Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrząs w KWK Zofiówka: w rejon tąpnięcia 900 metrów pod ziemię zjechało 34 ekspertów. Co ustalono?

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Wstrząs w KWK Zofiówka: w rejon tąpnięcia 900 metrów pod ziemię zjechało 34 ekspertówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wstrząs w KWK Zofiówka: w rejon tąpnięcia 900 metrów pod ziemię zjechało 34 ekspertówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jacek Bombor, Daniel Wojaczek
W czwartek, 5 maja odbyła się wizja lokalna w miejscu tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego z 23 kwietnia w KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju. - Pozyskane w trakcie wizji lokalnej dane stanowić będą istotny element prowadzonego przez dyrektora OUG w Rybniku postępowania dla wyjaśnienia przyczyn i okoliczności zdarzenia - informuje Wyższy Urząd Górniczy.

Wstrząs w KWK Zofiówka: w rejon tąpnięcia 900 metrów pod ziemię zjechało 34 ekspertów. Co ustalono?

W czwartek, 5 maja odbyła się wizja lokalna w miejscu tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego z 23 kwietnia w KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

Pod ziemię zjechały 34 osoby, w tym przedstawiciele:

  • Wyższego Urzędu Górniczego oraz Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku,
  • przedsiębiorcy oraz zakładu górniczego,
  • Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,
  • Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach,
  • ekspertów Komisji powołanej przez prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności zaistniałego zdarzenia,
  • central związkowych działających w zakładzie górniczym.

- Podczas oględzin eksperci oceniali w wyrobiskach zasięg i wielkość skutków, jakie wywołane zostały zaistniałym w dniu 23 kwietnia br. wstrząsem o energii 4x106 J, który spowodował tąpnięcie w chodniku nadścianowym D-4a w pokładzie 412łg+łd i 412łg oraz wydzielenie się metanu do wyrobisk. Oceniano zniszczenia w wyrobisku, w tym deformacje i uszkodzenia obudowy chodnikowej, zawężenie gabarytów wyrobiska, zniszczenia i przemieszczenia maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie wyrobiska. Zlokalizowano miejsca znalezienia poszkodowanych, ofiar zdarzenia - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Zjazd na dół był możliwy, bo do wyrobiska doprowadzono wentylację, więc atmosfera na dole była bezpieczna.

- Pozyskane w trakcie wizji lokalnej dane stanowić będą istotny element prowadzonego przez dyrektora OUG w Rybniku postępowania dla wyjaśnienia przyczyn i okoliczności zdarzenia, nadzorowanego przez prezesa WUG. W trakcie postępowania sprawdzone zostanie również, czy roboty górnicze w tym rejonie prowadzone były zgodnie z dokumentacjami i zasadami sztuki górniczej - dodaje pani rzecznik.

Wyniki oględzin miejsca zdarzenia będą również uwzględnione w pracach Komisji powołanej przez prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności zaistniałego zdarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera