Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch w kopalni Mysłowice: Psychologowie pomagają, ale jest ciężko

oprac. AMC
Maciej Gapinski
Wybuch w kopalni Mysłowice: Rodziny poszkodowanych w kopalni Mysłowice-Wesoła już tydzień temu zaraz po wydobyciu ich bliskich na powierzchnię zosały objęte pomocą psychologiczną. Jak informuje Katowicki Holding Węglowy ich pierwszym zadaniem było otoczenie opieką rodzin głórników, przyjeżdżającymi do kopalni, by dowiedzieć się co się stało, jak rozwija się sytuacja i – co najważniejsze – uzyskać informacje o swoich najbliższych.

Anna Bentkowska, z zespołu psychologów KHW podkreśla, że osoby z kręgu zagrożenia kryzysem - poszkodowani w wypadku i ich rodziny, uczestnicy wypadku, osoby uczestniczące w akcji ratowniczej, osoby dozoru - mogą postrzegać sytuację, w jakiej się znaleźli jako trudność niemożliwą do wytrzymania.

- Mamy wtedy do czynienia z dużym napięciem emocjonalnym, uczuciem przerażenia i bezradności, szokiem, strachem, złością, poczuciem winy. Lista jest długa, obejmuje wiele różnych obajwów, w tym wyczerpanie, nawracające myśli, obrazy, wspomnienia, dezorganizację zachowania, Wreszcie objawy pogorszenia stanu zdrowia fizycznego - mówi specjalistka.

Psycholog dodaje, że takim osobom bardzo często pomaga rozmowa: - Przeprowadzona odpowiednio, pomaga w w zidentyfikowaniu trudności z jakimi boryka się dana osoba, czy rodzina. Pomaga odreagować negatywne emocje. Psycholodzy nakierowują rozmówcę na odnajdywanie sposobów przezwyciężania tych trudności. Pozytywne działania psychologów nastawione są na złagodzenie odczucia cierpienia, pomoc w odzyskaniu sił, kontroli nad życiem.

Anna Bentkowska podkreśla: - Tu i teraz działamy na zasadzie strażaków gaszących pożar. Tak jak ośrodki interwencji kryzysowej, gdzie chodzi o udzielenie szybkiej, pierwszej pomocy psychologicznej. Lecz po tych działaniach powinny iść następne. Dlatego utrzymujemy wielokrotne, ciągłe kontakty z rodzinami, współpracujemy ze szkołami i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, by psychologowie w szkołach zwrócili uwage, objęli opieką dzieci z rodzin poszkodowanych.

Dodaje: - Utrzymujemy stały kontakt z rodziną poszukiwanego pracownika, z poszkodowanymi w szpitalach, wypisanymi ze szpitali, także z tymi, którzy nie doznali obrażeń, ale uczestniczyli w tym zdarzeniu. Wreszcie podczas naszych 24-godzinnych dyżurów w kopalni służymy pomocą wszystkim pracownikom, którzy w jakiś sposób potrzebują tego rodzaju wsparcia.

Pierwszej nocy psychologów z Holdingu wspierali psychologowie policyjni, nastawieni na praqcę z ofiarami wypadków i ich rodzinami.

- Na dyżurach współpracujemy z psychologami z ośrodków interwencji kryzysowej z Mysłowic, Jaworzna, Sosnowca, Siemianowic, Bielska-Białej i Katowic oraz z dwoma terapeutami - wylicza psycholog. I podkreśla, że warto skorzystać z takiej szczególnej formy pomocy: - Zdarzenie z jakim się spotkali, jest sytuacją wyjątkowa, trudna, stresującą. Stres, jako naruszenie pewnego stanu stabilnego, występuje u każdego z nas. Im bardziej gwałtowny wstrząs, jakiemu jesteśmy poddani, tym większe ryzyko, że wpłynie na nasze normalne funkcjonowanie, także na nasze zdrowie fizyczne. W środowisku funkcjonuje mit człowieka twardego, który sam rozwiązuje swoje problemy. To powoduje niekiedy ukrywanie tego, z czym człowiek sobie nie radzi. A my pomagamy, wspieramy, by właśnie sam sobie z nimi poradził, by nie doszło do wybuchu, lub załamania.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!