MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wychowali Kolumbów i ginęli z bronią w ręku. Portrety nauczycieli biorących udział w powstaniu warszawskim

Katarzyna Mazur
Jan Ekier działalność pedagogiczną rozpoczął w 1933 roku, ucząc solfeżu w Szkole Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie. W czasie Powstania Warszawskiego dał ponad 30 występów, w tym pamiętny koncert w auli Politechniki Warszawskiej 15 sierpnia 1944 roku. Po wojnie poświęcił się kształceniu pianistów, pracując w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Lublinie, a także jako jeden z założycieli Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie, gdzie był rektorem. Był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie i wykładał na kursach mistrzowskich na całym świecie​.Na fotografii z siostrą na przedwojennym koncercie u Potockich
Jan Ekier działalność pedagogiczną rozpoczął w 1933 roku, ucząc solfeżu w Szkole Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie. W czasie Powstania Warszawskiego dał ponad 30 występów, w tym pamiętny koncert w auli Politechniki Warszawskiej 15 sierpnia 1944 roku. Po wojnie poświęcił się kształceniu pianistów, pracując w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Lublinie, a także jako jeden z założycieli Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie, gdzie był rektorem. Był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie i wykładał na kursach mistrzowskich na całym świecie​.Na fotografii z siostrą na przedwojennym koncercie u Potockich CC
Powstanie warszawskie poderwało do wali społeczność całej Warszawy. Niewiele jest wydarzeń historycznych, o których się mówi, że tak silnie i szeroko zjednoczyło ludzi. Wśród walczących i ginących na barykadach stolicy byli także nauczyciele. Przypominamy dziś, w 80. rocznicę tego wielkiego zrywu, sylwetki niektórych z nich.

Spis treści

Działalność Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

Tajna Organizacja Nauczycielska była konspiracyjną komórką, skupiającą nauczycieli działających w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. Powstała w 1940 roku z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego jako odpowiedź na delegalizację polskich instytucji edukacyjnych przez okupanta oraz niszczenie systemu oświaty.

Nauczyciele i uczniowie brali udział w tzw. „tajnym nauczaniu”, które miało na celu podtrzymywanie morale i patriotycznego ducha wśród młodzieży. Dzięki TON, młodzi Polacy byli edukowani w zakresie historii, literatury, matematyki i innych przedmiotów, które miały na celu przygotowanie ich do życia w wolnej Polsce. TON kontynuowała swoją misję edukacyjną nawet podczas Powstania Warszawskiego

Nauczyciele w powstaniu warszawskim

Wielu nauczycieli, w tym członków TON, włączyło się bezpośrednio do walk powstańczych. Nauczyciele, często wraz z uczniami, dołączali do różnych oddziałów Armii Krajowej, biorąc aktywny udział w walkach na barykadach, wykonywaniu zadań łącznikowych oraz organizowaniu pomocy medycznej i humanitarnej dla ludności cywilnej oraz powstańców.

TON odgrywała ważną rolę w propagowaniu idei powstańczych i informowaniu społeczeństwa o celach oraz przebiegu powstania. Nauczyciele byli zaangażowani w wydawanie i dystrybucję biuletynów informacyjnych, ulotek oraz innych materiałów propagandowych, które miały na celu podtrzymywanie ducha walki i jedności narodowej.

Nauczyciele, zdając sobie sprawę z historycznego znaczenia powstania, angażowali się w dokumentowanie wydarzeń. Prowadzili dzienniki, notatki oraz zbierali materiały, które po wojnie miały służyć jako świadectwo bohaterstwa i tragedii Powstania Warszawskiego.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni