Wybory samorządowe 2018: Nie ma cię w rejestrze wyborców? Możesz wpisać się do niego przez Internet! Dowiedz się, jak to zrobić

MJ
Wybory samorządowe 2018: Nie ma cię w rejestrze wyborców? Możesz wpisać się do niego przez Internet! Dowiedz się, jak to zrobić
Wybory samorządowe 2018: Nie ma cię w rejestrze wyborców? Możesz wpisać się do niego przez Internet! Dowiedz się, jak to zrobić Piotr Smolinski / Polska Press
W tegorocznych wyborach samorządowych 2018 wyborcy będą mogli niestety głosować tylko na terenie swojego okręgu wyborczego. Nie będzie możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi wyborcy wzięcie udziału w wyborach w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą oraz możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego. Jeśli jednak wyborca mieszka w jednym miejscu, ale zameldowany jest na pobyt stały w innym, to może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców swojej gminie. Dziś minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że zarówno dopisanie do rejestru wyborców, jak i zgłoszenie chęci oddania głosu korespondencyjnie przez osoby niepełnosprawne będzie możliwe online. Co trzeba zrobić?

Dopisanie do rejestru wyborców online

Uruchomiliśmy dwie nowe usługi wyborcze – nowe, bo są w nowej formie. Pierwsza – dopisanie się do rejestru wyborców i druga – zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego - poinformował dziś na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zgłoszenie do rejestru nie jest trudne. Wymogiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego.

Jak dopisać się do rejestru wyborczego online. Krok po kroku.

 1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl
 2. Zaloguj się na profil zaufany
 3. Wybierz obywatelstwo
 4. Zaadresuj wniosek (urząd gminy, w którym chcesz głosować)
 5. Podaj dane dokumentu tożsamości (należy dołączyć skan lub zdjęcie tego dokumentu)
 6. Podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod podanym adresem
 7. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP
 8. Czekaj na odpowiedź z urzędu

Z możliwości dopisania się do rejestru wyborców może skorzystać osoba zamieszkująca na stałe w gminie innej niż jest zameldowana oraz obywatel, skończył 18 lat oraz posiada prawa wyborcze. Usługa jest bezpłatna.

Urząd decyzję o wpisaniu lub odmowie urząd podejmuje w ciągu 3 dni od złożenia wniosku.

Dopisanie się do rejestru wyborczego online wiąże się ze sprawdzeniem, czy dana osoba faktycznie mieszka pod adresem jaki podała. Często do potwierdzenia wystarczy rachunek za prąd, jednak niekiedy sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Przykładowo w Katowicach trzeba przygotować się na oględziny miejsca zamieszkania, na które trzeba umówić się z Wydziałem Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Jak wyglądają takie oględziny? Urzędnicy przychodzą i... sprawdzają rzeczy osobiste oraz pytają sąsiadów, czy dana osoba faktycznie tam mieszka.

Zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Krok po kroku

Uwaga! Z możliwości zgłaszania zamiaru korespondencyjnego głosowania w wyborach samorządowych 2018 mogą osoby posiadające znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności. Muszą one mieć ponadto ukończone 18 lat oraz posiadać prawa wyborcze.

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

 1. Kliknij przycisk "Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego"
 2. Zaloguj się na profil zaufany
 3. Sprawdź lub wpisz swoje dane.
 4. Dołącz swoje aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
 5. Jeśli w pakiecie wyborczym chcesz otrzymać nakładkę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a — zaznacz odpowiednie pole.
 6. Podaj adres, na jaki chcesz otrzymać pakiet wyborczy.
 7. Zaznacz oświadczenie, w jakim jesteś rejestrze wyborczym (wystarczy podać miejscowość).
 8. Sprawdź zgłoszenie i podpisz je elektronicznie. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
 9. Czekaj na pakiet wyborczy.

Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 15 dni przed wyborami. Pakiet wyborczy dostarczy listonosz najpóźniej 7 dni przed wyborami.

W pakiecie wyborczym znajduje się:

 • karta (lub karty) do głosowania opieczętowane pieczęcią obwodowej komisji wyborczej,
 • kopertę na karty do głosowania,
 • instrukcję, jak zagłosować,
 • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania,
 • kopertę zwrotną,
 • nakładkę (lub nakładki) na kartę (lub karty) do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a — jeśli zamówisz je w zgłoszeniu.

Już 4706 osób skorzystało z tych usług. Zachęcamy wszystkich Polaków, którzy mieszkają w innym miejscu, niż są zameldowani, by korzystali z tych usług, by mogli w głosowaniu decydować o przyszłości tych miast, w których żyją i funkcjonują - poinformował na briefingu prasowym minister Marek Zagórski.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Takie zasady to tylko mógł wymyślić "wychowawca" z zakładu karnego lub jakiś były specjalista od tortur w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego
Nie dość, że rewizja w chałupie, to jeszcze sąsiedzi od razu uznają, że jakiś morderca, handlarz narkotykami lub pedofil się wprowadził.
Oto prawdziwa "demokracja"!
Dodaj ogłoszenie