Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WUG: Zabytkowe kopalnie Wieliczka, Bochnia i Guido mogą być niebezpieczne

Aldona Minorczyk-Cichy
Nieczynne kopalnie zamienione w muzea cieszą się coraz większą popularnością
Nieczynne kopalnie zamienione w muzea cieszą się coraz większą popularnością Arkadiusz Gola
Wybierasz się na wycieczkę do zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu? Chcesz spędzić weekend w kopalniach soli Bochnia lub Wieliczka? Wyższy Urząd Górniczy zadba o to, abyś był tam nie tylko zadowolony ze zwiedzania obiektu, ale przede wszystkim bezpieczny.

Prezes WUG Piotr Litwa powołał zespół, który wypracuje zasady bezpieczeństwa w zabytkowych kopalniach i górniczych wyrobiskach. To, że kopalnia nie wydobywa już węgla czy soli, nie oznacza, że dawne zagrożenia znikają.

W kopalni Guido oblali test z bezpieczeństwa

W nieczynnych kopalniach są hotele, sanatoria, restauracje, sale widowiskowe, sceny teatralne. Abyśmy mogli z nich bezpiecznie korzystać, konieczne są pewne standardy. Niestety, nie zawsze można zaufać zarządzającym takimi miejscami.

Pokazuje to przykład zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, obiektu, którym się chwalimy i z którego jesteśmy dumni. Jak widać, wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Inspektorzy WUG na początku sierpnia przeprowadzili tam kontrolę. Sprawdzali stan obudowy i zagrożenie zawałowe, przewietrzanie wyrobisk, eksploatację urządzeń elektrycznych. Skupili się także na przygotowaniu pracowników kopalni-muzeum do zwalczania zagrożenia pożarowego i prowadzenia akcji ratowniczej. Nie wyszło to najlepiej.

Jolanta Talarczyk, rzecznik WUG, informuje o wielu nieprawidłowościach w Guido.

- Dyspozytor nie wiedział, ile osób znajduje się pod ziemią, nie miał stałej łączności z osobami wytypowanymi do prowadzenia akcji ratowniczej (na cztery osoby tylko z jedną zdołał nawiązać kontakt), nie wyznaczył rejonu zagrożenia, nie ewakuował ludzi w symulowanej sytuacji pożarowej - wylicza Jolanta Talarczyk. Zastrzeżenia dotyczyły także wentylacji poziomu 320 m, pozostawiania gości restauracji bez nadzoru przewodnika, co stwarza ryzyko niekontrolowanego przemieszczania się turystów pod ziemią.

WUG ma swój pomysł i zaprasza do współpracy

- Nawet nie chcę sobie wyobrazić, że mogłoby dojść do jakiegoś górniczego nieszczęścia z udziałem turystów czy kuracjuszy sanatoryjnych. Trudno przewidzieć, jak w takich warunkach prowadzono by akcję ratowniczą, gdyby zdarzył się prawdziwy pożar - mówi Piotr Litwa.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego podkreśla, że wyniki kontroli w Guido są - niestety - mocno niepokojące.

- W kopalniach Wieliczka i Bochnia są inne problemy, dotyczące na przykład odwadniania. Dlatego zdecydowałem się powołać zespół, który przeanalizuje warunki we wszystkich nieczynnych kopalniach wykorzystywanych do celów turystycznych, leczniczych i sanatoryjnych. Wyjątkiem jest kopalnia i sztolnia w Tarnowskich Górach, które są poza nadzorem górniczym - mówi prezes Piotr Litwa.

Dodaje, że zagrożenia w dawnych wyrobiskach węglowych i solnych nie są takie same. Dlatego oczekuje, że zespół określi pewne elementarne zasady, którym będą musieli sprostać wszyscy dyspozytorzy ruchu, przewodnicy i osoby upoważnione do prowadzenia akcji ratowniczych.

Ceremonia ślubna pod ziemią? Dlaczego nie

- Te minima zostaną następnie uszczegółowione o warunki, które dotyczyć będą przewietrzania konkretnych wyrobisk czy dopuszczalnej ilości osób, które mogą w nich jednorazowo przebywać - wyjaśnia Piotr Litwa.

Zespół powołany przez prezesa WUG powinien zakończyć pracę do 31 marca 2014 roku.

Cieszy, że nieczynne kopalnie wzbudzają coraz większe zainteresowanie zwiedzających. 13 lipca Anna Maria Jośniok - absolwentka studiów na kierunku górniczym - i Konrad Kasprzak pochodzący z Zabrza, a obecnie mieszkający w Gliwicach, powiedzieli sobie sakramentalne "tak" na poziomie 170 w kaplicy św. Barbary w Guido. Dotychczas w tej zabytkowej kopalni wyprawiano co prawda wesela, ale nigdy jednak sama ceremonia ślubna nie odbywała się pod ziemią.

W zabrzańskiej kopalni Guido można posłuchać też muzyki: klasycznej, jazzu, rocka; obejrzeć występ świetnych aktorów. Czy idąc tam będziemy jednak bezpieczni? Wierzymy, że tak. Chcieliśmy wczoraj porozmawiać na ten temat z szefami kopalni-muzeum. Byli dla nas nieuchwytni. Mimo próśb o kontakt, nie odbierali telefonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera