

  Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

  Według danych WUG w bieżącym roku najtragiczniejsze zdarzenie na kopalni odnotowano 5 maja w Kopalni Zofiówka w Jastrzębiu - Zdroju. Wówczas śmierć poniosło pięciu górników, a czterech zostało rannych. Górnicy zaginęli po niezwykle silnym wstrząsie o mocy 4 w skali Richtera 900 m pod ziemią. Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej do tąpnięcia o energii E=1,9x10^8 J (ok. 3,4 stopnia w skali Richtera) doszło po na poziomie 900 m kopalni Zofiówka, gdy pod ziemią pracowało 250 osób. Jednak w rejonie zagrożenia przebywało 11 górników. Czterech wyjechało na powierzchnię samodzielnie, do kolejnych dwóch ratownikom udało się dotrzeć 5 godzin od rozpoczęcia akcji. Ostatni górnik został odnaleziony w 13 dobie od wstrząsu.

  W 2016 roku najbardziej tragiczne zdarzenia miało miejsce po tąpnięciu w w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna” . Zginęło tam 8 górników, a 21 zostało rannych. Zdarzenie to miało miejsce w Polkowicach 29 listopada 2016 roku.

  Tąpnięcie, spowodowane wstrząsem górotworu o energii 1,0 x 108J i wypadek zbiorowy, miały miejsce w polach eksploatacyjnych XXI/2 i XXI/1 oddziału G-23 oraz w wyrobiskach komór maszyn ciężkich KMC oddziału C-23 w rejonie Rudna Północna, na głębokości ok. 1130 m.

  Po wstrząsach dwudziestu pracowników z lekkimi obrażeniami samodzielnie wycofało się z zagrożonego rejonu. Akcję ratowniczą prowadzono przez ok. 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. Akcję ratowniczą zakończono o godzinie 2120 dnia 30.11.2016 r.

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (72)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pół Śląska

  marcinek6000 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Tychy, Rybnik, Mikołów, Czerwionka-Leszczyny, Orzesze, Gliwic,e Jastrzebie Zdrój, chyba pół Śląska


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cały gorny śląsk

  ev (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  odczuwalne było na całym górnych śląsku, a epicentrum było w czerwionce - leszczynach

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chorzow rowniez

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jak w temacie chorzow centrum tak samo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Orzesze

  Carno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zatrzęsło lekko domem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świerklany

  Luki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie tylko Twoim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chorzów też się zatrząs.

  aaaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I to przez dobre 5 sekund kołysało :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tapniecie

  Zbeer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Prawdopodobnie tapniecie kopalnia marcel

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radlin, Jastrzębie, Gliwice, Zabrze, Czerwionka i tak dalej

  Alarm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Takiej akcji nie było dawno...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TU

  jusTA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  https://m.emsc.eu/earthquake/earthquake.php?evid=724005


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TU

  jusTA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  https://www.volcanodiscovery.com/earthquakes/poland.html pomiędzy Dębieńsko-Knurów (powiekszcie mapę)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rudziczka suszec

  Tom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  W rudziczce też było czuć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gliwice

  Gliwiczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mocno zakołysało w śródmieściu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żory trząsło

  anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  pozamykac te kopalnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstrząs

  P (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Żory tez


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3,6 stopnia

  Ludwik G. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  do szoli i line upolic

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na budryku był wybuch gazu.

  Jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 18

  Na budryku był wybuch gazu. Wszystkie pogotowia i straże kierują się na budryk. Jest ewakuacja.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzesienie

  Marzena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I to było odczuwalne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na pewno nie budryk

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  jest to informacja nie prawdziwa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xDD

  xD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  koniec zartow, posmialismy sie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim