Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w Rudzie Śląskiej. Przybliżamy sylwetki kandydatów – Michał Pierończyk

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Michał Pierończyk - kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej.
Michał Pierończyk - kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej. Michał Pierończyk / oficjalny profil kandydata na FB
Mieszkańcy Rudy Śląskiej 11 września będą wybierać osobę, która zostanie następnym prezydentem miasta. Przybliżamy sylwetki kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Jedną z osób startujących w przedterminowych wyborach jest Michał Pierończyk, były wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Michał Pierończyk – kim jest kandydat na prezydenta

Michał Pierończyk urodził się w 1977 roku, pochodzi z Rudy Śląskiej. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Warszawie. W latach 2006-2010 był radnym w Rudzie Śląskiej, przewodniczył Komisji Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa, był również członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty.

Funkcję zastępcy prezydenta Rudy Śląskiej pełnił od 2010 roku. Na tym stanowisku odpowiadał za planowanie przestrzenne. Nadzorował pracę wydziałów Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Planowania Przestrzennego i Architektury, Spraw Lokalowych, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Jestem przekonany, że bogate doświadczenie w pracy samorządowej, w szczególności poprzez nadzór nad realizacją inwestycji miejskich, pozyskiwaniem środków zewnętrznych oraz nad planowym procesem rewitalizacji, pozwoli na skutek wyboru mieszkańców na pełnienie funkcji prezydenta. Pozwoli także na kontynuację dobrych działań oraz wprowadzenie korekty tam, gdzie w opinii mieszkańców, wydaje się to niezbędne – zapewnia Michał Pierończyk.

Były wiceprezydent Rudy Śląskiej stratuje z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój.

Nie przeocz

Michał Pierończyk – program wyborczy

Kandydat zaznacza, że stawia na współpracę ze wszystkimi podmiotami pragnącymi dobra mieszkańców i miasta. Zamierza również pozostawać w stałym dialogu z mieszkańcami, by zapewnić Rudzie Śląskiej dalszy rozwój.

- Zakładam kontynuowanie i dokończenie rozpoczętych zadań realizowanych na podstawie przyjętej przez radnych Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta do 2030, tak aby Ruda Śląska była miastem dzielnic, które nie dzielą a łączą miejsca i ludzi; dobrym do zamieszkania, pracy i wypoczynku – postuluje Michał Pierończyk.

A swój program podzielił na cztery obszary:

  • Miasto inwestycji,
  • Miasto zieleni,
  • Miasto obywatelskie,
  • Miasto dziedzictwa.

Zobacz także

Wśród inwestycji, które chciałby zrealizować jako prezydent, Michał Pierończyk wylicza m.in. zagospodarowanie terenów po kopalniach Pokój i Polska-Wirek oraz dokończenie realizacji prowadzonych inwestycji, w tym nowego budynku szkoły w Bielszowicach oraz kolejnego odcinka Trasy N-S.

W zakresie zieleni miejskiej kandydat mówi o ponownym zazielenieniu placu Jana Pawła II na Nowym Bytomiu, zakończeniu rewitalizacji Placu Niepodległości zaplanowanego, jako centrum dzielnicy Godula, a także przygotowanie i wdrożenie katalogu dobrych praktyk, którego zasady będą obejmować miejską zieleń.

Ponadto jednym z zadań, jakie Michał Pierończyk stawia przed sobą jest korekta zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Szczególny nacisk kładzie na tzw. projekty miękkie w zakresie kultury i sportu. Postuluje również wprowadzenie dopłat do pobytu dzieci w żłobkach prowadzonych przez podmioty niepubliczne oraz rozwijanie edukacji regionalnej, w tym umożliwienie prowadzenia lekcji języka śląskiego. Również w zakresie wspierania i pielęgnowania śląskich tradycji, kandydat chciałby utworzyć katalog dobrych praktyk. Miałby powstać we współpracy z nauczycielami regionalistami.

Michał Pierończyk nie zapomina również o przemysłowym dziedzictwie miasta. Chciałby zachować Wielki Piec Huty Pokój, a także Szyb Wanda Kopalni Pokój i Szyb Franciszek kopalni Wolfgang.

Kandydat otrzymał poparcie od partii Nowoczesna, która w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślała przywiązanie kandydata do ideałów Polski samorządnej, uznanie dyscypliny finansowej środków publicznych za jedną z podstawowych zasad zarządzania majątkiem wspólnym obywateli, a także dotychczasowe osiągnięcia kandydata w pracy samorządowej.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera