Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrząsy w kopalni Wieczorek. Wstrząs na Giszowcu, w Katowicach i Mysłowicach

JUT, JO
W poniedziałek przed godz. 21 mocno zatrzęsło w Katowicach. Wstrząs na Giszowcu odczuli mieszkańcy bloków i zabytkowych domów. To w kopalni Wieczorek doszło do odprężenia górotworu. W kopalni nic się nie stało, ale na powierzchni można było się wystraszyć.

Trzęsienie najbardziej odczuwalne było w Katowicach na osiedlu Paderewskiego, Witosa, w dzielnicy Ligota, a nawet w Mysłowicach - meldowali nasi czytelnicy. Wstrząs w Giszowcu mieszkańcy odczuli wyjątkowo wyraźnie.

Okazuje się, że w kopalni KWK Wieczorek doszło do odprężenia górotworu, co nie było groźne dla górników pod ziemią.

Odprężenie górotworu jest zjawiskiem podobnym do tąpnięcia, lecz o słabszym natężeniu i mniejszych skutkach. Między odprężeniem górotworu i tąpnięciem nie ma wyraźnej granicy, a ich rozgraniczenie zostało przyjęte w sposób umowny.

Dyspozytor kopalni Wieczorek odbiera teraz wiele telefonów od mieszkańców, którzy zgłaszają trzęsienie w ich domach. Jeśli powstaną jakiekolwiek straty, będzie musiała je pokryć kopalnia.

Gdzie jeszcze zatrzęsło? Czekamy na Wasze sygnały!

Aktualizacja, wtorek, 18 marca

51 zgłoszeń od mieszkańców otrzymał wczoraj wieczorem ok. godz. 21 dyspozytor Katowickiego Holdingu Węglowym w KWK Wieczorek.

Powodem zgłoszeń mieszkańców m.in. Katowic i Mysłowic był wstrząs o energii sejsmicznej E-2x1 000 000 J. Doszło do niego 70 metrów przed frontem ściany 313 w pokładzie 620 na poziomie 700 metrów katowickiej kopalni Wieczorek.

Pod ziemią kopalni nie doszło do większych zniszczeń. Ściana została zatrzymana. Większe skutki odczuli mieszkańcy. W wyniku wstrząsy w wielu mieszkaniach nie tylko zatrząsało, ale również popękały ściany.

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej. W śląskich kopalniach rejestruje sie około 1000 podobnych wstrząsów w ciągu roku. W latach 60-80 ubiegłego wieku rejestrowano ich 2-3 tys.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera