Wybory samorządowe 2018 w Wodzisławiu Śl. Dariusz Prus przedstawia program

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Dariusz Prus jest jednym z czterech kandydatów na prezydenta Wodzisławia Śl.
Dariusz Prus jest jednym z czterech kandydatów na prezydenta Wodzisławia Śl. Arek Biernat
Udostępnij:
Wybory samorządowe 2018 w Wodzisławiu Śl.: Dariusz Prus (KWW Głos Pokoleń), kandydat na prezydenta Wodzisławia Śl. przedstawił swój program składający się z czterech głównych punktów: Przedsiębiorczość, Dla mieszkańca, Ekologia oraz Sport i rekreacja. Zapowiada m.in. budowę hali sportowej, stworzenie jednej wspólnej komunikacji dla całego powiatu i wsparcie przedsiębiorców.

- Po 12 latach potrzeba zmian na stanowisku prezydenta i w Radzie Miasta Wodzisławia Śląskiego. Przez ten okres Mieczysławowi Kiecy nie udało się do miasta ściągnąć ani jednego inwestora, który stworzyłby kilkaset miejsc pracy. I to przy dobrej koniunkturze - mówi Dariusz Prus.

Kandydat na prezydenta Wodzisławia Śl. uważa, że nowych inwestorów może przyciągnąć odpowiednia polityka proinwestycyjna. W tym celu m.in. inwestor za gwarancją stworzenia odpowiedniej liczby miejsc pracy mógłby liczyć na bardzo atrakcyjne warunki sprzedaży działki. Jego zdaniem do tego celu trzeba wykorzystać około 80 ha terenów inwestycyjnych położonych na terenie miasta. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na zmniejszenie obciążeń podatkowych, które jego zdaniem są najwyższe w Polsce.

CZYTAJ TEŻ. Jarosław Mrozek kandydatem PiS na prezydenta Wodzisławia Śl.

W przyciąganiu przedsiębiorców ma też pomóc modernizacja dróg przy udziału funduszy zewnętrznych oraz "skuteczne działania w celu zrealizowania budowy Drogi Głównej Południowej.

W kategorii Dla mieszkańca zapowiada polepszenie systemu komunikacji i transportu zbiorowego. - Chcę powrócić do mojego pomysłu stworzenia jednego związku odpowiadającego za komunikację w całym powiecie wodzisławskim. Dzisiaj Powiat poprzez PKS realizuje część połączeń, w Wodzisławiu Śl. jeździ Komunikacja Miejska, a Międzygminny Związek Komunikacyjny obsługuje m.in. Pszów, Radlin, Rydułtowy. To absurd - słyszymy.

Dariusz Prus chce zbudować żłobek i podjąć "rzeczywiste działania w zakresie budowy centrum przesiadkowego Wodzisław Centrum". Zapowiada budowę parkingu wielopoziomowego. Jednak nie zdradził szczegółów tej inwestycji. Przyznaje, że ma wytypowane miejsce. Być może obiekt mógłby powstać przy współpracy z inwestorem, ale jednocześnie nie mówi, że parkowanie musi być płatne. Chce też uporządkować kwestie parkingowe. - Dziś za część parkingów odpowiadają Służby Komunalne Miasta, a za część Domaro. To nie do pomyślenia. W ogóle spółka Domaro to osobny temat... - tłumaczył.

CZYTAJ TEŻ. Pływalnia, ścieżki rowerowe, kino premierowe. Mieczysław Kieca przedstawił 32 zadania do realizacji.

Uważa, że targowiska w Wodzisławiu Śl. przy ul. Bogumińskiej i Targowej są w bardzo kiepskim stanie i nie są żadną wizytówką miasta. Jego zdaniem wręcz zniechęcają klientów do korzystania z nich. Chce poprawy ich stanu.

Planuje też zmodyfikować system odbioru odpadów komunalnych. W porozumieniu z mieszkańcami chce ustalić nowy, lepszy harmonogram. Przyznał jednak, że to może się wiązać z wyższymi kosztami. Chce także zmniejszyć zadłużenie miasta. Według jego szacunków wynosi ono ok. 50 mln zł, a sytuacja znacznie się pogorszy kiedy za kilka lat trzeba będzie spłacać obligacje zaciągnięte na potrzeby poprzednich wielkich inwestycji.

Obiecał też poprawę sytuacji w Służbach Komunalnych Miasta, które powinny zostać zmodernizowane, m.in. przez zakup nowoczesnego sprzętu.

W kwestii ekologii zapowiada rozbudowę istniejącego systemu ciepłowniczego, dalszą termomodernizację obiektów należących do miasta i wspierania rozwoju ekologicznych źródeł ciepła. Przy dużym wsparciu środków zewnętrznych. Obiecuje więcej sadzić drzew niż wycinać.

- W Wodzisławiu Śl. tylko się wycina albo zostawia drzewa w takim stanie jakim są. Nie ma mowy o pielęgnacji. Dla kogoś to może być trudniejsze, że trzeba zatrudnić specjalistyczną firmę, ale czasem jest to najlepsze rozwiązanie - przyznaje. Podkreśla, że w walce ze smogiem bardzo ważna jest edukacja, która ma być realizowana w szkołach wśród dzieci i młodzieży.

CZYTAJ TEŻ. Kacper Biernacki: Nowe technologie, wsparcie przedsiębiorców i nowatorskie rozwiązania do walki ze smogiem.

- Trzeba odbudować markę Odry Wodzisław. Prezydent Kieca co wybory mówi o jednej Odrze i na tym się kończy. Nie może być dwóch klubów. To nienormalna sytuacja - mówi. Dodaje, że potrzeba sprawiedliwego podziału środków pomiędzy wszystkimi klubami sportowymi w Wodzisławiu Śl. Przyznaje, że dostaje sygnały o tym, że tak dziś nie zawsze jest. Zamierza powołać "nową i skuteczną Radę Sportu, która ma wspierać i łączyć wszystkie środowiska sportowe, w tym również dyscypliny indywidualne.

W zakresie Sportu i rekreacji zapowiada dwie wielkie inwestycje. Jego zdaniem za trybuną krytą stadionu powinno powstać dodatkowe boisko z oświetleniem, aby piłkarze mogli trenować na obiekcie na którym występują w rozgrywkach (dziś treningi odbywają się m.in. na boiskach przy Skrzyszowskiej i ZST).

Zapowiada też budowę hali widowiskowo -sportowej z której mogłyby korzystać wszystkie kluby. W obiekcie mogłyby też być organizowane różnego typu imprezy, m.in. koncerty. Nie zdradził jednak szacunkowego kosztu. Dodał, że taką inwestycję można byłoby zrealizować przy porozumieniu np. z Powiatem. Niewykluczone, że taki obiekt mógłby powstać przy jednej ze szkół (np. przy Tischnerze).

Dariusz Prus, kandydat na prezydenta Wodzisławia Śl. Kim jest?

Dariusz Prus ma 51 lat. Od 22 lat jest w związku małżeńskim. Jest także ojcem. W przeszłości nauczyciel, dyrektor szkoły, przedsiębiorca. Absolwent Uniwersytetu Śl. w Katowicach z tytułem magistra historii. Studia podyplomowe zarządzanie i systemy informacyjno-komunikacyjne, edukacja obronna, inwestycje finansowe i rynek kapitałowy. Kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych. Wicestarosta w latach 2010-2014, od 2010 członek zarządu i radny Powiatu Wodzisławskiego.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie