MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka 1300 drzew i krzewów przy Parku Śląskim. Co Green Park posadzi w zamian za wycięte rośliny przy Targowej? Decyzja UM Chorzów

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Marsz Milczenia dla Drzew w Parku Śląskim
Marsz Milczenia dla Drzew w Parku Śląskim Marzena Bugała-Azarko
850 tui w miejscu wyciętych przy Parku Śląskim drzew. Oraz katalpy, ozdobne śliwy, lipy czy brzozy ma posadzić firma Green Park na swojej działce w zamian za wycinkę 1327 drzew i krzewów przy Targowej. To tu planowali postawić osiedle na 1000 mieszkań, a teraz - pawilony handlowo-usługowe. To najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna inwestycja ostatnich miesięcy w regionie. Nowe nasadzenia to obowiązek, jaki nałożył na inwestora UM Chorzów. Ale najwięcej będzie tanich i niewysokich tui. Dotarliśmy do szczegółów decyzji o wycince.

Ponad 1300 drzew z terenu przy ulicy Targowej w Chorzowie planuje wyciąć właściciel działki - spółka Green Park Silesia, która chce tu stawiać nowe budynki. Najchętniej mieszkania, ale zgodnie z zapisami planu miejscowego, to tereny pod handel czy usługi. Urząd Miasta w Chorzowie wydał już na wycinkę drzew zgodę, choć decyzja jeszcze nie jest prawomocna. Strony mogą się od niej odwołać, a jeśli tego nie uczynią (i pewnie nie uczynią), decyzja uprawomocni jeszcze w lipcu 2019.

Wycinka natomiast zgodnie z decyzją może być prowadzona od października 2019 do końca stycznia 2020 lub od października do grudnia 2020 roku. W zamian za wycięte drzew i krzewy spółka Green Park ma przeprowadzić nowe nasadzenia na tej działce. Rośliny może sadzić w kilku turach - część już jesienią 2020 roku, a część do roku 2023.

Miasto zrezygnowało z zasądzenia opłat za część wyciętych drzew, m.in. powołując się na przepisy, zgodnie z którymi opłat nie pobiera się, jeśli drzewa do wycinki są obumarłe, niezbyt duże, zagrażają bezpieczeństwu czy kolidują np.z budową drogi publicznej. W przypadku 625 drzew opłatę jednak zasądzono. Wynosi 1 milion 237 tys. 400 zł. Ale w tym przypadku opłatę odroczono do 2026 roku, i zostanie umorzona w przypadku, gdy nowe nasadzenia - drzewa i krzewy - zachowają swoją żywotność przez trzy lata od daty nasadzenia.

Co obecnie rośnie na działce spółki Green Park?

 • topola kanadyjska
 • dąb szypułkowy
 • jesion wyniosły
 • cisy
 • lipa drobnolistna
 • brzoza brodawkowata
 • robinia akacjowa
 • róża wielkokwiatowa

Co inwestor ma zasadzić w zamian? Głównie urzędnicy w decyzji o wycince 1327 drzew przy parku Śląskim nakazują spółce posadzić żywotniki zachodnie Smaragd. To najpopularniejsze, znane z wielu polskich ogrodów, tanie (jeden egzemplarz może kosztować poniżej 10 zł), łatwe w pielęgnacji tuje, szalenie modne w Polsce w latach 90. Będzie ich tu rosło aż ponad 700! Z kolei ponad setka roślin to będą żywotniki olbrzymie, czyli też tuje, tyle że większe. One pojawią się jako pierwsze, bo jesienią 2020. Mają być wysokie na 80-100 cm i mieć co najmniej 4 lata. Poza tym inwestor ma posadzić surmie (katalpy), to te same drzewka, jakie znamy m.in. z katowickiego rynku. Choć drzewa te mogą być wysokie, inwestorzy raczej decydują się na niewielkie drzewka. Niewysokie, choć dekoracyjne będą śliwy purpurowe - pięknie kwitnące wiosną na różowo, będące uzupełnieniem drzewostanu w wielu parkach. Będą też klony, lipy i brzozy. Oto pełna lista nasadzeń, jakie Green Park ma przeprowadzić na działce przy Targowej w Chorzowie.

Nie przegapcie

Jakie nasadzenia ma przeprowadzić spółka na działce przy Parku Śląskim?

 • żywotnik olbrzymi - 139 sztuk
 • żywotnik zachodni Smaragd - 719 sztuk
 • lipy drobnolistne - 45
 • brzozy brodawkowate - 45
 • wierzby mandżurskie - 45
 • jarząb szwedzki - 45
 • klon pospolity - 45
 • śliwa purpurowa - 90
 • katalpa - 45

Tuja Smaragd osiąga 2-3 m wysokości, ma gęstą, zwartą koronę. Wykształca płytki, "płaski' system korzeniowy - starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów. Roślina ta jest mało odporna na suszę, szczególnie podczas suchych zim, gdy brak odpowiedniej wilgotności podłoża może powodować zasychanie gałązek, a niekiedy całych roślin.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo