reklama

Wycinka drzew przy Parku Śląskim. List wiceprezydenta Chorzowa do marszałka województwa. Prywatna działka zostanie włączona do Parku Śl.?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zaktualizowano 
Wizualizacja osiedla planowanego przez spółkę Green Park Silesia GPS
Chorzów proponuje przyłączenie terenu, na której spółka Green Park Silesia planuje swoją inwestycję, do Parku Śląskiego. Marszałek podkreśla, że jest to niepoważna propozycja, która jest tylko próbą zażegnania kryzysu wizerunkowego władz Chorzowa. Dzisiaj, 12 lipca, wiceprezydent Chorzowa ponawia propozycję. Czy dojdzie do wycinki drzew przy Parku Śląskim?

Chorzów ponawia propozycję. Co z wycinką drzew przy Parku Śląskim?

W czwartek, 11 lipca, Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa zaproponował rozwiązanie problemu związanego z działką przy Parku Śląskim. Zastępca prezydenta miasta zaapelował do marszałka województwa, aby włączył teren w granice parku. Marszałek w komentarzu dla "Dziennika Zachodniego" stwierdził, że jest to niepoważna propozycja.

- Bardzo zdziwiła nas wczorajsza, negatywna reakcja pana marszałka. Mamy jednak nadzieję, że wcześniejsze deklaracje o kluczowej roli Parku Śląskiego są nadal aktualne i uda nam się wspólnie zapobiec wycince –podkreśla Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Przypomnijmy, że wiceprezydent Chorzowa zaproponował odkupienie działki (która teraz należy do spółki Green Park Silesia) przez spółkę Parku Śląskiego lub samorząd województwa śląskiego, włączenie jej w granice Parku Śląskiego i utworzenie parku kulturowego, który obejmie cały park ochroną.

- To na razie jedyny scenariusz, dzięki któremu unikniemy wycinki drzew. Społecznicy i mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że działka jest naturalnym przedłużeniem parku i wymaga specjalnej ochrony. Aby tak się stało, Zarząd Województwa Śląskiego powinien odkupić działkę, która obecnie znajduje się w rękach prywatnych i przyłączyć ją do parku - wyjaśnia wiceprezydent Chorzowa.

b]CZYTAJCIE TEŻ:[/b]
Wycinki drzew przy Parku Śląskim uda się uniknąć? Propozycje: wykup działki lub utworzenie parku kulturowego
Chorzowska masakra piłą mechaniczną. Deweloper Green Park Silesia wytnie 1327 drzew na działce przy Parku Śląskim
Zarząd Województwa Śląskiego przeciwko wycince drzew w Parku Śląskim
Krupa: Moja oferta przejęcia Parku Śląskiego jest wciąż aktualna. @Zachodni Gości prezydenta Katowic

Nie przegapcie

Do propozycji wiceprezydenta Michalika odniósł się wczoraj, 11 lipca, marszałek województwa śląskiego. Podkreślił, że była to próba zażegnania kryzysu wizerunkowego władz Chorzowa. Oto cały komentarz marszałka.

- Propozycję wiceprezydenta Michalika formułowaną na konferencji prasowej traktuję jako niepoważną. Jest to próba zażegnania kryzysu wizerunkowego władz Chorzowa, który same stworzyły. Przykre jest to, że prezydent dopiero teraz formułuje jakiekolwiek wnioski w tej sprawie. Myślę, że pan wiceprezydent powinien swoją ofertę złożyć deweloperowi.

Jeżeli miasto Chorzów proponuje stworzenie w tym miejscy parku kulturowego i utrzymanie pięknej zieleni to jesteśmy jak najbardziej „za”.

Przypomnę panu wiceprezydentowi, że województwo śląskie utrzymuje i finansuje wiele instytucji na terenie miasta Chorzowa, m.in. Ogród Zoologiczny, Skansen, Planetarium, Stadion Śląski czy Teatr Rozrywki i utrzymuje Park Śląski. W tej sprawie liczą się czyny i fakty a nie deklaracje. Fakty zaś są takie, że to władze Chorzowa wydały zgodę na wycinkę ponad 1300 drzew nie pod działania szeroko pojętego interesu publicznego, lecz pod potrzeby prywatnego inwestora.

Właśnie po to z mojej inicjatywy odbył się Okrągły Stół Parku Śląskiego, by samorządy zrozumiały idee ochrony Parku na mapie Śląska. Obecnie województwo śląskie inwestuje w Park Śląski prawie 400 mln złotych w różnych projektach. Liczymy więc na otrzeźwienie władz Chorzowa w myśleniu o Parku Śląskim, gdyż to one mają kompetencje w uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i innych ważnych dokumentów. Pragnę podkreślić, że Chorzów to bardzo ciekawe miasto i wspaniali mieszkańcy na terenie którego znajduje się mnóstwo ważnych instytucji i myślę, że to ostatni moment, by wycofać się ze złych decyzji - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Społecznicy chcą, aby strony doszły do porozumienia

Inną propozycję mają społecznicy ze stowarzyszenia "Nasz Park". Zależy im na tym, by nie niszczyć środowiska i dbać o przyrodę. Z troską patrzą na to co dzieje się na terenie, który kiedyś należał do Parku Śląskiego. Społecznicy brali także udział w oględzinach, przed wydaniem przez urząd pozwolenia na wycinkę drzew na terenie, gdzie swoją inwestycję planuje spółka Green Park Silesia.

- Stowarzyszenie "Nasz Park" już wcześniej występowało w otwartym liście do prezydenta Chorzowa z propozycją, by Miasto Chorzów przekazało inną działkę inwestorowi, na której będzie mógł realizować swoje plany inwestycyjne. Nie jesteśmy przeciwni budownictwu mieszkaniowemu. Mieszkania czy inne inwestycje nie mogą jednak powstać kosztem społeczeństwa, które straci wiele tlenu poprzez wycinkę drzew. Nowe nasadzenia nie zrekompensują tego. Niestety dostaliśmy odpowiedź, że nasz wniosek nie będzie brany pod uwagę – mówi Zdzisław Matuszewski, wiceprzewodniczący zarządu stowarzyszenia "Nasz Park".

- Chcielibyśmy, aby marszałek województwa śląskiego podjął rozmowy z wojewodą i wspólnie przekonał prezydenta Chorzowa, by przekazał, na terenie miasta, inną działkę inwestorowi. Nie może być tak, że w dobie walki o czyste powietrze, gdy w Katowicach odbyła się konferencja klimatyczna, spółka wycina prawie 5 ha lasu. Tam rosną 60-70-letnie drzewa. Podczas oględzin dokładnie zmierzyliśmy drzewa na tym terenie. Wyrosło tam też ok. 30 cisów, znaleźliśmy grzyba, który jest pod ochroną – smardza, a także storczyka szerokolistnego. Na tym terenie, gdzie miała być wycinka, żyje też wiele zwierząt. Dziwię się, że nie powstał raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko - dodaje Zdzisław Matuszewski.

Pismo wiceprezydenta Chorzowa do marszałka województwa śląskiego

"Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na Pana pismo, podkreślamy że jesteśmy zgodni co do kluczowej roli Parku Śląskiego – to dobro wspólne, o które musimy dbać. Dlatego nasza propozycja to przyłączenie działki należącej do spółki Green Park Silesia do Parku Śląskiego. Tylko włączenie tego terenu w granice parku, jest gwarancją zachowania jej obecnego charakteru - miejsca zalesionego. Aby tak się stało, Zarząd Województwa Śląskiego powinien odkupić działkę, która w 2017 roku (zgodnie z decyzją wojewody) została sprzedana przez Skarb Państwa.

Pana stanowisko w sprawie wycinki drzew, organizacja okrągłego stołu i liczne wypowiedzi w mediach, pozwalają nam wierzyć, że kwestia otuliny Parku Śląskiego jest dla Pana Marszałka niezwykle ważna i sprawa zostanie potraktowana priorytetowo.

Proponujemy również uchwalenie w porozumieniu z samorządem województwa i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków parku kulturowego na terenie Parku Śląskiego. Park kulturowy jest formą ochrony prawnej obszarów szczególnie cennych pod względem historycznym i społecznym. Taka decyzja zabezpieczy Park Śląski na lata.

Wracając do kontrowersyjnej sprawy wycinki drzew, informujemy, że obowiązujące przepisy nie pozwoliły nam na wydanie innej decyzji. Zgodnie z prawem urząd musiał wyrazić zgodę na wniosek spółki Green Park Silesia.

Jesteśmy przekonani, że wiele kwestii dotyczących Parku Śląskiego można było wyjaśnić i uzgodnić, gdyby wcześniej doszło do spotkania z Panem Marszałkiem. Dlatego ponawiamy naszą prośbę i prosimy o spotkanie".

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gupno

Tak? A to ciekawe, bo pamiętam jak niedawno w katowickiej Dolinie trzech stawów deweloper chciał stawiać swoje kloce, to mu miasto Katowice nie pozwoliło. Szybko zmieniło plan, wykreśliło z planu funkcje hotelową, i zwolniło urzędniczkę która wydała zgodę na budowę. Więcej info tutaj: http://katowice24.info/odszkodowanie-albo-miejskie-dzialki-katowice-sporo-zaplaca-za-zablokowanie-aparthoteli-na-muchowcu . W Katowicach jakoś się da chronić najcenniejsze tereny zielone, ale jak widać Chożuf to inny stan umysłu.

K
Kibic

Na ziemię gdzie znajduje obecnie stadion Ruchu Chorzów też już od kilku lat zainwestowanu deweloper dla tego wszytko się robi żeby klub upadł

p
poko to obciach
2019-07-12T22:32:21 02:00, Gość:

PIS sprzedał działkę i to PIS pozbawia nas Parku Śląskiego!

2019-07-13T08:32:11 02:00, Brawo ty:

Napisz jeszcze kto cię pozbawił rozumu, to cię pomścimy, hahaha

2019-07-13T10:33:28 02:00, Gość:

Twoja niezbyt lotna drwina nie zmienia stanu rzeczy - PIS przehandlował działkę a Ty masz w tym jakiś interes. Ps. poznać głupiego po śmiechu jego.

Po pierwsze, ta działka nie należała do PiSu , więc nie mógł jej sprzedać. Po drugie, to że kupisz działkę, to nie oznacza że możesz sobie na niej robić i budować co zechcesz. A po trzecie , od tego jest samorząd Chorzowa (większość i prezydent z PO) aby uchwalić plan zagospodarowania dla tego terenu. Czy to nie za trudne dla ciebie ???

G
Gość

Tragedia z ta wycinka. Narmalnie jak tak mozna. Zginiemy tu marnie na tej planecie za kilkadziesiat lat przez takuch ludzu.

G
Gość
2019-07-12T22:32:21 02:00, Gość:

PIS sprzedał działkę i to PIS pozbawia nas Parku Śląskiego!

2019-07-13T08:32:11 02:00, Brawo ty:

Napisz jeszcze kto cię pozbawił rozumu, to cię pomścimy, hahaha

Twoja niezbyt lotna drwina nie zmienia stanu rzeczy - PIS przehandlował działkę a Ty masz w tym jakiś interes. Ps. poznać głupiego po śmiechu jego.

B
Brawo ty
2019-07-12T22:32:21 02:00, Gość:

PIS sprzedał działkę i to PIS pozbawia nas Parku Śląskiego!

Napisz jeszcze kto cię pozbawił rozumu, to cię pomścimy, hahaha

G
Gość

PIS sprzedał działkę i to PIS pozbawia nas Parku Śląskiego!

H
Hożuf

PO to jednak prymitywizm i patologia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3