Wybuch gazu w Katowicach: Przyczyna wybuchu gazu w kamienicy na Chopina nadal nieznana

Aldona Minorczyk
KW PSP Katowice
Najnowsze informacje na temat śledztwa w sprawie wybuchu gazu w kamienicy w centrum Katowic, w którym zginął m.in. reporter Faktów Dariusz Kmiecik i jego żona dziennikarka TVP Brygida Frosztęga-Kmiecik.

Prok. Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach informuje, że od 23 października 2014 roku prokuratorzy wyjaśniają okoliczności katastrofy budowlanej, do której doszło w tym dniu około godziny 4,50 na terenie Katowic, na zbiegu ulic Sokolskiej i Chopina, a wyniku której 3 osoby zmarły.

Czynności prowadzone w śledztwie koncentrują się na ustaleniu przyczyny tego zdarzenia.

W śledztwie cały czas trwają przesłuchania świadków. Mężczyzna zamieszkujący na 2 piętrze kamienicy nadal przebywa w Siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń. Stan jego zdrowia nie pozwala na przesłuchanie.

ZDJĘCIA KAMIENICY PRZY CHOPINA 18 W KATOWICACH PO WYBUCHU GAZU

-W śledztwie wystąpiono do szeregu instytucji i podmiotów, które mają informacje i dane mające związek ze sprawą: zabezpieczono dokumentację budynku, w którym doszło do zdarzenia, oczekujemy na całość materiałów z prowadzonej akcji przez Straż Pożarną, uzyskano dokumentację z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dot. dostaw gazu do budynku. Uzyskano również informację Głównego Instytutu Górnictwa dot. odnotowywanych na terenie Katowic wstrząsów sejsmicznych poprzedzających samą katastrofę. Pozyskano także dokumentację Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Katowicach zawierającą między innymi materiały z prac komisji powołanej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy, z której wynika, iż przyczyną tejże katastrofy był wybuch gazu i pożar - informuje prokurator.

Prokuratorzy uzyskali także protokoły sekcji zwłok osób zmarłych na skutek wypadku i wyniki części zleconych badań dodatkowych. Z dokumentów tych wynika, iż przyczyną zgonu dziecka stały się doznane obrażenia ciała a ostatecznie uduszenie gwałtowne w następstwie prawdopodobnie unieruchomienia klatki piersiowej i braku możliwości wykonywania ruchów oddechowych. Przyczyną nagłego zgonu w przypadku osób dorosłych było uduszenie gwałtowne w następstwie unieruchomienia klatki piersiowej i braku możliwości wykonywania ruchów oddechowych. Przeprowadzone badanie chemiczno toksykologiczne nie wykazało obecności alkoholu etylowego, hemoglobiny tlenkowęglowej ani cyjanowodoru. Z kolei przeprowadzona analiza krwi i moczu w badaniach toksykologicznych wykluczyła, aby pokrzywdzeni byli w chwili zgonu pod działaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, leków lub innych trucizn. Oczekujemy nadal na wyniki badań histopatologicznych. We krwi, tkance płucnej i mózgowej wykluczono między innymi obecność metanu.

Prok. Zawada-Dybek dodaje: - Jeszcze w czasie trwającej akcji ratowniczej przeprowadzono oględziny zewnętrzne kamienicy i budynków przyległych. Oględziny miejsca zdarzenia były kontynuowane w kolejnych dniach. W oględzinach brał udział biegły z zakresu budownictwa, instalacji i urządzeń gazowych. W czasie tych oględzin między innymi dokonano zabezpieczenia fragmentów instalacji gazowej

Do sprawy powołani zostali również już biegli ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Również i ci biegli byli na miejscu zdarzenia. Celem wyjaśnienia przyczyny tego wypadku, zachodzi konieczność uzyskania opinii biegłych Musi to być jednak poprzedzone skompletowaniem wszystkich dowodów.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
EDZIO

PROKURATURA W KATOWICACH NIC NIE WYJAŚNI TYLKO ZACIEMNI ,BO TAM JEST NAJWIĘKSZE SIEDLISKO ZBRODNIARZY

Dodaj ogłoszenie