MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: Kandydaci na prezydenta Częstochowy. Maranda, Jaskóła i Warzocha. A Matyjaszczyk?

Redakcja
Wybory 2014: Trzech kandydatów chce się starać o fotel prezydenta Częstochowy. Na razie wśród oficjalnych kandydatur nie ma obecnego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.

Trzech kandydatów na prezydenta Częstochowy
Były wicewojewoda śląski Artur Warzocha, nauczyciel i działacz lokalny powiązany m.in. ze środowiskami skupionymi w Ruchu Wolności Tomasz Jaskóła, radny Marcin Maranda zadeklarowali dotąd, że wystartują w wyborach na prezydenta Częstochowy.

Tomasz Jaskóła - nauczyciel i mikroprzedsiębiorca - jest członkiem kilku organizacji i ugrupowań, w tym m.in. koordynatorem Klubu Republikańskiego Częstochowa, członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia "Republikanie", pełnomocnikiem Polski Razem Jarosława Gowina na powiat częstochowski.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
ZOBACZ SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

PAP powiedział, że kandydowanie na prezydenta Częstochowy zaproponowało mu "środowisko wolnościowo–niepodległościowe skupione w Ruchu Wolności". "Taką propozycję złożyli mi też prezes Jarosław Gowin i wiceprezes Piotr Zając. Dostałem także mandat od częstochowskiego Ruchu Narodowego" - dodał Jaskóła. Jak mówił, jako kandydat na prezydenta Częstochowy chce zwrócić uwagę na problemy bezrobocia oraz spadek liczby mieszkańców. Według niego "miasto nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości – ubożeje" a "najważniejszymi problemami są rosnące bezrobocie i depopulacja".

Dotąd swoją kandydaturę ogłosił również b. wicewojewoda śląski w latach 2006-2007 Artura Warzocha. Kilka miesięcy temu tłumaczono, że jest to efekt porozumienia między Prawem i Sprawiedliwością, Wspólnotą Samorządową i Unią Laikatu Katolickiego. Są to trzy najważniejsze ugrupowania po prawej stronie sceny politycznej w tym mieście. Warzocha obecnie jest pracownikiem katowickiego oddziału Najwyższej Izby Kontroli, nie jest członkiem żadnej partii. Funkcję radnego sejmiku województwa śląskiego pełni w ramach klubu PiS (z tej listy kandydował).
Kolejnym kandydatem, który oficjalnie potwierdza chęć udziału w wyborach jest radny oraz lider ugrupowania samorządowego Mieszkańcy Częstochowy Marcin Maranda. Powiedział PAP, że jest radnym niezrzeszonym i niezależnym. "To niezależna inicjatywa, czyli porozumienie mieszkańców - nie polityków. Jesteśmy oddolnym ruchem działającym między podziałami, chcemy tworzyć warunki dostępu do działalności samorządowej dla wszystkich mieszkańców" - powiedział Maranda.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
ZOBACZ SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nieoficjalnie wśród nazwisk, które mogłyby się pojawić na afiszach w zbliżających wyborach, lokalne media wymieniają też m.in. senatora PO Andrzeja Szewińskiego. "Nie wykluczam takiej możliwości, że będę startował, ale decyzja nie została jeszcze podjęta" - powiedział PAP senator. Dodał, że decyzja może zapaść w ciągu kilku dni.

Od 2010 roku prezydentem Częstochowy jest związany z SLD Krzysztof Matyjaszczyk. "Na razie kontynuuję pracę jako prezydent miasta obecnej kadencji, chcę sfinalizować jeszcze sporo rozpoczętych w tym okresie projektów" - przekazał PAP Matyjaszczyk. Dodał, że o swoich planach na przyszłość poinformuje "w odpowiednim czasie". PAP


*Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
*Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
*Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni