Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch KWK Wujek-Śląsk: odrzucono skargę kasacyjną. Rodzina otrzyma 1,6 mln zł za śmierć górnika

Piotr Ciastek, Aldona Minorczyk-Cichy
Joanna Oreł
To koniec jednej z największych spraw odszkodowawczych na Śląsku. 20 listopada Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej kopalni KWK Wujek. Jak przypominamy: prawnicy Grupy Doradczej Prawno-Medycznej z Gdańska wywalczyli ponad 1,6 mln złotych tytułem odszkodowania, zadośćuczynienia i odsetek dla rodziny górnika, który zginął w wyniku wybuchu metanu pod ziemią, we wrześniu 2009 roku.

18 września 2009 r. w kopalni Wujek-Śląsk doszło do zapalenia i wybuchu metanu. Zginęło 20 górników, a 37 zostało rannych. Wątek dotyczący samej katastrofy prokuratura umorzyła, nie dopatrując się związku pomiędzy zachowaniem człowieka a zapaleniem się i wybuchem gazu. W 2013 r. oskarżyła natomiast 56 osób za nieprawidłowości, do których dochodziło w kopalni przed katastrofą. Kopalnia uznała swoją odpowiedzialność za skutki wypadku przy pracy, jednakże wypłacone przez nią rodzinie świadczenia nie obejmowały zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby. Taka postawa kopalni spowodowała, że rodzina zmarłego zwróciła się o pomoc do prawników GDPM.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SN zajmie się sprawą zadośćuczynienia za śmierć górnika w katastrofie w kopalni WujekŚląsk

Po skrupulatnym zgromadzeniu materiałów dowodowych, przed Sądem Okręgowym w Katowicach, wytoczone zostało powództwo, w którym rodzina zmarłego: żona i ich dzieci oraz rodzice zażądała zasądzenia od pozwanej kopalni zadośćuczynienia oraz odszkodowania.

Skarżący uzasadnili, że śmierć górnika - męża, ojca i syna miała negatywny wpływ na kondycję psychiczną całej rodziny. Zmarły był osobą zaradną życiową i opiekuńczą, wspierał swoją rodzinę finansowo, zapewniał poczucie spokoju i stabilności życiowej. Pomagał on także synom w nauce i wspólnie spędzał z nimi czas oraz wspierał żonę w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Ponadto uzyskiwane przez niego dochody stanowiły znaczną część domowego budżetu. - tłumaczono w treści powództwa.

Przyznano 1,6 mln zł odszkodowania

Sąd nie uwzględnił roszczenia dotyczącego odszkodowania, ale uznał roszczenie o zadośćuczynienie. Stwierdził, że krzywda i żal po stracie mężczyzny były bardzo duże i wynikały nie tylko z silnych związków z nim, ale były również konsekwencją zawiedzionych nadziei, poczuciem osamotnienia, żałobą oraz utratą wzorca, jakim dla synów był ich ojciec.

Uwzględniając powyższe okoliczności, sąd zasądził zadośćuczynienia w kwotach: dla żony 250 tys. złotych, dla synów po 150 i 200 tys. złotych oraz dla rodziców zmarłego po 150 tys. złotych (plus odsetki).

Łącznie kwota zadośćuczynienia przyznana powodom wraz z odsetkami wyniosła ponad 1,6 mln złotych.

Kopalnia chciała zmiany wyroku

Jak już pisał DZ, sprawa trafiła do sądu II instancji. W apelacji kopalnia wskazywała przede wszystkim, że zasądzone kwoty są zbyt wygórowane przy uwzględnieniu realiów życia w Polsce oraz mając na uwadze treść wyroków zapadłych w podobnych sprawach. Sąd II instancji w Katowicach nie przychylił się do argumentacji kopalni, zauważając, że przyznane tytułem zadośćuczynienia kwoty w żadnej mierze nie mogą być uznane za rażąco zawyżone. Tym samym potwierdził łączną kwotę zadośćuczynienia i odsetek, wynoszących ponad 1,6 mln złotych. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach jest prawomocny.

Kasacja odrzucona

Wczoraj Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej kopalni KWK Wujek.

- Rodzinom zmarłych górników żadne pieniądze nie wrócą im ich najbliższych. Przyznane zadośćuczynienie pozwoli jednak rodzinie stanąć na nogi i zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość. Odrzucenie skargi zamyka ostatecznie sprawę – przekonuję Tomasz Rosa, dyrektor Grupy Doradczej Prawno-Medycznej z Gdańska, prowadzącej sprawę.

Należy wspomnieć, że pozwana kopalnia zaproponowała rodzinie zawarcie ugody na łączną kwotę 150 tys. złotych (dla całej rodziny).

Górnictwo w Polsce jest jedną z branż przemysłu charakteryzującego się wysokim ryzykiem zawodowym, jakie niesie ze sobą ta praca. Mimo permanentnego rozwoju technologicznego niewiele lepiej w tym zakresie jest w XXI wieku, o czym świadczą katastrofy w KWK Halemba, KWK Wujek oraz KWK Wesoła.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera