Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybór Rafako przyczyną kontroli CBA w JSW KOKS. Firmę wybrano do budowy elektrociepłowni kosztem innej. Konkurent miał nie mieć referencji

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Elektrociepłownia w Radlinie ma być wybudowana w czwartym kwartale 2022 roku.
Elektrociepłownia w Radlinie ma być wybudowana w czwartym kwartale 2022 roku. JSW KOKS
Brak wyboru przedsiębiorstwa Control Process S.A., które złożyło korzystniejszą - niższą o 13,5 miliona złotych - ofertę, miał być przyczyną kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w JSW KOKS. Ta, przypomnijmy, do budowy elektrociepłowni w Radlinie wybrała firmę Rafako, która wprawdzie złożyła droższą ofertę, ale w przeciwieństwie do bezpośredniego konkurenta posiadała referencje. I to na tej podstawie wygrała przetarg.

Wybór Rafako przyczyną kontroli CBA w JSW KOKS. Firmę wybrano do budowy elektrociepłowni kosztem innej. Konkurent miał nie mieć referencji

Nieprawidłowości związanych z trybem wyboru wykonawcy budowy elektrociepłowni w Radlinie - opiewającej na 289 milionów złotych - mieli się dopatrzyć funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy przez trzy miesiące kontrolowali spółkę JSW KOKS w Zabrzu. Ich ustalenia miało potwierdzić także postępowanie pokontrolne również prowadzone przez CBA.

Nie przeocz

Jak udało nam się ustalić, CBA w obu kontrolach miało poddać pod wątpliwość prawidłowość wyboru do wykonania robót budowalnych firmy Rafako. Obok raciborskiego przedsiębiorstwa w przetargu stanęło bowiem także inne przedsiębiorstwo - krakowski Control Process S.A. Ten zaoferował nawet niższą o 13,5 miliona złotych ofertę wykonania identycznego zakresu prac.

Propozycja konkurenta Rafako została jednak odrzucona. Dlaczego? W momencie składania ofert przedsiębiorstwo nie miało dysponować referencjami, które pozwoliłyby mu wygranie przetargu na zrealizowanie tak poważnego przedsięwzięcia.

Funkcjonariusze CBA twierdzą też że wykorzystywanie elektrociepłowni gazów do ogrzewania miasta jest niezgodne z jej przeznaczeniem.

- Produkcja ciepła nie jest niezbędną konsekwencją podstawowej produkcji koksu dokonywanej na terenie Koksowni Radlin - brzmi fragment wystąpienia pokontrolnego CBA.

Nowa elektrociepłownia od początku miała mieć jednak za zadanie zaopatrywanie mieszkańców Radlina w ciepło. W związku z tym powiązano ją nawet z programem "Czyste Powietrze", którego była częścią.

Centralne Biuro Antykorupcyjne pokontrolne wnioski miało już skierować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będącego organem nadzorującym inwestycję w Radlinie. Jak się jednak okazuje, ten przeprowadzał już kontrolę związaną z budową elektrociepłowni. Była ona związana między innymi z wydatkowaniem funduszy, gdyż NFOŚiGW finansuje budowę nowej elektrociepłowni. Fundusz, który przeznaczył na radlińską inwestycję 180 milionów złotych, nie dopatrzył się jednak żadnych nieprawidłowości.

- W wyniku dokonanej analizy (...) NFOŚiGW nie zgłasza zastrzeżeń, ani uwag w zakresie spełnienia wymogów wynikających z wytycznych do zawarcia przedmiotowej umowy, które mogłyby zostać uznane jako rodzące skutki finansowe - brzmi wynik kontroli przeprowadzonej przez Departament Audytu i Kontroli Wewnętrznej instytucji.

Nieoficjalnie mówi się że sprawa ma mieć charakter polityczny. Tymczasem istnieje ryzyko, że na politycznych gierkach po raz kolejny stracą zwykli mieszkańcy. Jeśli do końca 2022 roku nie uda się ukończyć budowy elektrociepłowni - a właśnie wtedy ma zostać wyłączona obecnie funkcjonująca i zaopatrująca mieszkańców Radlina w ciepło elektrociepłownia EC Marcel należąca do Polskiej Grupy Górniczej - radlinianie zostaną bez ciepła w swoich mieszkaniach i domach.

Musisz to wiedzieć

Przypomnijmy, że inwestycja w Radlinie, której dotyczy kontrola CBA, polega na budowie nowego, ekologicznego bloku do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. W jej ramach powstaje elektrociepłownia wyposażona w dwa kotły parowe, turbinę parową oraz instalację redukcji emisji tlenków azotu.

Ma ona dysponować mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz mocą cieplną ok. 37 MWt, a z jej "produktów" ma korzystać kopalnia KWK ROW Ruch Marcel i mieszkańcy Radlina. Budowa nowej elektrociepłowni rozpoczęła się w lutym 2020 roku. Obecnie prace budowlane nadal trwają.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera