Wybory samorządowe 2018 Katowice: Wpisanie do rejestru wyborców wymaga dziwacznych oględzin miejsca zamieszkania

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wybory samorządowe będą 21 października 2018
Wybory samorządowe będą 21 października 2018 Arc
Chcesz głosować w wyborach samorządowych w Katowicach, gdzie na stale mieszkasz, lecz nie jesteś tu zameldowany. Co robisz? Składasz wniosek o wpis do rejestru wyborców w Katowicach. Co cię czeka? Uwaga, urzędnicy - w celu weryfikacji wniosku - odwiedzą cię w domu i będą rozpytywać o ciebie wśród sąsiadów.

Już 21 października pójdziemy głosować w wyborach samorządowych. Nie każdy jednak chce głosować w miejscu swojego zameldowania. Wiele osób mieszka w innych miejscowościach, niż te, które mają wpisane w dowód. Państwowa Komisja Wyborcza przewidziała takie sytuacje. Jeżeli ktoś chce głosować w miejscu stałego pobytu, a nie zameldowania, musi tylko upewnić się, że jest zarejestrowany w tym mieście w rejestrze wyborców.

- Wwyborach samorządowych wyborca może głosować jedynie na obszarze gminy, w której ujęty jest w stałym rejestrze wyborców. Jeżeli wyborca nie jest wpisany do rejestru wyborców w gminie, na obszarze której stale zamieszkuje, może złożyć wniosek o wpis do rejestru we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 20 Kodeksu wyborczego wójt (burmistrz, prezydent miasta) podejmuje w ciągu 3 dni od dnia wniesienia wniosku decyzje o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców - tłumaczy Zuzanna Słojewska, referent Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

- Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zobowiązany jest do weryfikacji, czy osoba ta faktycznie zamieszkuje na terenie tej gminy. Zasady weryfikacji powinien ustalić organ prowadzący rejestr we własnym zakresie, pod warunkiem, że sprawdzenie w ten sposób nie będzie naruszało przepisów innych ustaw i umożliwi wydanie decyzji o wpisanie lub odmowie wpisania do rejestru w termie określonym w art. 20 § 1 Kodeksu wyborczego, tj. w terminie 3 dni od dnia wniesienia wniosku. Państwowa Komisja Wyborcza wyraża pogląd, że sprawdzenie, czy osoba wnosząca wniosek spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze danej gminy, polegać może, np. na przeprowadzeniu wywiadu z mieszkańcami danej miejscowości, właścicielami nieruchomości, sąsiadami, sołtysami. Sprawdzenie tego warunku może także polegać na przedstawieniu przez wnoszącego wniosek dokumentów potwierdzających, że stale zamieszkują na obszarze gminy (np. rachunków za media wystawionych na daną osobę). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może podejmować także inne, ustalone przez siebie, działania w celu ustalenia, czy wymieniony wyżej warunek został spełniony przez osobę składającą wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Z zastrzeżeniem, że działania te nie będą naruszały przepisów obowiązującego prawa - dodaje Zuzanna Słojewska, referent Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

Wyborca, który chce głosować w wyborach samorządowych w Katowicach musi przygotować się jednak na... oględziny miejsca zamieszkania. Urzędnicy Wydziału Spraw Obywatelskich są bowiem przed wydaniem decyzji zobowiązani sprawdzić, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców rzeczywiście spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze gminy.

Same gminy decydują o tym, w jaki sposób sprawdzają, czy wnioskodawca rzeczywiście stale mieszka w danym mieście. W Sosnowcu w wyjątkowych przypadkach, jeżeli są wątpliwości co do miejsca zamieszkania danej osoby, urzędnicy odwiedzają ją w domu. Jeżeli takiej konieczności nie ma, wystarczy inne potwierdzenie.

- Czasem wystarczy, jak przedstawi się np. rachunek za telewizję czy prąd, które potwierdzają, że rzeczywiście stale mieszka się pod wskazanym adresem - wyjaśnia Rafała Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego urzędu miasta.

Inaczej ta kwestia wygląda w Katowicach. Tu każdy, kto chce zostać wpisany do rejestru wyborców, musi umówić się na oględziny. Urzędnicy Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Katowicach mają trzy dni od zgłoszenia wniosku na umówienie terminu z daną osobą, przeprowadzenie oględzin w miejscu jej stałego zamieszkania i wydania decyzji o wpisaniu lub nie do rejestru wyborców. To standardowa procedura, która związana jest z art.20 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r.-Kodeks wyborczy(Dz. U.z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.).

Na czym polegają oględziny? Urzędnicy sprawdzają, czy wnioskodawca ma na miejscu rzeczy osobiste, pytają sąsiadów, czy stale widzą go na miejscu. Sytuacja dziwaczna i krępująca dla obu stron, jednak zgodna z prawem. Oględziny w miejscu stałego zamieszkają przeprowadzają dwie osoby z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Katowicach. Urzędnicy mają swoje określone obwody i rejony, które sprawdzają. Dopiero po oględzinach, mogą wydać decyzję o wpisie danej osoby do rejestru wyborców.

Trzeba pamiętać o tym, że można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców. Jak starać się o wpisanie do rejestru wyborców? W takim przypadku trzeba złożyć w urzędzie gminy (na terenie której wyborca chce oddać głos) pisemny wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Wniosek musi zawierać:

  • nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy;
  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium RP.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
TFUSSKU DEcyDOJOm KTO MOrze GŁOSOWaĆ Z pleBEJSTWA ciemnego SUwerENA
Dodaj ogłoszenie