Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrząs na Śląsku w kopalni Staszic-Wujek. Odczuli go mieszkańcy Katowic i okolic. To już kolejne takie zdarzenie w ostatnich dniach

PAS, JS
W piątek 15 października o godzinie 14.17 w Katowicach i okolicach znów zatrzęsła się ziemia. Wstrząs w KWK Staszic-Wujek odczuwalny był między innymi w rejonie Koszutki, Brynowa oraz na Ligocie.

To już kolejna tego typu sytuacja w ostatnich dniach. Mieszkańcy Katowic i okolic podkreślają, że odczuwalne wstrząsy zaczynają się pojawiać dość często. Pytają też, kiedy to może się skończyć.

W mediach społecznościowych potwierdzają, że odczuwali dzisiejsze silne tąpnięcie właśnie na Koszutce, Brynowie, Ligocie oraz w rejonie Ochojca.

Próbowaliśmy ustalić, gdzie znajdowało się źródło piątkowego wstrząsu, ale Wyższy Urząd Górniczy nie miał jeszcze danych o takim zdarzeniu, podobnie jak Okręgowy Urząd Górniczy. Jak dowiedzieliśmy się w KWK Mysłowice-Wesoła na pewno wstrząs nie miał miejsca właśnie tam, bo urządzenia nie zanotowały żadnych anomalii.

Ostatecznie okazało się, że wstrząs odnotowany został w KWK Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic.

- Doszło do niego na ścianie XVb-S, w pokładzie 510/3. Na dole nikomu nic się nie stało. Do Polskiej Grupy Górniczej dotarły dwie informacje o odczuwalnym wstrząsie na powierzchni - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, właściciela kopalni.

Energia sejsmiczna wstrząsu wynosiła 4x10 do 6 J (Joula)

Wcześniej wstrząsy dokładnie w tym samym miejscu KWK Staszic-Wujek odnotowane zostały 29 września tego roku.

Nie przeocz

Według danych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmograficznej poprzedni wstrząs w naszym regionie miał miejsce w czwartek, 14 października, tuż przed godziną 5. W skali Richtera magnituda tego wstrząsu wyniosła 2,5. Dwa jeszcze mocniejsze wstrząsy o magnitudzie 3 zanotowane zostały natomiast 8 października.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku:

  • 1992 (kopalnia Czeczot) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowa gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera