MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020. Seniorzy, niepełnosprawni, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi wejdą do lokali wyborczych bez kolejki

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Wideo
od 16 lat
Wybory prezydenckie 2020. W II turze wyborów prezydenckich seniorzy, kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi będą wchodzić do lokali wyborczych poza kolejnością. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie, które jeszcze 7 lipca zostanie ogłoszone.

Wybory prezydenckie 2020. Seniorzy, kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi wejdą do lokali wyborczych bez kolejki. Również dorosłe niepełnosprawne osoby będą mogły oddać głos poza kolejnością. Regulacje w tym zakresie przygotował resort zdrowia. Minister Łukasz Szumowski podpisał już nowelizację rozporządzenia (w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym - przyp. red.).

Rozporządzenie, jak informuje Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z resortu zdrowia, zostanie jeszcze we wtorek, 7 lipca ogłoszone, a w środę wejdzie w życie.

To odpowiedź na kolejki wyborców przed lokalami wyborczymi, jakie pojawiły się 28 czerwca. Głownie z uwagi na obostrzenia wprowadzone w związku z trwającą epidemią koronawirusa (w lokalach mógł przebywać jeden wyborca na 4 metry kwadratowe pomieszczenia).

- Wprowadzamy pierwszeństwo dla określonych grup wyborców w II turze głosowań, by było ono dla nich jak najmniej uciążliwe w sytuacji pewnych obostrzeń związanych z epidemią - mówił podczas konferencji 3 lipca o rozwiązaniach zapisanych w projekcie rozporządzenia wiceszef resortu zdrowia, Janusz Cieszyński.

Kto może głosować w pierwszej kolejności? Znowelizowane rozporządzenie przewiduje, że będą to:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do lat 3,
  • osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub,
  • które ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.

Zapowiada się rekordowa frekwencja

Już w pierwszej turze wyborów prezydenckich wzięło udział aż 64,5 proc. uprawnionych. W drugiej turze frekwencja może być jeszcze wyższa. Kto jeszcze nie dopisał się do listy wyborców może to zrobić najpóźniej do wtorku, 7 lipca. Odbierać zaświadczenia uprawniające do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym można natomiast jeszcze do piątku, 10 lipca.

Wybory 2020. Obostrzenia sanitarne w lokalach

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się przypomnijmy, w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat KO, Rafał Trzaskowski.

W wyborach można wziąć udział na dwa sposoby – oddając swój głos przy urnie w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Ci wyborcy, którzy wybrali opcję uczestnictwa w wyborach bez konieczności wychodzenia z domu, muszą złożyć wcześniej odpowiedni wniosek w urzędzie gminy.

Wybory wyłącznie w formie korespondencyjnej, odbędą się w dwóch gminach w Polsce - przed II turą nie rozszerzono tej formy na żadne inne gminy. To Marklowice w woj. śląskim (powiat wodzisławski) oraz Baranów (woj. wielkopolskie).

Podobnie, jak podczas I tury wyborów, w lokalach obowiązywać będą obostrzenia sanitarne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w środku będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe. W lokalach obowiązywać będzie także nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznego dystansu.

Lokale wyborcze będą otwarte, tak jak w I turze, od godz. 7 do 21.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera