Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe: Dożywocie prezydentów, czyli władzy raz zdobytej nie oddamy

Agata Pustułka
Adam Fudali. RybnikPLUSYGospodarskie podejście do zarządzania miastemPolityczna stałość w uczuciach do Prawa i Sprawiedliwości, co świadczy o znajomości własnego elektoratu.MINUSYNie odmładza swojego otoczenia, przez co miasto traci  tak potrzebną energię.Z pewnością przydałoby się więcej inwestorów w Rybniku.
Adam Fudali. RybnikPLUSYGospodarskie podejście do zarządzania miastemPolityczna stałość w uczuciach do Prawa i Sprawiedliwości, co świadczy o znajomości własnego elektoratu.MINUSYNie odmładza swojego otoczenia, przez co miasto traci tak potrzebną energię.Z pewnością przydałoby się więcej inwestorów w Rybniku. B. Kubica
Do polityki musi wejść nowe pokolenie, by zmienić układy personalne, w których rządzą dziś "dożywotni" prezydenci. Na razie na to poczekamy...

Wielu prezydentów dużych miast rządzi już kilka kadencji. Czy będą prezydentami do końca świata i o jeden dzień dłużej?

- Tylko do czasu, aż do władzy nie dojdzie pokolenie dzisiejszych 25-latków - mówi dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prezydent Katowic Piotr Uszok, czy Gliwic Zygmunt Frankiewicz, chwalą się swoją bezpartyjnością, ale tak naprawdę są liderami swoich własnych organizacji partyjnych, które zapewniają udział w podziale łupów setkom urzędników i ich rodzinom.
Poza tym flirtują lub rozpoczynają wieloletni romans z partiami politycznymi, które zapewniają im solidne poparcie. I tak od kadencji do kadencji. Przykłady? Proszę bardzo.

Prezydent Rybnika Adam Fudali nie ukrywa swojej sympatii do PiS. Czy jednak można mu się dziwić. Takie poglądy ma jego elektorat.

- W Polsce, niestety, wybory samorządowe nie cieszą się wielką popularnością, a co za tym idzie, frekwencja jest niska i aby zostać prezydentem naprawdę nie trzeba wielu głosów. Wystarczy mobilizacja obozu władzy - dodaje dr Myśliwiec.
Ba, to prezydenci, tacy jak Piotr Uszok, stają się rozgrywającymi i mogą wybrzydzać, czyje poparcie jest im bardziej potrzebne.

- My chcemy poprzeć Uszoka, ale on musi jasno określić, że chce nas, a nie PO, które robi do niego podchody - mówi nam wpływowy poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Jeśli nie, wystawimy swojego kandydata i wtedy z pewnością będzie druga tura.

Może te słowa brzmią jak szantaż, ale mówi się, że w miłości i na wojnie wszystkie chwyty są dozwolone.

Kluczem do odebrania władzy dożywotnim prezydentom jest wymiana pokoleniowa.

- Młodzi politycy będą wiedzieć, że bardziej liczy się realny wpływ na życie mieszkańców w miastach niż bycie anonimową szablą w partyjnych, sejmowych układankach - twierdzi dr Myśliwiec.

Oczywiście najprostszą drogą do odebrania stołków prezydentom jest zmiana ustawy i ograniczenie władzy do dwóch z kolei elekcji. To rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników. Czy jednak kiedyś wejdzie w życie?

Skoro prezydent RP może rządzić tylko dwie kadencje, to z jakiego powodu funkcja prezydenta miasta staje się po prostu zawodem?

- Polacy są przyzwyczajeni do tego, że centrala jest ważniejsza, że wszystkie decyzje zapadają w mitycznej Warszawie. To przyzwyczajenie z PRL-u - wyjaśnia politolożka.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!