Spis treści
Rowerem w woj. śląskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. śląskim, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 14 września w woj. śląskim ma być od 11°C do 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 74% do 97%. W niedzielę 15 września w woj. śląskim ma być od 13°C do 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 37% do 80%.
🚲 Trasa rowerowa: Mikołów-Zamek Lipowiec-Mikołów
- Początek trasy: Mikołów
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 105,48 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 47 min.
- Przewyższenia: 191 m
- Suma podjazdów: 2 218 m
- Suma zjazdów: 2 233 m
Pana79 poleca tę trasę
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: 05 Gliwice - Katowice przez lasy
- Początek trasy: Siemianowice Śląskie
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 34,09 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 87 m
- Suma podjazdów: 182 m
- Suma zjazdów: 228 m
Rowerzystom trasę poleca JacekG155
Trasa z Gliwic do Katowic wariantem południowym przez lasy na południe od autostrady A4 oraz możliwie mało ruchliwymi ulicami i terenami zielonymi miast. Po drodze mijamy:
- Park Leśny w Zabrzu
- Kończyce - dzielnicę Zabrza
- stawy w Lasach Panewnickich
Trasa została zoptymalizowana tak, by jak najmniej jechać ruchliwymi ulicami, a jak najwięcej przez tereny leśne. Końcowy fragment od baru "Przystań" do centrum Katowic można modyfikować wykorzystując różne drogi i ścieżki leśne. Przedstawiony wariant jest najkrótszy i najszybszy.
(Uwaga, trasa została zarejestrowana w odwrotnym kierunku niż kolejność zdjęć i opisu.)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Szlakiem architektury drewnianej part.2
- Początek trasy: Pszczyna
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 129,55 km
- Czas trwania wyprawy: 12 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 157 m
- Suma podjazdów: 1 021 m
- Suma zjazdów: 1 021 m
Trasę dla rowerzystów poleca Dari37
Druga część wycieczki w poszukiwaniu drewnianych budowli w naszym regionie poczawszy od Pszczyny przez woj. Małopolskie. To co udało Mi się sfotografować jest na fotkach drewniane kościółki i stare zabytkowe chaty z bali to cała historia z dawnych lat i kunszt rzemieślników.
Trasa wymagająca bardzo dożo podjazdów, wymagających dobrej kondycji na całej trasie, ale dla takich perełek warto było sie trochę pokatować.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Jaworzno -- Orle Gniazda vol . 2
- Początek trasy: Pilica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 96,71 km
- Czas trwania wyprawy: 11 godz. i 54 min.
- Przewyższenia: 238 m
- Suma podjazdów: 712 m
- Suma zjazdów: 892 m
AlterSpider poleca tę trasę rowerzystom
Drugi dzień wyjazdu a w nim :
Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV – XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.
Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd; są udostępnione do zwiedzania.
Zamek w Pilicy (zwany również pałacem) – zamek leżący na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w mieście Pilica, w województwie śląskim. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec.
Zamek w Smoleniu – ruiny zamku na Górze Zamkowej we wsi Smoleń w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany został w systemie tzw. Orlich Gniazd.
Zamek w Bydlinie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Bydlin w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim.
Zamek leży na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. Zamek wznoszący się na wysokim, skalistym wzgórzu przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni. Wśród uczonych pojawiały się również opinie, że budowla nigdy nie była zamkiem i od początku pełniła funkcje sakralne.
Zamek w Rabsztynie – ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim (447,5 m) na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd.
Zamek Pieskowa Skała – zamek na terenie wsi Sułoszowa, w granicach jednego z trzech jej sołectw, położony w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zamek w Ojcowie – ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Ojców w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Znajdują się na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
We wczesnej epoce żelaza w miejscu zamku znajdowała się osada kultury łużyckiej zniszczona przypuszczalnie przez najazd Scytów.
Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w.
Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.
Zamek w Korzkwi – zamek rycerski znajdujący się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Korzkiew, w gminie Zielonki, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim.
Zespół zamkowy w skład którego wchodzą: ruiny zamku, dom mieszkalny, budynek gospodarczy folwarczny oraz park, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Historia zamku sięga XIV w. W 1352 r. Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew i wybudował na nim prostokątną, kamienną, podpiwniczoną wieżę, pełniącą funkcję obronną i mieszkalną. Kolejnymi właścicielami byli: Szczepan Świętopełk z Irządz, kupiec Piotr Krupka, rodzina Zborowskich i Ługowskich. Pod koniec XV w., w XVI w. oraz 1720 r. (właścicielami byli wówczas Jordanowie), budowla została przebudowana. Zamek znajdował się następnie w rękach Wesslów i Wodzickich, a pod koniec XIX w. popadł w ruinę.
Od 1997 r. jego właścicielem jest architekt Jerzy Donimirski, który podjął się odnowienia i odbudowania zamku. Od tego czasu trwają prace budowlane na zamku, który pełni także rolę hotelu. Planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, stawów, a także stworzenie małego muzeum i skansenu.
Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Polak i Czech dwa bratanki.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 99,69 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 38 min.
- Przewyższenia: 94 m
- Suma podjazdów: 727 m
- Suma zjazdów: 736 m
Rowerzystom trasę poleca Lemur36
Dzisiaj pojechaliśmy odwiedzić naszych południowych sąsiadów Czechów.
Celem naszej podróży było miasto Karwina, gdzie można zobaczyć wiele atrakcyjnych miejsc. Należą do nich m.in.: Frysztat - pałac w stylu empirowym z końca XVIII wieku; rynek Masaryka z ratuszem z renesansową wieżą; kościół Podwyższenia Krzyża; most łukowy (zabytek techniki) na rzece Olzie.
Ciekawym miejscem jest też Karwińskie Morze - dzikie łowisko powstałe na terenach przykopalnianych. Próbowaliśmy objechać je w koło, jednakże ze względu na brak kładki na rzece, okazało się to niemożliwe.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Gościńcu Zamkowym, w Kończycach Małych.
Śląsk Cieszyński to przepiękne, urokliwe tereny warte częstszego odwiedzania. Polecam!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Z kumplem do Gliwic
- Początek trasy: Siemianowice Śląskie
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 73,75 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 48 min.
- Przewyższenia: 121 m
- Suma podjazdów: 1 389 m
- Suma zjazdów: 1 396 m
Rowerzystom trasę poleca Marek79
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Smutna Góra i Gamrot
- Początek trasy: Mysłowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 40,23 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 22 min.
- Przewyższenia: 55 m
- Suma podjazdów: 320 m
- Suma zjazdów: 320 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Shadow125
Trasa którą przejechałem jesienią 2016 roku. Warta by o niej wspomnieć ze względu na dwa ciekawe miejsca. Pierwsze to Smutna Góra
"Smutna Góra (Chełmska Góra) – wzgórze o wysokości 251 m n.p.m. znajdujące się w Chełmie Śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim w województwie śląskim.
Jesienią 1831 r. wybuchła w Chełmie epidemia cholery, która pochłonęła 218 ofiar. Ze względu na ochronę wody w studniach w gminie, umarłych nie grzebano na miejscowym cmentarzu, lecz wywożono w skrzyni z otwieranym dnem i grzebano w piaskach wschodniego zbocza wzgórza Chełm, będącego własnością kościelną. Po tragicznych wydarzeniach otrzymała nową nazwę „Smutna Góra”. W miejscu zbiorowej mogiły – cmentarza mieszkańcy Chełmu w 1831 r. wznieśli krzyż". cyt. Wikipedia.
Drugie to Brama Przejścia do III Tysiąclecia, która jest wotum wdzięczności, zbudowanym przez mieszkańców gminy dla upamiętnienia przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia.
Jechałem głównie asfaltem, ale można dotrzeć tam bocznymi drogami.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Lasy Rudzkie - atrakcje.
- Początek trasy: Rybnik
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 89,7 km
- Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 53 min.
- Przewyższenia: 85 m
- Suma podjazdów: 1 009 m
- Suma zjazdów: 1 013 m
Trasę dla rowerzystów poleca Yaneck60
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Niebieski szlak pieszy z centrum Jaworzna do stawów Groble
- Początek trasy: Będzin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 72,52 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 112 m
- Suma podjazdów: 1 056 m
- Suma zjazdów: 1 060 m
Rowerzystom trasę poleca Aza
Aby przyzwyczaić cztery litery do dłuższych przejażdżek trzeba zacząć od mniejszych :-) . I tym razem padło na niebieski szlak pieszy, który prowadzi z centrum Jaworzna do stawów Groble. Początek szlaku powinien znajdować się w okolicy oddziału PTTK ale nie znalazłem :-( Pierwszy znak zobaczyłem 500 m dalej. Z oznakowaniem niestety jest fatalnie. Przebieg szlaku trochę się rozmijał z rzeczywistością :-) czyli przebiegał w dwóch miejscach inaczej niż na mapie. Końca szlaku również nie uświadczyłem. Trochę to smutne, że oznakowania szlaków, w szczególności pieszch, przegrywają z czasem...
Tym razem wygrał asfalt około 48 km po utwardzonym.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: 1.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Obszar Umocnień CZ-SK Hlučín-Darkovičky
- Początek trasy: Jastrzębie-Zdrój
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 77,78 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 144 m
- Suma podjazdów: 1 144 m
- Suma zjazdów: 1 195 m
Hakos poleca tę trasę
Według licznika:
Temperatura: 8 st.C
Godz. startu: 10.00
Godz. mety: 14.00
Czas wycieczki: 4h 00min
Czas jazdy: 3h 04min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 25,4 km/h
Dystans: 77,9 km
Wyprawa do Obszar Umocnień Czechosłowackich Hlučín-Darkovičky. Jest wysoko cenioną w Europie ekspozycję unikatowego systemu fortyfikacji byłej Czechosłowacji. Jest to ekspozycja o charakterze wojskowo – technicznym, gdzie zwiedzający mogą się zapoznać z istotnym okresem historii pierwszej połowy XX wieku.
Przez rzekę Odrę...
Zatrzymałem się gdyż moją uwagę zwróciła stara konstrukcja (nie wiem do czego służyła). Przy okazji podjechałem pare metrów do wrót przeciwpowodziowych.
Przez Silherovice...
W Silherovicach jest pałac przy polu golfowym jego Historia ma swój początek pod koniec XVIII. wieku, kiedy rodzina Eichendorffów zleciła postawienie pałacu Šilheřovice w miejsce wcześniejszej renesansowej twierdzy. Pierwotnie chodziło o pałac w stylu romantycznym, który później został przebudowany w stylu pseudobarokowym. Od 1844 do 1945 roku majątek pozostawał w rękach rodziny Rotschildów. Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim z rzadkimi okazami drzew z całego świata i jest jednocześnie jednym z największych 18-dołkowych pól golfowych w Czechach. W parku pałacowym znajduje się również zamek myśliwski, który pełni obecnie funkcję restauracji. Warto zajrzeć !
Za Silherovicami znajduje się bażantarnia przy której koniecznie trzeba strzelić fotkę :).
Darkovice...
Możemy z zewnątrz i wewnątrz (jak dla mnie niestety muzeum było nieczynne)pooglądać sprzęt bojowy oraz budynki fortyfikacyjne (bunkry). W Darkovicach można zobaczyć 5 czołgów, 1 działa smobieżne i mnóstwo (małych i dużych) bunkrów przeciwpiechotnych, porozstawianych w polu.
Przy okazji muszę pochwalić aplikację Traseo. PO aktualizacji działa jak należy!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj, by zadbać o swój jednoślad. Przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Można samodzielnie dbać o sprzęt, lub oddać go w ręce specjalistów. W serwisach rowerowych oferowane są kompleksowe usługi serwisowe.
Im lepiej będziesz dbać o rower, tym dłużej Ci on posłuży. Poza tym dobry stan techniczny przekłada się na bezpieczną jazdę. Jest to więc bardzo istotne.
Co najmniej raz na rok powinno się sprawdzić:
- napęd, przerzutki, linki, hamulce
- koła
- łańcuch
Wydawałoby się, że dbanie o rower to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz odpowiednio dbać o swój jednoślad, potrzebny jest szereg czynności. Jednak na pewno przełoży się to na komfort jazdy oraz długotrwałą sprawność roweru.
Jeśli zadbałeś już o rower, pozostało Ci jedynie zaplanowanie trasy i można ruszać w drogę!
Co zabrać na wyprawę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Co czeka na rowerzystów w woj. Śląskim? Zamki, pustynie i źródła Wisły
Jura Krakowska-Częstochowska na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego, to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski i każdy szanujący się rowerzysta powinien przemierzyć ją na jednośladzie chociaż raz. Czekają na tu na was wspaniałe zamki na czele ze słynnym Ogrodzieńcem, malownicze doliny (np. Dolina Wodącej z wapiennymi ostańcami i górującym nad skałami zamkiem Pilcz) i góry (Góra Zborów w Podlesiach to doskonały punkt widokowy; można tu też zwiedzić Jaskinię Głęboką z nietoperzami).
Ciekawych i pięknych zakątków nie brak także w Beskidach – Śląskim, Żywieckim i Małym. Warto odwiedzić choćby Baranią Górę, po której stokach płyną Biała i Czarna Wisełka, potoki źródłowe Wisły. Pozostając przy rzekach – w południowo-zachodniej części woj. śląskiego leży Kraina Górnej Odry, poprzecinana wieloma wyjątkowo pięknymi trasami rowerowymi. Jest ich tu łącznie 800 km, czyli więcej niż wynosi odległość z Zakopanego na Półwysep Helski.
Jeśli lubicie zupełnie niezwykłe krajobrazy, zaplanujcie wycieczkę na Pustynię Błędowską, największy w Polsce obszar pustynny, nazywany „polską Saharą”. Dawniej występowało tu nawet typowe dla pustyń zjawisko fatamorgany. Musicie się jednak spieszyć – Pustynia Błędowska zarasta roślinnością i może już za parę lat będzie przypominała raczej piaszczystą łąkę niż pustynię.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?