Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Jesteś w grupie uprzywilejowanej? Możesz wejść bez kolejki

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Trwa druga tura wyborów prezydenckich w Polsce. Osoby uprzywilejowane zagłosują bez kolejki
Trwa druga tura wyborów prezydenckich w Polsce. Osoby uprzywilejowane zagłosują bez kolejki Arek Biernat
Trwa druga tura wyborów prezydenckich w Polsce. Podobnie, jak dwa tygodnie temu zapowiada się wysoka frekwencja. Wraz z nią możliwe są kolejki przed lokalami wyborczymi. Są jednak grupy uprzywilejowane. Osoby do nich należące nie muszą czekać w kolejce do oddania głosu w wyborach prezydenckich.

Zagłosują bez kolejki

W niedzielę (12.07) o godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Polacy wybierają prezydenta RP. Druga tura wyborów prezydenckich odbywa się w specyficznych okolicznościach. W dobie pandemii koronawirusa wprowadzono szereg obostrzeń mających ewentualnie powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.

Przy wejściu do lokali wyborczych przygotowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. W środku obowiązkowo należy zakryć usta i nos oraz utrzymywać 1,5 metrowy odstęp od innych osób. Osoby obawiające się zakażenia mogą założyć rękawiczki i zabrać z domu swój długopis. Obowiązują ograniczenia. W lokalach może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe (nie licząc komisji).

W pierwszej turze "w godzinach szczytu" oznaczało to długie kolejki. Przed drugą turą wyborów prezydenckich przygotowano dodatkowe zalecania dla grup uprzywilejowanych.

Seniorzy, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi wejdą do lokali wyborczych bez kolejki. Również dorosłe niepełnosprawne osoby mogą oddać głos poza kolejnością. Regulacje w tym zakresie przygotował resort zdrowia.

Druga tuta wyborów prezydenckich już w niedzielę. Jak głosować?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Druga tura wyborów prezydenckich 2020. Jak głosować? To musi...

Kto może głosować w pierwszej kolejności? Znowelizowane rozporządzenie przewiduje, że będą to:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do lat 3,
  • z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub,
    które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich?

W lokalu wyborczym adekwatnym do twojego adresu zamieszkania przed odbiorem karty wyborczej, należy pokazać dokument ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport. Członek komisji może poprosić o chwilowe zdjęcie maseczki w celu identyfikacji. Odbiór karty wyborczej obowiązkowo odbieramy podpisem w spisie wyborców.

Ważne, karta powinna posiadać pieczęć obwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej komisji Wyborczej. Będzie zawierać imiona i nazwiska dwóch kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głos oddajemy, stawiając znak "X" w kratce obok nazwiska kandydata (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki). Jeżeli postawić znak "X" przy dwóch nazwiskach, albo nie postawisz go wcale, to głos będzie nieważny. Informacje w jaki sposób głosować zamieszczone są na dole karty do głosowania.

Wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do przezroczystej urny wyborczej. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zapytać członka obwodowej komisji wyborczej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera