Wybuch w bloku na osiedlu Sarni Stok w Bielsku-Białej:...

  Wybuch w bloku na osiedlu Sarni Stok w Bielsku-Białej: tajemnicza Brygada Wschód żąda wstrzymania prac. Grozi wysadzeniem kolejnych bloków!

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Terroryści w Bielsku-Białej! Wstrzymania prac, rozebrania pozostałych bloków i uprzątnięcia placu budowy domaga się od dewelopera budującego domy na bielskim osiedlu Sarni Stok, gdzie niedawno doszło do wybuchu i zawalił się budynek w stanie surowym, tajemnicza Brygada Wschód. Do lokalnych mediów i organizacji ekologicznych rozesłała list w tej sprawie. Termin wstrzymania prac dała do 6 sierpnia. Sprawą zajęła się prokuratura. Policja skierowała w rejon osiedla dodatkowe patrole.
  Zawalona część trzykondygnacyjnego bloku w Bielsku-Białej na osiedlu Sarni Stok
  1/6
  przejdź do galerii

  Zawalona część trzykondygnacyjnego bloku w Bielsku-Białej na osiedlu Sarni Stok ©Łukasz Klimaniec

  Terroryści w Bielsku-Białej wysadzili w powietrze blok  AKTUALIZACJA, 31 lipca GODZ. 15.50
  W związku z pojawieniem się wczoraj w mediach listu, dotyczącego przyczyn wybuchu na osiedlu Sarni Stok informujemy, że wiadomość ta dotarła także do Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - poinformowali bielscy policjanci.

  Dodali, że obecnie na miejscu zdarzenia w dalszym ciągu trwają czynności grupy dochodzeniowo-śledczej z bielskiej komendy policji pod nadzorem prokuratora. Jest to związane z koniecznością zabezpieczenia wszelkich dowodów, mogących przyczynić sie do ustalenia sprawców tego zdarzenia.

  - Informacje zawarte w przesłanym liście są analizowane przez śledczych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Bielska-Białej, w okolice osiedla Sarni Stok zostały skierowane dodatkowe patrole Policji. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów, prosimy mieszkańców o kontakt z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 112. Zapewniamy anonimowość. - apeluje bielska policja.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  WYBUCH BLOKU W BIELSKU-BIAŁEJ TO EKOTERRORYZM - MÓWI EKSPERT DR ADAM KRAWCZYK


  AKTUALIZACJA, GODZ. 15.30
  - Nadzwyczajne w tej sprawie jest to, że rzadko się zdarzało, by po zawaleniu się budynku pojawiał się głos z zewnątrz przyznający się do całego zdarzenia. W Bielsku-Białej nie było takiej sytuacji. To absolutna nowość - stwierdził dzisiaj prokurator Jacek Boda, rzecznik bielskiej Prokuratury Okręgowej. Dodał, że dzisiaj kopię listu otrzymała prokuratura. - Prokurator bada wszystkie możliwe wątki, teraz także wątek tego listu. Czy ma on związek z zawaleniem się budynku czy nie. Wszystko bierzemy pod uwagę - powiedział prokurator Boda.

  Budynek w osiedlu Sarni Stok zawalił się w 17 lipca o godz. 4.30. Nikt nie został ranny, ale budynek w stanie surowym zawalił się jak domek z kart.

  Strażacy tuż po dojeździe na miejsce zdarzenia odkryli, że w sąsiednim budynku w pomieszczeniach piwnicznych palą się śmieci,a w obrębie pożaru znajduje się 11-kilogramowa butla wypełniona propanem-butanem.

  Od razu pojawiły się spekulacje, że ktoś mógł wysadzić blok. Potwierdzały to zresztą zniszczenia - nie ostała się żadna ze ścian trzykondygnacyjnego budynku, a setki cegieł zostało rozbitych.

  PISALIŚMY:
  Zawalił się blok w Bielsku-Białej: to jednak wybuch był powodem katastrofy!
  Zawalił się blok w Bielsku-Białej: policyjni pirotechnicy przeszukują budynki  Na miejscu zdarzenia przez cały dzień pracowali policjanci z bielskiej komendy, policyjni technicy kryminalistyki, śledczy z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, policyjni antyterroryści oraz prokuratorzy. Zabezpieczali ślady zbierając materiał dowodowy. Byli także policyjni pirotechnicy z psami szkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych.

  - Przyczyną zawalenia się tego budynku była eksplozja - potwierdził dzień później asp. szt. Roman Szybiak, pełniący obowiązki oficera prasowego bielskiej policji.  Nie dziwnego, że śledczy badali także związek zawalenia się bloku z wydarzeniami z listopada 2017 r., gdy na terenie tej budowy zostały podpalone maszyny budowlane m.in. koparko-ładowarko i spychacz, a sprawca zostawił list o treści: „Odejdźcie stąd! To pierwsze i ostatnie ostrzeżenie".

  CZYTAJ TEŻ:
  Walka o Sarni Stok: ktoś podpalił maszyny budowlane i... zostawił list z pogróżkami

  Teraz do lokalnych mediów oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska dotarł tajemniczy list w sprawie zdarzenia. Portal bielsko.info.pl poinformował, że ludzie podający się za "Podziemną organizację obronną Brygada Wschód” zagrozili, że jeśli deweloper nie wycofa się z inwestycji, dokonają kolejnych zamachów na nowo powstające obiekty w rejonie osiedla Sarni Stok.

  Pod koniec 2015 roku, obok osiedla „Sarni Stok” w Bielsku-Białej, w spokojnej, malowniczej okolicy z rozległymi obszarami łąk i lasów pojawił się nieproszony gość. Deweloper „DVL Group Progres” rozpoczął, na pobliskim terenie zielonym, budowę apartamentowca. Okoliczni mieszkańcy narzekali jak zwykle, ale nikt nie zebrał się, by skutecznie zaprotestować. Ludzie łudzili się, że jeden blok naszej okolicy istotnie nie umniejszy. Mylili się. Rok później, na sąsiedniej, rozległej łące, deweloper rozpoczął budowę kolejnego bloku. Mechanizm reakcji mieszkańców był taki sam. Najpierw złość, potem bezradność, w końcu pogodzenie się z tym, przeciwko czemu nikomu nie chciało się zdecydowanie wystąpić. Pod koniec 2017 roku, rozzuchwalony brakiem sprzeciwu deweloper, na niedalekim, tym razem już na naprawdę olbrzymim obszarze zieleni, rozpoczął budowę aż trzech, ogromnych, dwukrotnie większych od poprzednich, apartamentowców (...) - piszą w liście do portalu ludzie z Brygady Wschód.

  I dają ultimatum developerowi „DVL Group Progres”, by opuścił „Sarni Stok”.

  Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, która również dostała list od Brygady Wschód skomentował, że o ochronę przyrody należy walczyć wyłącznie metodami pokojowymi, a wszelkie akty przemocy są absolutnie niedopuszczalne.

  Do 6 sierpnia macie wstrzymać roboty i wydać oświadczenie o akceptacji tych warunków! Do 31 października pozostałe bloki, które wciąż stoją, mają zostać rozebrane, plac budowy uprzątnięty, ogrodzenia zdjęte, a Wy macie opuścić tę ziemię! A za kilka lat, znów wyrośnie tam las, tak jak było kiedyś - piszą ludzie z Brygady Wschód, grożąc, że jeśli nie dostosuje się do żądań, to kolejne bloki zostaną wyburzone.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gitara

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ja tam się czuje bezpiecznie w moim kraju,gratulacje dla pomysłodawców,niestety pieniądze rządzą i gmina ma gdzieś swoich obywateli,hajs hajs hajs

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trafił swój na swojego

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  jak widać, ani jedna ani druga strona nie ma zamiaru odpuścić, precedensowa sprawa - walka z deweloperem, do tej pory ta mafia była nietykalna, ciekawe jak będzie tym razem, nie sądzę, że łatwo, bo...rozwiń całość

  jak widać, ani jedna ani druga strona nie ma zamiaru odpuścić, precedensowa sprawa - walka z deweloperem, do tej pory ta mafia była nietykalna, ciekawe jak będzie tym razem, nie sądzę, że łatwo, bo ktoś, kto wywalił grube miliony za ziemię, nie odpuści tak łatwo
  deweloperzy to mafia, nie liczą się z nikim i niczym, tylko z kasą, w walce z nimi nie chodzi tylko o zawłaszczane tereny, ważniejsze jest to, żeby zmusić ich do stosowania bhp, do inwestowania w środki bezpieczeństwa na budowach, to, co się tam dzieje, woła o pomstę do nieba, Polacy i Ukraińcy spadają z rusztowań jak muchy, a na szacownych deweloperkach to nie robi wrażenia, jeden robotnik zginie, to przyjdzie inny, barierek i tak nie będę montował bo to spowalnia pracę i podraża koszty
  masakra jakaś, ten przykład pokazuje, kim naprawdę deweloperzy są, automatami do zarabiania, pozbawionymi człowieczeństwa
  oby wraz z walką o przyrodę rozpoczęła się także walka o bezpieczeństwo, wreszcie ruszona byłaby siła, która do tej pory nie do ruszenia zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polska

  Grüße aus Oberschlesien (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  V kolumna w natarciu, żeby tylko ze skutkiem!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieodzowne

  Renio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Zmiany w samorządach i reforma sądownictwa w obliczu samowoli deweloperów są konieczne !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  Janczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Czy w innych miastach gdzie istnieje podobny problem z deweloperami będą podobne metody powstrzymywania zabudowy ??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiste

  gryzmoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Widocznie w Bielsku - Białej - podobnie jak i w innych miejscach- deweloperzy i urzędnicy tworzą klikę dbającą o własne interesy kosztem mieszkańców i nie oglądając się na obowiązujące prawo .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale jaja

  Qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Duch w narodzie nie umarł. Choć metody drastyczne to szczerze kibicuję ! Oby obyło się bez ofiar. Ludzie dla pieniędzy nie liczą się z niczym !

  Zdjęcie autora komentarza
  Chciałbym powiedzieć, że to nie jest terroryzm, bo ja wcale nie czuję sie zastraszony ani zagrożony.

  Sandman

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  uważnie przyczatełem definicję terroryzmu i według mnie "Brygada Wschód" nic nie ma z terroryzmem wspolnego. Terroryzm to działania mające na celu zastraszenie społeczeństwa, a mnie to wcale nie...rozwiń całość

  uważnie przyczatełem definicję terroryzmu i według mnie "Brygada Wschód" nic nie ma z terroryzmem wspolnego. Terroryzm to działania mające na celu zastraszenie społeczeństwa, a mnie to wcale nie zastrasza. Cytując klasyka " To sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, ale też ich rozumiem" zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przydałaby się taka brygada w Krakowie

  tg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

  w Krakowie to dopiero urzędasy i budowlańcy mają przyrodę, estetykę miasta i czystość powietrza w głębokim poważaniu. Zmasakrowali miasto blokami i dalej jadą bez hamulców.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie- dlaczego idąc do urzędu zwykły obywatel nie ma niemal szans dostać kawałek ziemi

  a deweloperzy zawsze ? kolejne - samorządy są w służbie kraju i narodu czy bandytów ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  i następne - kto w Polsce sprawuje władzę, suweren czy deweloper ? i dalej - trzeba posuwać się do poza prawnych metod by do pierdla wsadzić solidarnych za sprzedaż kraju gangsterom i zdradę...rozwiń całość

  i następne - kto w Polsce sprawuje władzę, suweren czy deweloper ? i dalej - trzeba posuwać się do poza prawnych metod by do pierdla wsadzić solidarnych za sprzedaż kraju gangsterom i zdradę narodu?
  kiedy suweren się obudzi, odbierze zabrany mu majątek pogoni solidarne gangi i z powrotem odzyska kraj? jeszcze kilka lat i będzie za późno. kiedy bandziory pobudują sobie zamki-twierdze nic ich nie ruszy a suweren do końca świata będzie na nich harował za 500+ !!! to jest marzenie suwerena o wolnej solidarnej sprawiedliwej Polsce ?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim