MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano firmę, która zbuduje nowy symbol Sosnowca - Egzotarium

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak będzie wyglądało Centrum Edukacji Ekologicznej, które ma zastąpić stare EgzotariumZobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak będzie wyglądało Centrum Edukacji Ekologicznej, które ma zastąpić stare EgzotariumZobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Um Sosnowiec
Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego Egzotarium - poinformował dzis Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Mostostal Zabrze i spółka Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich. Cała inwestycja, czyli budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu powstanie za niespełna 64 miliony złotych.

Inwestycja planowana od lat

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego Egzotarium w Sosnowcu była inwestycja planowaną od wielu lat. Na jej realizację w ramach większego projektu – Zagłębiowski Park Linearny – miasto otrzymało dotację w wysokości 12 mln złotych. Wciąż jednak pechowo nie udawało się od ubiegłego roku rozstrzygnąć przetargu na tę inwestycję.

W grudniu ubiegłego roku przetarg mający wyłonić wykonawcę tej inwestycji unieważniono. Powód? Najniższa z cen, zaproponowanych przez biorące udział w przetargu firmy, o ponad 50 milionów złotych przekroczyła budżet miasta, zakładany na ten cel. Ogłoszono kolejny przetarg.

- Dziś ten przetarg został rozstrzygnięty. Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę - poinformował, podczas konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - To jedna z naszych najważniejszych inwestycji, która będzie, mam nadzieję, wizytówką miasta - mówił prezydent Chęciński.

Sosnowieckie Egzotarium: rośnie tu w sumie około trzech tysięcy roślin

Sosnowiec: Egzotarium, jakie znacie, wkrótce przejdzie do hi...

To był dla Sosnowca priorytet

Dla Sosnowca budowa nowego Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium była jedną kilku priorytetowych inwestycji. I właśnie jako priorytetowa, miała się stać w ciągu kilku najbliższych lat wizytówką miasta. Miała też zastąpić stare, niefunkcjonalne Egzotarium, jakie od 1956 roku funkcjonuje w niezmiennej formie do dziś. Rosnące tam 80-letnie palmy i fikusy nie mieszczą się już pod przestarzałą konstrukcją Egzotarium. Budowa nowego obiektu jest już koniecznością.
Jak już pisaliśmy wówczas, na przebudowę Egzotarium miasto planowało wydać 30 mln złotych. Otwarcie ofert przetargowych mocno jednak zaskoczyło urzędników. W sumie w przetargu oferty złożyło pięć firm, chcących wybudować nowoczesny pawilon. Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD” SA chciało wybudować Egzotarium za 110, 2 mln zł, BPBP SA za 108,2 mln zł, konsorcjum firm NDI 120,6 mln zł, ERBUD S.A: 81,1 mln zł oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjno- Budowlane BUDECON S.A.: 120 mln zł. Najdroższa przekracza budżet o 90 mln zł a najtańsza o 50 mln zł.

Ostatni przetarg na Egzotarium rozstrzygnięty

Tym razem również żadna z ofert nawet nie zbliżyła się do zakładanej wcześniej kwoty 30 mln planowanych do wydania przez miasto na budowę Egzotarium. By inwestycja mogła zostać wykonana i by nie przepadła 12-milionowa dotacja na budowę CEL – miasto musiało zweryfikować swoje szacunki i dołożyć drugie tyle do tej inwestycji.
Tym razem w przetargu wzięło udział pięć podmiotów – firm i konsorcjów. Najdroższą ofertę 83,8 mln zł, złożyła firma Dombud. Najniższą - 63,9 mln zł, wspomniane już konsorcjum Mostostal Zabrze i Maximus.

Zobacz koniecznie

Nowoczesna i funkcjonalna bryła zastąpi stary pawilon

Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowe Egzotarium ma zastąpić stary i niefunkcjonalny szklany pawilon stojący dziś przy ulicy Kresowej. Stare Egzotarium oddano do użytku w 1956 roku. Od tego też czasu rosną w nim niektóre, olbrzymie już dziś rośliny – jak palmy czy fikusy. Pracownicy Egzotarium przycinają je regularnie, bo 80-letnie rośliny nie mieszczą się w niskim, jak na dzisiejsze standardy palmiarni – pawilonie.

Egzotarium w Sosnowcu

Egzotarium w Sosnowcu wygląda dziś jak relikt poprzedniej ep...

To będzie centrum przyrodnicze i edukacyjne z kinem i kawiarnią

Nowe Egzotarium będzie również pełniło funkcję edukacyjną dotyczącą rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki realizacji inwestycji w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (CEE) będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii.
Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstanie również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE stanowić będą przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia.

Wszystkie rośliny ponownie trafią tu po remoncie

Warto tez dodać, że wszystkie rośliny, obecnie znajdujące się w Egzotarium, zostaną bezpiecznie wyniesione i przechowane, tak by mogły się znowu znaleźć w nowym Centrum Edukacji Ekologicznej.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera