Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenta Rudy Śląskiej 2022. Prześwietlamy kandydatów. Kto ma największe szanse?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Urząd Miasta Ruda Śląska - po 11 września miasto będzie mieć nowe władze.
Urząd Miasta Ruda Śląska - po 11 września miasto będzie mieć nowe władze. Paweł Kurczonek
Wybory 2022 w Rudzie Śląskiej. Katowicka delegatura Krajowego Biura Wyborczego przyjęła zgłoszenia dwunastu komitetów wyborczych. 18 lipca minął termin przesyłania zgłoszeń. Oznacza to, że we wrześniowych wyborach prezydenta Rudy Śląskiej będziemy wybierać spośród maksymalnie 12 kandydatów. Przybliżamy ich sylwetki.

Spis treści

Wybory prezydenta Rudy Śląskiej – zgłoszono 12 komitetów wyborczych

Pełna lista zgłoszeń przedstawia się, jak poniżej:

  • Komitet Wyborczy PL!SP (kandydat Maciej Mol)
  • Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Rudzki Samorząd
  • Komitet Wyborczy Wyborców Paweł Dankiewicz Nowa Polska
  • Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Mejera
  • Komitet Wyborczy Wyborców Michał Baborski Razem Dla Rudy Śląskiej
  • Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem (kandydatka Barbara Wystyrk-Benigier)
  • Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Toboły
  • Komitet Wyborczy Wyborców Marta Gniłka-Jastrzębska
  • Komitet Wyborczy Antypartia (kandydatka Aleksandra Kulpan)
  • Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój
  • Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wesołego
  • Komitet Wyborczy Wyborców Bożena Modzelewska – Konfederacja

Jak informuje KBW, rejestracja komitetu wyborczego nie jest jednoznaczna z tym, że dany kandydat na pewno wystartuje w wyborach. Osoby, które chcą ubiegać się o stanowisko muszą zebrać 3 tys. podpisów pod listami poparcia, dopiero wtedy komitet może zgłosić danego kandydata. Termin mija 17 sierpnia.

Poniżej przedstawiamy sylwetki kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej.

Michał Baborski

Jednym z kandydatów, którzy nie mają większego doświadczenia w polityce jest górnik z kopalni Bielszowice – Michał Baborski. Zainteresowany podkreśla, że fakt, iż jest górnikiem nie świadczy o tym, że nie wie, jak zarządzać miastem. W swoich wypowiedziach podkreśla, że właśnie górnictwo jest dla Rudy Śląskiej najważniejsze.

- Będę bronił kopalń, aby nie doprowadzić do ich zamknięcia, bo węgiel to nasze czarne złoto – zapowiada Michał Baborski, kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej.

Kandydat podkreśla, jaki wpływ na liczne zawody, nie tylko górników, będzie mieć likwidacja kopalń.

- Jeśli kopalnie zostaną zlikwidowane, to nie tylko pracę stracą górnicy, ale też krawcowa, co szyje ubrania dla górników, to szewc, który robi obuwie dla górników, to mechanicy, co robią sprzęt dla kopalni – dodaje Michał Baborski.

Ponadto postuluje ograniczenie wycinki drzew, wprowadzenie systemu wypożyczania rowerów miejskich, które funkcjonują w miastach ościennych oraz zniesienie opłaty za posiadanie psa.

- Zależałoby mi także na przebudowie rynku w Rudzie Śląskiej oraz wprowadzeniu tam elementów zieleni, a także uruchomieniu fontanny – mówi Baborski.

Paweł Dankiewicz

Paweł Dankiewicz jest mieszkańcem Rudy Śląskiej, z wykształcenia jest pedagogiem i deklaruje się jako społecznik i aktywista.

- Jestem człowiekiem uczciwym, dojrzałym, zaradnym, pomysłowym o silnej i charyzmatycznej osobowości, który wkłada ciężką pracę w to, co robi. Bardzo ważne są dla mnie prawa człowieka i godność ludzka, dlatego też przywiązuję do tego ogromną uwagę i szacunek – zapewnia Paweł Dankiewicz.

Kandydat podkreśla, że zależy mu na tym, by ludzie z którymi pracuje, mieszkańcy, seniorzy oraz młodzież, z którymi rozmawia i czyni wspólne ustalenia, mieli pewność, że dotrzyma danego słowa. Mówi także, że jego potencjalni rywale w wyborach, z dużych ugrupowań, są zamknięci na społeczeństwo, dlatego jednym z jego postulatów jest wprowadzenie regularnych dyżurów oraz spotkań z mieszkańcami. Wśród jego pomysłów na zarządzanie miastem również pojawiają się kopalnie.

- Chcę z mieszkańcami i specjalistami wypracować optymalne rozwiązania dla górników i kopalń, by przepisy unijne nie zagroziły przemysłowi wydobywczemu – naszemu czarnemu złotu. Popieram górników w ich dążeniu do najlepszych warunków pracy, adekwatnych do nakłady pracy poborów, bardzo szanuję ich ciężką pracę – mówi Dankiewicz.

Ponadto kandydat postuluje budowę placów zabaw w każdej dzielnicy, podniesienie poziomu opieki medycznej i szpitalnej oraz organizację licznych imprez sportowych w mieście.

Marta Gniłka-Jastrzębska

Kandydatka jest z wykształcenia prawnikiem i pedagogiem. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Nowa Polska Ponad Podziałami, które działa na terenie miasta od prawie trzech lat.

- Zajmuję się różnymi trudnymi sprawami, posunięciami polityków i działaniami policji, a także sądów i prokuratur. Na światło dzienne wyszło wiele nieprawidłowości, którymi się zajmowałam – mówi Marta Gniłka-Jastrzębska, kandydatka na prezydenta Rudy Śląskiej.

Jako prezydent Rudy Śląskiej skupi się najpierw na problemie kary, która została nałożona na miasto za niedopełnienie obowiązku segregacji śmieci. Zaznacza, że obciążenie przypuszczalnie zostanie przerzucone na mieszkańców. Celem Marty Gniłki-Jastrzębskiej będzie sprawdzenie, czy miasto dopełniło wszystkich wymogów w zakresie segregacji odpadów.

Wśród zadań, jakich kandydatka chce się podjąć, jest „odbetonowanie” miasta, w szczególności rudzkiego rynku i zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług kancelarii prawnych. Jako swoje główne zainteresowanie wymienia pomoc zwierzętom. Chciałaby przeznaczyć więcej środków dla schronisk dla zwierząt oraz na punkty pomocy nocnej. Zaznacza, że w przypadku nocnego wypadku, w którym ucierpi jakieś zwierzę, obecnie nie ma możliwości uzyskania pomocy.

Aleksandra Kulpan

Z ramienia Antypartii w wyborach prezydenckich będzie startować Aleksandra Kulpan. Ugrupowanie, jak sami o sobie piszą, dąży do gruntownej zmiany systemu politycznego w Polsce. Ich kandydatka na prezydenta Rudy Śląskiej jest absolwentką Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, gdzie specjalizowała się w Międzynarodowych Stosunkach Politycznych oraz Prawie Międzynarodowym.

Kariera zawodowa Aleksandry Kulpan jest ściśle związana górnictwem węglowym. Pracowała m.in. w Kompanii Węglowej S.A. KWK „Pokój” Ruda Śląska jako pracownik administracyjny oraz w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu KWK „Makoszowy” – jako Zastępca Dyrektora.

Antypartia zwraca uwagę, że Ruda Śląska nie należy do czołówki gospodarczej polskich miast na prawach powiatu. W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020 roku Ruda Śląska zajęła dopiero 25 miejsce. Celem Antypartii jest ożywienie gospodarcze miasta. Marek Ciesielczyk, przewodniczący Antypartii, podkreśla, że na przestrzeni ostatnich 30 lat, liczebność ludności Rudy Śląskiej zmniejszyła się o 50 tys. Przyczyn upatruje w likwidacji kopalń.

- Kopalnie w Polsce są stracone, należy postawić na inne działy gospodarki. Chcemy zmodyfikować politykę werbowania potencjalnych inwestorów. Przyszła, mam nadzieję, pani prezydent jest w stanie pokazać, że do Rudy Śląskiej także mogą przyjść nowi przedsiębiorcy – zapewnia Marek Ciesielczyk.

Przewodniczący Antypartii w pierwszej kolejności chce przyciągnąć do miasta inwestorów zagranicznych.

Krzysztof Mejer

Kolejną osobą, która wystartuje we wrześniowych wyborach na pewno będzie Krzysztof Mejer, który jeszcze do niedawna pełnił funkcję wiceprezydenta miasta.

- Uważam, że to nie jest czas na wywracanie wszystkiego „do góry nogami”. Dlatego chciałbym dokończyć realizację projektów, nad którymi pracowaliśmy z Panią Prezydent i ruszyć z tymi, które wspólnie zaplanowaliśmy. Mówiąc krótko, zamierzam kontynuować to, co dobre i pracować nad tymi obszarami, gdzie wiele jest jeszcze do zrobienia – pisze Krzysztof Mejer, kandydat na prezydenta miasta.

W dalszej części wpisu Krzysztof Mejer zaznaczył, że jego zdaniem rozmowa jest najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów, a z nawet najbardziej zaciętych dyskusji mogą zrodzić się wartościowe pomysły.

- Zachęcam Państwa do aktywnego włączenia się w tworzenie mojego programu. Jednym z celów, jakie sobie postawiłem, jest zwiększenie udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji i danie im realnego wpływu na to, jakie przedsięwzięcia realizowane będą w mieście, również poza budżetem obywatelskim. Dlatego proponuję, byśmy nad moim programem wyborczym popracowali razem, warsztatowo – pisze kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej.

Bożena Modzelewska

Kandydatka Konfederacji Wolność i Niepodległość jest mieszkanką Rudy Śląskiej, z zawodu jest ekonomistką i prowadzi własną działalność gospodarczą. W wyborach samorządowych w 2018 r. kandydowała bez powodzenia do Sejmiku Województwa Śląskiego. Rok później, również bezskutecznie, ubiegała się o mandat europosłanki.

- Zamiast profesora wystarczy kobieta, która jest z Rudy Śląskiej. Nazwisko pani Modzelewskiej narzuca się samo – mówi Janusz Korwin-Mikke, współlider Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Bożena Modzelewska zaznacza, że dobrze zna problemy miasta.

- Wiem, co trzeba poprawić. Wiem, co działa dobrze a co źle. Ruda Śląska potrzebuje zmiany i musi się rozwijać. Nie możemy sobie pozwolić na zastój, na to, żeby miasto stało się sypialnią – agituje Bożena Modzelewska.

W dalszej części wypowiedzi kandydatka na prezydenta miasta podkreśliła, że źródłem przychodów Rudy Śląskiej powinien być przede wszystkim węgiel.

- Mamy naturalne zasoby, a nie potrafimy ich wykorzystać. Chcemy, żeby to było nasze bogactwo i nasze dobro. Żeby ludzie, którzy od lat pracują w górnictwie też z tego dobra korzystali. Żebyśmy wszyscy potrafili to wykorzystać, a nie tylko za Unią Europejską powtarzali bezmyślnie, że szkodzi to klimatowi i szkodzi to naszej przyszłości – przekonuje kandydatka.

Maciej Mol

Katowicki przedsiębiorca jest kolejnym kandydatem, który do polityki wszedł stosunkowo niedawno – podczas pandemii, gdy powstał ruch przedsiębiorców protestujących przeciwko obostrzeniom covidowym. Mieszkańców Rudy Śląskiej chce przekonać swoim doświadczeniem zawodowym.

- Jako przedsiębiorca jestem w stanie zaproponować Rudzie Śląskiej, jak zarobić pieniądze dla tego miasta, a nie tylko je wydawać - a politycy i samorządowcy na razie tylko wydają te pieniądze. Do tego dochodzi to, że widzę, iż Ruda Śląska jest zaniedbana – mówi Maciej Mol.

Celem kandydata ugrupowania Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców jest sprowadzenie do Rudy Śląskiej przedsiębiorstw, dzięki którym zwiększą się wpływy z podatku dochodowego dla miasta. Ponadto zamierza walczyć z procesem wyludniania się Rudy Śląskiej, poprawić funkcjonowanie Szpitala Miejskiego i budować nowe ścieżki rowerowe w mieście.

- Myślę, że to jest ten moment, żeby Ruda Śląska była zarządzana profesjonalnie właśnie przez ludzi z doświadczeniem w zarządzaniu. To jest też dobry moment, żeby wyjść szerzej poza biznes. Do tej pory często angażowałem się w działania charytatywne, natomiast teraz będę mógł robić jeszcze więcej dla ludzi – mówi Maciej Mol.

Michał Pierończyk

Obok Krzysztofa Mejera, Michał Pierończyk jest kolejnym kandydatem związanym ze zmarłą prezydent miasta – Grażyną Dziedzic. W samorządzie Rudy Śląskiej działa od 16 lat, najpierw jako radny, a później w roli wiceprezydenta miasta.

- Jestem przekonany, że bogate doświadczenie w pracy samorządowej, w szczególności poprzez nadzór nad realizacją inwestycji miejskich, pozyskiwaniem środków zewnętrznych oraz nad planowym procesem rewitalizacji, pozwoli na skutek wyboru mieszkańców na pełnienie funkcji prezydenta. Pozwoli także na kontynuację dobrych działań oraz wprowadzenie korekty tam, gdzie w opinii mieszkańców, wydaje się to niezbędne – zapewnia Michał Pierończyk.

Kandydat zaznacza, że stawia na współpracę ze wszystkimi podmiotami pragnącymi dobra mieszkańców i miasta. Zamierza również pozostawać w stałym dialogu z mieszkańcami, by zapewnić Rudzie Śląskiej dalszy rozwój. Michał Pierończyk odwołuje się również do wizji zawartej w Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. Ruda Śląska ma być „miastem dzielnic, które nie dzielą, miastem dobrym do pracy, zamieszkania i wypoczynku.”

Jako wiceprezydent Rudy Śląskiej odpowiadał za kwestie zagospodarowania przestrzennego. Nadzorował prace Wydziałów: Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Urbanistyki i Architektury, Lokalowego, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Krzysztof Toboła

Krzysztof Toboła ma 54 lata. Jest nauczycielem, wykładowcą i przedsiębiorcą. W Rudzie Śląskiej mieszka od dziecka. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swoim programie na pierwszym miejscu stawia ludzi.

- Kluczowa jest polityka społeczna. Przecież to ludzie są najważniejsi. Zależy mi na tworzeniu różnych aktywności kulturalnych i integracyjnych, aby każdy mieszkaniec i ten najmłodszy jak i ten najstarszy, mógł przyjemnie spędzać swój wolny czas, nie wyjeżdżając w tym celu do innych miast – mówi Krzysztof Toboła.

Zaznacza także, że to oczekiwania mieszkańców miasta muszą być drogowskazem dla jego włodarzy. W swoim programie nie zapomina również o rozwoju Rudy Śląskiej.

- Konieczne jest stworzenie odpowiedniej, kompleksowej infrastruktury przemysłowej i technologicznej. A to przełoży się na miejsca pracy, finanse miejskie, lepsze i bardziej komfortowe życie mieszkańców – zapewnia Toboła.

Marek Wesoły

O kandydaturze Marka Wesołego spekulowano od dłuższego czasu. Pochodzący z Rudy Śląskiej polityk znany jest zarówno na lokalnej, jak i krajowej scenie politycznej. O stanowisko prezydenta miasta starał się dwukrotnie – w 2014 oraz w 2018 roku. Obecnie jest posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, mandat poselski uzyskał podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

- Zamierzam ubiegać się o urząd prezydenta miasta Ruda Śląska. Myślę, że to dla mnie jest decyzja bardzo mocno przemyślana. Jestem człowiekiem urodzonym w Rudzie Śląskiej. W tym roku skończyłem 50 lat i mam takie wrażenie, że Ruda Śląska ma takie moje DNA, bo praktycznie większość mojej działalności, biznesowej, samorządowej, czy politycznej poświęcam Rudzie Śląskiej – mówi Marek Wesoły.

Choć polityk związany jest z Prawem i Sprawiedliwością, wystartuje jako kandydat niezależny.

- Ta decyzja to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Już po ostatnich wyborach otrzymałem setki SMS-ów, maili od mieszkańców naszego miasta, że tak chcą oczywiście człowieka z Rudy Śląskiej, ale chcieliby, żeby startował jako rudzianin. Moim marzeniem jest to, żeby tak wyglądała ta kampania. Żebyśmy rozmawiali właśnie o tym mieście, a nie o dużej polityce. Jestem przekonany, że to miasto ma przed sobą dobrą przyszłość i ogromne możliwości – zapewnia Marek Wesoły.

Barbara Wystyrk-Benigier

Ugrupowanie Ślonzoki Razem potwierdziło, że ich kandydatką w wyborach będzie Barbara Wystyrk-Benigier. Pochodzi z Rudy Śląskiej i jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach ubiegłych starała się o stanowisko prezydenta miasta startując z ramienia Ruchu Autonomii Śląska.

Barbara Wystyrk-Benigier pracowała, jako komentator sportowy. Była jedną z pierwszych w kraju kobiet profesjonalnie zajmujących się piłką nożną. Dziennikarzem sportowym była również w Dzienniku Zachodnim, a w latach 2003-2006 pełniła funkcję szefa Wiadomości Rudzkich. Jest właścicielką wydawnictwa Benigier Media.

Jak podaje ugrupowanie Ślonzoki Razem, Barbara Wystyrk-Benigier będzie chciała się zająć sportem masowym w Rudzie Śląskiej. Więcej informacji na temat programu wyborczego kandydatki powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu.

Stowarzyszenie Rudzki Samorząd

Ze Stowarzyszeniem nie udało nam się skontaktować, telefon podany na stronie nie odpowiada. Brak zatem informacji kogo Stowarzyszenie będzie wystawiać, jako swojego kandydata.

Ruda Śląska – wybory prezydenckie odbędą się 11 września

Dotychczasowa prezydent miasta, Grażyna Dziedzic, zmarła 16 czerwca z powodu choroby nowotworowej, z którą walczyła od dłuższego czasu. Jej mandat został oficjalnie wygaszony 21 czerwca, co było równoznaczne z odwołaniem wszystkich zastępców zmarłej prezydent. Tymczasową władzę w mieście sprawuje obecnie Jacek Morek – komisarz powołany przez premiera. Jak wcześniej przyznał, nie będzie ubiegał się o fotel prezydencki we wrześniu.

– Szanowni mieszkańcy nie zobaczycie mnie na listach wyborczych. Co do poparcia, to nie znam wszystkich kandydatów i trudno mi wypowiadać się na ten temat. Jestem mieszkańcem Rudy Śląskiej i na pewno wezmę udział w wyborach, głosując – Jacek Morek, komisarz Rudy Śląskiej.

Prezydentem miasta zostanie osoba, która zbierze co najmniej połowę oddanych głosów. W przypadku, gdy żadnemu z kandydatów się to nie uda, dwie osoby z najwyższym wynikiem zmierzą się w drugiej turze wyborów.

*Informacje aktualne na 20 lipca 2022 roku

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera