Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015 JAK GŁOSOWAĆ? Tak wybieramy posłów i senatorów KSIĄŻECZKA DO GŁOSOWANIA

Sławomir Cichy
Ilu posłów wybierzemy z okręgów wyborczych w woj. śląskim
Ilu posłów wybierzemy z okręgów wyborczych w woj. śląskim Infografika Marek Michalski
Wybory parlamentarne 2015 JAK GŁOSOWAĆ? Wybory parlamentarne w niedzielę, 25 października. Głosujemy między godziną 7 a 21. Aby głos był ważny, zaznaczamy jedno nazwisko kandydata na posła i jedno na senatora.

Wybory parlamentarne 2015 JAK GŁOSOWAĆ?

W województwie śląskim na najbliższe cztery lata spośród prawie 900 kandydatów wybierać będziemy 55 posłów w 6 okręgach i 13 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych. To poza mazowieckim największa reprezentacja regionu w parlamencie.

Zespół ekspertów Fundacji Batorego zaznacza: należy uważać, by nie popełnić błędu. W niedzielę będziemy wybierać przedstawicieli, zaznaczając wybraną kandydatkę lub kandydata, podobnie jak w ubiegłorocznych wyborach do rad powiatów i sejmików wojewódzkich, na tzw. karcie zbroszurowanej (karta do głosowania w formie książeczki).

Tymczasem - jak wynika z dotychczasowych badań - częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było w 2014 roku zaznaczanie przez wyborców jednego krzyżyka na wielu stronach, lub wręcz na każdej stronie karty zbroszurowanej. Część głosów nieważnych mogła wynikać z błędów spowodowanych wyglądem karty do głosowania. Najzwyczajniej w świecie wyborcy kierowali się starymi przyzwyczajeniami i nie czytali instrukcji.

Aby nie popełnić błędu, przedstawiamy poniżej kilka najważniejszych zasad.

Ilu posłów wybierzemy z okręgów wyborczych w woj. śląskim
Ilu posłów wybierzemy z okręgów wyborczych w woj. śląskim Infografika Marek Michalski

Instrukcja głosowania nie jest prosta

Aby komisja dopuściła wyborcę do głosowania, musi potwierdzić jego tożsamość. Do tego niezbędny jest dokument ze zdjęciem. Wyborca identyfikowany jest na podstawie jakiegokolwiek dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolna lub służbowa.

JAK WYGLĄDA KSIĄŻECZKA DO GŁOSOWANIA

Ważne, by przedstawiany dokument zawierał następujące cechy: zdjęcie, imię (imiona) i nazwisko legitymującego się nim wyborcę. Obie cechy muszą bez jakiejkolwiek wątpliwości pozwalać ustalić tożsamość.

Po przejściu weryfikacji otrzymamy dwie karty do głosowania: kartę wyborczą zbroszurowaną do Sejmu (białą) i kartę wyborczą do Senatu (żółtą).

Należy postawić znak „X” (dwie przecinające się linie w obrębie kratki) przy jednym nazwisku w całej broszurze, wybierając kandydata z dowolnej listy wyborczej. Jeśli znak postawimy przy dwóch lub więcej nazwiskach na tej samej liście - nasz głos jest ważny i zostanie policzony jako głos oddany na osobę, która jest najwyżej na liście.

Głos jednak będzie nieważny, jeśli:

  1. zaznaczymy kilka nazwisk na różnych listach (kartkach broszury) w wyborach do Sejmu lub kilka nazwisk na karcie w wyborach do Senatu,
  2. nie postawimy znaku „X” obok żadnego nazwiska wybranego kandydata lub kandydatki,
  3. postawimy inny znak niż „X”.

W przypadku wyboru senatora również należy postawić znak „X” (dwie przecinające się linie w obrębie kratki) wyłącznie przy jednym nazwisku.

Pomoc osobom niepełnosprawnym

W każdym z lokali wyborczych będą znajdowały się nakładki do głosowania, sporządzone w alfabecie Braille’a, które ułatwiają głosowanie osobom niewidzącym i z dysfunkcją wzroku. Aby je dostać, wystarczy w dniu wyborów, pobierając kartę do głosowania, poprosić członka komisji.

Za pośrednictwem telewizji internetowej na portalu glusitv.pl wyjaśnione zostały m.in. zasady głosowania czy procedury wyborcze. Wszystkie emitowane materiały filmowe tłumaczone są na polski język migowy.

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia (np. syn, wnuk). Pomoc ta może mieć jednak tylko techniczny charakter.

Pamiętajmy również, że członkowie komisji są zobowiązani, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do odczytania obwieszczeń wyborczych, przedstawiając mu komitety wyborcze.

Bazgroły na karcie do głosowania

Czy na karcie do głosowania można robić dopiski? PKW wyjaśniła tę kwestię już przed wyborami prezydenckimi. Okazuje się, że można bazgrolić do woli, ale pod warunkiem, że wszystko, co napiszemy, nie znajdzie się w kratkach do zaznaczania głosów.

Na innych częściach karty do głosowania nie zabroniono sporządzania np. komentarzy lub rysunków - wyjaśnił przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Dopiski i rysunki poza kratką do stawiania znaku X nie mają znaczenia.

Jeśli rysunek albo komentarz zahaczy o drugą kratkę do zaznaczania poparcia dla kandydata, wówczas ostateczną decyzję podejmą członkowie danej komisji - wyjaśnił Wojciech Hermeliński.

Wyborcy mogą przy głosowaniu także używać własnych długopisów.

Kto ma prawo głosować, gdzie i kiedy będą znane wyniki

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:

  1. - najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  2. - nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  3. - nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  4. - nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Wyborca jest wpisywany z urzędu do spisu wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania w Polsce.

Informacja o obwodzie głosowania dla konkretnego adresu umieszczana jest na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej, można je znaleźć na oficjalnych stronach urzędów miast i gmin, a także na obwieszczeniach wywieszanych na tablicach ogłoszeń i klatkach schodowych.

Według zapewnień Państwowej Komisji Wyborczej, w poniedziałek planuje ona ogłosić, które komitety przekroczyły próg wyborczy, a we wtorek ma podać wyniki wyborów z podziałem na mandaty.

JAK WYGLĄDA KSIĄŻECZKA DO GŁOSOWANIA


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!