MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu w Katowicach na plebanii. Prokuratura przeprowadziła sekcje zwłok ofiar i przesłuchała świadka. Sprawdzane są różne hipotezy

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na ul. Bednorza w Katowicach-Szopienicach wciąż trwa usuwanie skutków piątkowego wybuchu gazu.
Na ul. Bednorza w Katowicach-Szopienicach wciąż trwa usuwanie skutków piątkowego wybuchu gazu. Karina Trojok
Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu gazu, do którego doszło w piątek 27 stycznia w budynku plebanii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach przy ul. Bednorza 20. We wtorek, 31 stycznia, w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach biegli w obecności prokuratora przeprowadzili sekcję zwłok. Jednocześnie prokuratura informuje, że mężczyzna, który przeżył wypadek, został przesłuchany w charakterze świadka.

Wybuch gazu w Katowicach-Szopienicach. Prokuratura przeprowadziła sekcję zwłok ofiar

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wybuchu gazu, do którego doszło w piątek, 27 stycznia, w budynku plebanii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach przy ul. Bednorza 20. We wtorek, 31 stycznia, w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach zostały biegli przeprowadzili sekcje zwłok. Badania odbyły się z udziałem prokuratora.

- Ustalenia poczynione w czasie tych sekcji zwłok wskazują na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań. Takie badania histopatologiczne i toksykologiczne zostały zlecone przez prokuratora - mówi Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Teraz sporządzany będzie pisemny protokół z przeprowadzonych sekcji zwłok. Znajdą się w nich wnioski biegłych na temat przyczyny zgonu i innych istotnych okoliczności.

Przesłuchano mężczyznę podpisanego pod listem. Korespondencji wysłanej do mediów było więcej

W poniedziałek pojawiły się nowe informacje. Jedna z telewizyjnych redakcji ujawniła pismo, które na dwa dni przed tragedią zostało wysłane z Katowic. Miał to być pożegnalny list ofiar, który wskazuje, że wybuch gazu w Katowicach był rozszerzonym samobójstwem.

- Śledztwo jest prowadzone w sprawie. Wczoraj w godzinach popołudniowych został przesłuchany w charakterze świadka mężczyzna, który cały czas przebywa w szpitalu w Siemianowicach Śląskich - informuje Marta Zawada-Dybek.

Według pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, mężczyzna ten miał być jedną z osób podpisanych pod pismem. Okazuje się, że listów wysłanych przez ofiary było więcej.

- Dziś kolejna redakcja poinformowała nas, że otrzymała taki list. Wczorajszy list został nam już przekazany, a dzisiejszy również zostanie zabezpieczony na potrzeby postępowania - mówi Marta Zawada-Dybek.

Prokuratura odniosła się również do okoliczności opisanych w liście pożegnalnym ofiar.

- Nie są to okoliczności, które są dla nas nowe. Nie prowadzimy tego postępowania jawnie, bo musimy zadbać o to, aby wyjaśnić sprawę. Zakładane są różne hipotezy. Wątek konfliktu między proboszczem a rodziną był wcześniej znany prokuratorowi. Ta informacja jest wyjaśniana w toku postępowania na tyle, na ile ma związek z tą sprawą - tłumaczy Marta Zawada-Dybek.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce apeluje o modlitwę

Zwróciliśmy się do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce z prośbą o komentarz i odniesienie się do informacji o konflikcie w katowickiej parafii.

- Sytuacja jest naprawdę tragiczna. Biskup Kościoła już w piątek wezwał do modlitwy za poszkodowane osoby i rodziny osób, które zmarły. Wystosowaliśmy apel z prośbą o dołączenie do zbiórki, którą prowadzimy na rzecz potrzebujących - mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. - W kwestii informacji, które pojawiły się wczoraj nie możemy niczego komentować, ponieważ trwa dochodzenie. Zostawiamy sprawę do czasu, kiedy otrzymamy informacje z prokuratury - dodaje.

Nie przeocz

Zobacz także

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera