Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyborcze udogodnienia dla niepełnosprawnych

Katarzyna Domagała
arc.
Wczoraj Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji uruchomiło darmową infolinię dla osób niepełnosprawnych, które chcą wziąć udział w nadchodzących wyborach. Pod numerem telefonu 800 330 330 otrzymają najważniejsze informacje o udogodnieniach, na jakie mogą liczyć w nadchodzących wyborach. Jednak, aby mieć łatwiejszy dostęp do urn wyborczych i zagłosować na swojego kandydata muszą dopełnić odpowiednich formalności. Czasu nie zostało zbyt dużo.

Do najbliższego poniedziałku (19 września) niepełnosprawni wyborcy mogą zgłaszać (ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej) swojemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju. Ta sama data dotyczy osób niewidomych, które przy oddawaniu głosu w lokalu wyborczym chcą skorzystać z nakładek na karty do głosowania, sporządzone w alfabecie Braille'a. Najpóźniej 3 października dostaną specjalny pakiet wyborczy z urzędu gminy, na którym trzeba będzie zakreślić swojego kandydata. Później karty należy przesłać na adres komisji obwodowej, do której jesteśmy zapisani lub przekazać kopertę listonoszowi. Przesyłka jest bezpłatna.

Do 29 września niepełnosprawni i osoby, które skończyły 75 lat mają czas na złożenie wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. To także zgłaszamy do urzędów gmin lub miast. Wtedy urzędnik umówi się z wyborcą, by wspólnie sporządzić akt pełnomocnictwa. Osoba, która 9 października pójdzie za nas oddać głos musi pamiętać, by wziąć ze sobą akt pełnomocnictwa. Bez niego nie będzie mogła oddać głosu. Do 7 października wyborca może cofnąć pełnomocnictwo.
Do tej pory niepełnosprawni niechętnie sięgnęli po nowe przywileje. W Katowicach do wczoraj jedna osoba zgłosiła chęć oddania głosu korespondencyjnie. Zaś 13 osób ma swojego pełnomocnika. W Częstochowie wydano cztery wnioski upoważniające do głosowania korespondencyjnego i 13 wniosków do głosowania przez pełnomocnika.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Chcesz oddać głos z domu? Pilnuj tych terminów!

Te informacje trzeba wpisać we wnioskach: nazwisko i imię, imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (wybory do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzone na dzień 9 października 2011 r.), wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, kopia aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Do wniosku o ustanowienie pełnomocnika trzeba dodać: pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnik nie jest ujęty w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa, kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem.

Druki wniosków można dostać w urzędach miasta lub gmin lub pobrać ze stron internetowych urzędów.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Imielin daje przykład innym

W Imielinie wszystkie lokale wyborcze dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi o budynek urzędu miasta oraz nowo wybudowany budynek biblioteki, gdzie rozlokowane są cztery obwodowe komisje wyborcze. - Zauważyliśmy, że na wybory przychodzi więcej wyborców, którzy mają problemy z poruszaniem się - przyznaje Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina.

- Wcześniej odbieraliśmy wiele telefonów od osób, które prosiły o pomoc w dotarciu do lokali wyborczych. Teraz sami są w stanie sobie poradzić. KD Bronisław Grabiec z Katowic, który porusza się na wózku inwalidzkim, zmiany w wyborach porównał do otwartych drzwi, przed którymi nadal są do pokonania schody: Rząd ustalił daty składania dokumentów, do których nie jesteśmy w stanie się dostosować. Wielu osób nie ma w domu, ponieważ to czas, kiedy jeździmy na turnusy rehabilitacyjne czy do sanatoriów. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość głosowania przez internet, ale została wykreślona z ustawy.

Czy w Twoim lokalu wyborczym dbano o niepełnosprawnych?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!