Spis treści
Wycieczki rowerowe w woj. śląskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. śląskim, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Nim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda.
🚲 Trasa rowerowa: Nad słoneczny Balaton.
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 115,28 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 113 m
- Suma podjazdów: 1 286 m
- Suma zjazdów: 1 283 m
Lemur36 poleca tę trasę
Wreszcie upalna pogoda dotarła na południe Polski. Nic tylko wskoczyć na rower i szukać zimnej wody dla ochłody. Pojechałem obadać dwa zalewy znajdujące się w Trzebini. Pierwszy to sztuczny zalew Balaton, położony w centrum miasta, w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu,. Woda akwenu jest w pierwszej klasie czystości. Jego powierzchnia wynosi około 3 ha, a średnia głębokość około 9,5 m. Krystaliczna woda zachęca do kąpieli, jednakże minusem jest unoszący się bardzo nieprzyjemny zapach z pobliskiej rafinerii. Komfortowe warunki tylko przy sprzyjających wiatrach :) Drugi zbiornik to Zalew Chechło - jego powierzchnia liczy ok. 54 ha. Znajduje się na skraju Puszczy Dulowskiej, z dwóch stron otoczony lasami. Część zalewu jest zagospodarowana i przygotowana na przyjęcie turystów, natomiast północną część pozostawiono w stanie dzikim i jest to wspaniałe miejsce dla obserwacji ptaków, poszukiwania roślin oraz dla amatorów wędkarstwa.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Szyb Maciej
- Początek trasy: Tarnowskie Góry
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 39,13 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 27 min.
- Przewyższenia: 132 m
- Suma podjazdów: 2 543 m
- Suma zjazdów: 2 568 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Jaskulaa.d
Dzisiaj w planie było wydarzenie "Pyrlik i Młotek" niestety złapany po drodze "flak" w tylnym kole opóźnił mnie na tyle skutecznie, że nie udało mi się dotrzeć ma Plac Wolności na czas (wydarzenie rozpoczęło się o 11, a na Placu Wolności byłem ok. 11:10). Aby moja wyprawa miała w sobie przynajmniej odrobinę z dziedzictwa górniczego Zabrza postanowiłem udać się do Szybu Maciej na Maciejowie. Jest to bardzo ciekawe miejsce, znajduje się tu Restauracja, Escape Room "Szola", wieża wyciągowa z której można popodziwiać widoki. Istnieje oczywiście możliwość zwiedzania kompleksu z przewodnikiem. W drogę powrotną udałem się Zabrzańskim Szlakiem rowerowym (niebieskim). Przed Świętoszowicami zboczyłem na Czekanów aby pokręcić się trochę po okolicy, następnie wróciłem z powrotem na szlak niebieski i do domu.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Boguchwałowice-Myszków-Boguchwałowice
- Początek trasy: Siewierz
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 68,34 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 5 min.
- Przewyższenia: 88 m
- Suma podjazdów: 1 840 m
- Suma zjazdów: 1 841 m
Rowerzystom trasę poleca Pana79
Spontaniczna nie planowana trasa z kumplem z traseo do Myszkowa.Start z Boguchwałowic z działki od kumpla w kierunku Siewierza kilka fotek pod Zamkiem i dalej Czekanka-Sikorka-Franulka-Strugi i cel wyprawy Myszków, który nas trochę zawiódł ani rynku z prawdziwego zdarzenia, nie było gdzie się napić złocistego napoju,ani posilić po prostu wymarłe miasteczko więc ruszyliśmy w drogę powrotną przez Strugi-Franulkę-Sikorkę-Krawce-Porębe-Kuźnica Sulikowska-Siewierz i meta Boguchwałowice.Żar z nieba i kilka górek po drodze dało nam popalić ale widoki na szlaku i możliwość wspólnego nabijania kilosów zrehabilitowało wszystko oby więcej takich wypadów ;)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Tychy - Jedlina - Harmęże - Brzeszcze - Jawiszowice - Góra - Tychy Cielmice - Tychy
- Początek trasy: Tychy
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 64,57 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 237 m
- Suma podjazdów: 2 040 m
- Suma zjazdów: 2 081 m
Pawelboy poleca tę trasę
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Do Chudowa wczesną wiosną
- Początek trasy: Pyskowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 57,94 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 56 min.
- Przewyższenia: 88 m
- Suma podjazdów: 2 817 m
- Suma zjazdów: 2 855 m
Trasę dla rowerzystów poleca Pablojap
Trasa jest przyjemna. Większość drogi to oficjalny szlak rowerowy, przez pola, lasy i boczne, albo mało uczęszczane drogi. Oczywiście jakoś trzeba wydostać się z Gliwic, do tego wybrałem trasę najbardziej, moim zdaniem optymalną. W dalszym etapie największą trudność może sprawić odcinek leśny zaraz za Chudowem, bo po deszczu robi się tam grząsko. Dziś widziałem, że w tym miejscu duża część ścieżki jest rozkopana przez spychacze. Nie wiem co tam tworzą, ale może być tylko lepiej, taką mam nadzieję. Za Ornontowicami szlak przez las to już czysta przyjemność, nawet po ulewie. W Knurowie zdecydowałem się jechać główną drogą, bo jest to krótki odcinek, a dalej droga pozostaje praktycznie pusta. Za Bojkowem możemy jechać prosto, dzięki czemu trasa będzie krótsza, ale wylądujemy w centrum Gliwic. Osobiście polecam trasę do Ostropy wzdłuż autostrady - jest lekka i można też zahaczyć o knajpę :)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Chorzów Amelung - Pszczyna - Ogrody Kapias
- Początek trasy: Bytom
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 51,23 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 23 min.
- Przewyższenia: 104 m
- Suma podjazdów: 1 078 m
- Suma zjazdów: 1 087 m
Nikt78 poleca tę trasę
Początkiem wycieczki jest staw Amelung skąd drogami osiedlowymi i takimi o małym ruchu dojedziemy do Chorzowa Batorego gdzie pod zegarem zaczyna się ścieżka rowerowa którą dojedziemy do lasu. Po przejechaniu pod autostradą skręcamy w prawo, na końcu ścieżki skręcamy w lewo i po kilkuset metrach wracamy na ścieżkę rowerową którą dojedziemy do końca Panewnik. Dalej jedziemy drogą na Mikołów do zjazdu na staw Starganiec. Następnie drogą gruntową dojedziemy do dzielnicy Mikołowa Jamna. Centrum Mikołowa omijamy zgodnie z mapką drogami prawie wiejskimi którymi dojedziemy do Wilkowyj. Tam wjedziemy do lasu. Świetną leśna drogą trzymając się szlaku rowerowego dojedziemy do Kobióra. Ścieżką rowerową przejedziemy obrzeżami Kobióra i dalej piękną drogą asfaltową z której zjedziemy na piękną szutrową drogę zgodnie z czerwoną strzałką. Tym szutrem dojedziemy do Piasku skąd mało uczęszczaną drogo częściowo szutrową dojedziemy do Pszczyny. Centrum Pszczyny możemy pokonać na kilka sposobów ważne żeby dojechać do firmy Linde Gaz przed którą skręcamy w prawo i po kilkuset metrach w lewo w ulicę Azaliową. Jest to ulica szutrowa na końcu której zjedziemy na drogę gruntową. Gruntem dojedziemy do drogi szutrowej która jest już ostatnia prostą do celu. Na temat Ogrodów Kapias nie będę się rozpisywał tylko odeślę do strony domowej. Jest to naprawdę piękne miejsce warte długiego spaceru a zwiedzanie jest darmowe. Wracać możemy tą samą trasą lub pociągiem z pobliskiej stacji Goczałkowice do Katowic, poza tym trasa w kilku miejscach przebiega obok lini kolejowej tak więc możliwości jest wiele. Miłej wycieczki życzę
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Do zalanej kopalni
- Początek trasy: Mysłowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 99,4 km
- Czas trwania wyprawy: 1193046 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 293 m
- Suma podjazdów: 1 836 m
- Suma zjazdów: 1 841 m
Rowerzystom trasę poleca Aza
Traska po modyfikacjach, wiedzie w 70% po bezdrożach. Niestety, z powodu niezdarności, do Chechła musiałem narysować traskę, więc jest brak przewyższeń.
WYSOKOŚĆ - DANE Z MAPY :
Średnia wysokość 290.35 m
Najniższy punkt 234.0 m
Najwyższy punkt 374.3 m
Maksymalna różnica 140.3 m
Łączna wysokość podjazdów 831.59 m
Łączna wysokość zjazdów -782.89 m
Dystans podjazdów 29.45 km
Dystans po płaskim 47.06 km
Dystans zjazdów 23.84 km
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Przez Zbójnickie Okno na Przełęcz Zakocierską
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 118,03 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 3 min.
- Przewyższenia: 562 m
- Suma podjazdów: 1 877 m
- Suma zjazdów: 1 912 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lemur36
Jeżdżąc ostatnio po Parku Krajobrazowym Beskidu Małego tak mi się spodobało, że postanowiłem tam wrócić. Tym razem celem wyprawy była przełęcz Zakocierską i znajdujące się nieopodal Zbójnickie Okno, zwane też Diabelskim Oknem. Jest to najciekawszy twór skalny w całym Beskidzie Małym. Skała ma postać baszty skalnej o wysokości 7 m. Stąd już tylko kilkaset metrów do przełęczy Zakocierskiej (779m). Przełęcz znajduje się na skraju lasu i pół uprawnych. Jest na niej niewielki żelazny krzyż. Według niektórych zginął tutaj nieznany żołnierz polski z września 1939 r, według innych dawno temu zamordowano tutaj wędrownego handlarza ubiegającego się o względy miejscowej dziewczyny. Cała trasa prowadzi po drogach asfaltowych, tylko ostatnie 1,5 kilometra przebiega stromą, ale szeroką i mało kamienistą ścieżką. Na rowerze trekingowym dałem radę wyjechać, choć naprawdę nie było łatwo. Na przełęcz Zakocierską jechałem przez Przegibek, wzdłuż jeziora Międzybrodzkiego i Żywieckiego, Oczków, Kocierz Mieszczanicki i Rychwałdzki. Powrót przez Żywiec ,Łodygowice, Wilkowice i Bielsko.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: ŁĘŻCZOK INACZEJ
- Początek trasy: Kuźnia Raciborska
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 23,58 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 48 m
- Suma podjazdów: 80 m
- Suma zjazdów: 78 m
Rowerzystom trasę poleca Mazi88
KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Ruszamy z parkingu koło szkoły i kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w prawo i jedziemy cały czas prosto. Jedno skrzyżowanie pokonujemy prosto. Po lewej stronie mamy las, po prawej domki jednorodzinne. Na kolejnej krzyżówce skręcamy w lewo. Asfalt prowadzi troszkę pod górę. Kończy się asfalt, wjeżdżamy w las. Główna droga prowadzi lekkim łukiem w prawo. Przejeżdżamy tory kolejowe. Wyjeżdżamy na asfalt w Siedliskach. Jedziemy przed siebie. Po prawej stronie mijamy boisko i straż pożarną. Prosto przez wioskę wjeżdżamy na most, z którego rozpościerają się ładne widoki. Jesteśmy w Turzu. Główna droga skręca w lewo koło kapliczki. Mijamy kolejną remizę. Mijamy most i kolejne domostwa. Wyjeżdżamy z wioski. Jedziemy asfaltem cały czas przed siebie aż do skrzyżowania prowadzącego w prawo w stronę Ciechowic i w lewo do Nędzy. Jedziemy w lewo. Przed przystankiem autobusowym skręcamy w prawo w aleję drzew. Na końcu tej drogi skręcamy w lewo. Jedziemy wzdłuż lasu. Droga prowadzi do rezerwatu. Mijamy punkt obserwacyjny nad wodą. Skręcamy w lewo. Przemieszczamy się pomiędzy dwoma stawami. Wyjeżdżamy z rezerwatu. Pokonujemy przejazd kolejowy. Droga prowadzi lekko w górę. Skręcamy w lewo w stronę boiska Sparty Babice. Jedziemy cały czas przed siebie. Droga szutrowa krzyżuje się z asfaltową. Skręcamy w lewo. Następnie w prawo, kolejny raz w szutrową. Dojeżdżamy do asfaltowej – skręcamy w lewo. Teraz cały czas poruszamy się przed siebie asfaltem. Jesteśmy koło stacji kolejowej Nędza. Jedziemy do głównej drogi. Skręcamy w prawo i jedziemy przed siebie w stronę kościoła, gdzie skręcamy w lewo. Za przejazdem kolejowym skręcamy w drugą drogę w prawo, w stronę szkółki leśnej. Na leśnym skrzyżowaniu (z ławeczką i mapą) skręcamy w lewo. Teraz droga prowadzi do miejsca startu wycieczki.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Grupką do Miliardowic
- Początek trasy: Pszczyna
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 23,68 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 35 m
- Suma podjazdów: 891 m
- Suma zjazdów: 891 m
Rowerzystom trasę poleca Ireneusz
Zabrzeg-Miliardowice.
Nazwa tego przysiółka powstała ponoć w latach hiperinflacji (1923-1924), gdy miejscowy właściciel ziemski wyprzedawał grunty za miliardy polskich marek. Początkowo, w okresie międzywojennym, osiedlali się tu głównie kolejarze.
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co zabrać na wycieczkę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Co czeka na rowerzystów w woj. Śląskim? Zamki, pustynie i źródła Wisły
Jura Krakowska-Częstochowska na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego, to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski i każdy szanujący się rowerzysta powinien przemierzyć ją na jednośladzie chociaż raz. Czekają na tu na was wspaniałe zamki na czele ze słynnym Ogrodzieńcem, malownicze doliny (np. Dolina Wodącej z wapiennymi ostańcami i górującym nad skałami zamkiem Pilcz) i góry (Góra Zborów w Podlesiach to doskonały punkt widokowy; można tu też zwiedzić Jaskinię Głęboką z nietoperzami).
Ciekawych i pięknych zakątków nie brak także w Beskidach – Śląskim, Żywieckim i Małym. Warto odwiedzić choćby Baranią Górę, po której stokach płyną Biała i Czarna Wisełka, potoki źródłowe Wisły. Pozostając przy rzekach – w południowo-zachodniej części woj. śląskiego leży Kraina Górnej Odry, poprzecinana wieloma wyjątkowo pięknymi trasami rowerowymi. Jest ich tu łącznie 800 km, czyli więcej niż wynosi odległość z Zakopanego na Półwysep Helski.
Jeśli lubicie zupełnie niezwykłe krajobrazy, zaplanujcie wycieczkę na Pustynię Błędowską, największy w Polsce obszar pustynny, nazywany „polską Saharą”. Dawniej występowało tu nawet typowe dla pustyń zjawisko fatamorgany. Musicie się jednak spieszyć – Pustynia Błędowska zarasta roślinnością i może już za parę lat będzie przypominała raczej piaszczystą łąkę niż pustynię.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!