MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Chcesz zagłosować korespondencyjnie? Czas zgłosić to w urzędzie gminy

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
arc. mat. polska press
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się zarówno tradycyjnie w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Kto jednak woli skorzystać z drugiej opcji, musi wcześniej zgłosić się do swojego urzędu gminy. Zgłoszenia przyjmowane są do wtorku, 16 czerwca. Dłużej tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca, a wyborcy w nich będą mogli głosować tradycyjnie w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie.

  • Głosowanie tradycyjne – wyborcy przychodzą w dniu głosowania do lokalu wyborczego, przedstawiając dokument tożsamości i wypełniając kartę do głosowania.
  • Korespondencyjne – ci, którzy zgłoszą wcześniej zamiar udziału w tej formie głosowania, otrzymają pocztą pakiet wyborczy, który po wypełnieniu będą musieli zwrócić.

Wybory prezydenckie 2020. Uwaga, ważne terminy

Jak zagłosować korespondencyjnie? Do 16 czerwca należy chęć głosowanie zdalnego zgłosić w urzędzie gminy, w którego spisie wyborców się znajdujemy. Wyborcy przebywający na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji muszą to zrobić maksymalnie na pięć dni przed wyborami.

Jeśli ktoś zostanie objęty kwarantanną po tym terminie, zamiar wzięcia udziału w korespondencyjnym głosowaniu może zgłosić do 26 czerwca.

Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić osobiście, wysłać pismo lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP.

Wyborcy chcący głosować korespondencyjnie za granicą muszą powiadomić o tym właściwego konsula najpóźniej do dnia 15 czerwca.

Jeśli jednak ktoś zdecyduje się brać udział w głosowaniu korespondencyjnym w I turze, będzie musiał zagłosować w ten sposób również w ewentualnej II turze wyborów. Kto w pierwszej turze zdecyduje się pójść do lokalu wyborczego, a w II turze będzie chciał przejść na głosowanie korespondencyjne, to - już po pierwszym głosowaniu - będzie musiał zgłosić to w gminie lub w konsulacie do 29 czerwca.

Może się też zdarzyć, że wyborca zostanie umieszczony w kwarantannie po pierwszej turze. Wówczas o zamiarze zdalnego głosowania musi powiadomić urząd gminy do 7 lipca. Chyba, że izolacji lub kwarantannie zostanie poddany po tym terminie, to wówczas datą graniczną jest 10 lipca.

Rybnik, Bytom, Jastrzębie-Zdrój. Tutaj potrzebnych będzie więcej pakietów wyborczych?

Jak wygląda zainteresowanie głosowaniem w gminach. Największego zapotrzebowania na pakiety wyborcze spodziewają się urzędnicy w Rybniku, Bytomiu i Jastrzębiu-Zdroju. Swoje szacunki opierają na podstawie lokalnych ognisk epidemii koronawirusa. To właśnie w tych miastach przybywa regularnie nowych zakażonych.

W Rybniku zakażone są aktualnie 734 osoby, w kwarantannie przebywa 436, a 593 zostały objęte nadzorem epidemicznym.

– Oczywiście nie wszystkie te osoby mają prawa wyborcze i nie wszystkie pewnie będą chciały wziąć udział w wyborach, ale liczby te pokazują możliwą skalę – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Póki co urzędnicy w Rybniku odebrali 39 zgłoszeń od mieszkańców.

– Trudno w tym momencie oszacować, jakie będzie ostatecznie zapotrzebowanie na pakiety wyborcze. Na razie odbieramy kilkanaście telefonów dziennie z pytaniami od mieszkańców na temat tego jak otrzymać pakiet wyborczy – zaznacza Skupień.

Wybory prezydenckie 2020. Jak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne?

Pakiety do wyborców dostarczą pracownicy Poczty Polskiej (przynajmniej dwóch pracowników) lub pracownik gminy. Pakiet zostanie wrzucony do skrzynki. W przypadku braku oddawczej skrzynki pocztowej albo w przypadku, gdy oddawcza skrzynka pocztowa uniemożliwia doręczenie pakietu wyborczego, zespół pocztowców wystawi zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu wyborczego we właściwej dla danego adresu placówce pocztowej.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni