Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Lasach Murckowskich w Katowicach oprotestowana. Leśnicy twierdzą, że to konieczne

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
W Lasach Murckowskich zostanie wyciętych ponad 130 drzew. Społecznicy protestują. Leśnicy tłumaczą, że wycinka jest konieczna
W Lasach Murckowskich zostanie wyciętych ponad 130 drzew. Społecznicy protestują. Leśnicy tłumaczą, że wycinka jest konieczna Justyna Przybytek-Pawlik
Nadleśnictwo Katowice planuje wyciąć ponad 130 buków w Lasach Murckowskich. Wszystkie o średnicy powyżej 40 centymetrów. Protestują społecznicy i mieszkańcy. Leśnicy odpowiadają, że wycinka to element „zrównoważonej gospodarki leśnej”, która jest konieczna m.in. by zrobić miejsce dla młodych buków

W Lasach Murckowskich zostanie wyciętych ponad 130 drzew

To ciąg dalszy sprawy, która od końca ubiegłego tygodnia bulwersuje katowiczan: Nadleśnictwo Katowice planuje wyciąć stare buki w dwóch oddziałach na terenie Lasów Murckowskich. Niektóre z nich mają prawie 200 lat.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Temat nagłośnili społecznicy ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu”, którzy założyli internetową petycję o wstrzymanie wycinki (do dziś podpisało ją ponad 2500 osób), zapowiedzieli również złożenie wniosku o utworzenie powierzchniowego pomnika przyrody na obszarze, na którym ta ma być prowadzona.

Nie przegap

W odpowiedzi leśnicy zapowiedzieli, że wstrzymują wszystkie planowane prace z uwagi na porę roku i początek sezonu lęgowego puszczyka uralskiego, następnie zwołali konferencję prasową. Spotkanie z mediami odbyło się w środę, 17 lutego, w Lasach Murckowskich w miejscu, gdzie oznaczono drzewa do wycięcia. Jest ich w sumie ponad 130, wszystkie o średnicy powyżej 40 centymetrów.

- W jednym oddziale to 23 drzewa, co stanowi około 8 proc. wszystkich drzew na tym obszarze. W drugim - 110 – co stanowi około 14 proc. drzew z tego oddziału – przyznał Grzegorz Skurczak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice.

Grzegorz Skurczak zaprzeczył, jakoby leśnicy planowali karczowanie 10 hektarów lasu. - To fałszywa informacja. Drzewa, które będziemy wyjmować są porozrzucane na powierzchniach obu oddziałów. W niektórych miejscach już istnieją małe przestrzenie po drzewach, które samoistnie się przewróciły, delikatnie je powiększamy, aby wprowadzić w formie gniazd odnowienie bukami – dodał.

Nie przeocz

"Nie możemy zaprzestać wycinek, bo wówczas las nie będzie odnawiany"

Jak tłumaczyli leśnicy, generalnie wycinki prowadzone są z uwagi na wiek drzew, ich stan, bezpieczeństwo (na terenie Nadleśnictwa jest około 150 km szlaków turystycznych i rowerowych) oraz w ramach przebudowy lasu. Niektóre z buków, które teraz mają iść pod topór - jak wskazywali - chorują.

- To drzewo osiągnęło 180 lat – tłumaczył wskazując na ogromnego, powalonego buka leśniczy Artur Sosiński. - Zaczęły się procesy starzenia, a system korzeniowy, który zaczął obumierać, nie był już w stanie utrzymać masy drzewa w pionie. W wyniku wiatru poddało się i padło – wyjaśniał.

Stanisław Jeziorański, szef Nadleśnictwa dopowiadał, że leśnicy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym przeznaczą do wycinki przede wszystkim drzewa, które należy usunąć ze względów bezpieczeństwa, choć nie tylko. - Nie możemy zaprzestać wycinek, bo wówczas las nie będzie odnawiany. To normalne, że starsze drzewa umierają i trzeba zrobić miejsce na nowe. Naszym celem jest, by las trwał. Tu widać co się dzieje – padają stare drzewa i rosną nowe. Jeśli nie usuniemy starych, to dla nowych nie będzie miejsca, dlatego cięcia są potrzebne – przekonywał.

Na tym polega – jak twierdził Grzegorz Skurczak – gospodarka leśna. - Różne gatunki mają różną optymalną długość życia. Topole i osiki to 40 lat, potem są brzozy, olchy, świerki, jawory, jesiony, modrzewie, sosny, następnie mamy długowieczne buki i dęby. Te ostatnie żyją ponad 100 lat. Dla dębu optymalny wiek to 120 – 140 lat, dla buka – 120 lat w naszych warunkach środowiskowych. Powyżej tego wieku drzewa, podobnie jak ludzie, chorują. W rezerwatach zostawiamy wszystko dla sił natury. W przypadku gospodarki leśnej, a tu mamy lasy ochronne – konieczne zatem jest, aby były w dobrej kondycji zdrowotnej jeszcze przez wiele, wiele lat – nie możemy sobie na to pozwolić. Jeśli mamy drzewostan w wieku powyżej optymalnego z punktu widzenia jego zdrowotności, wykonujemy cięcia – tłumaczył.

Leśnicy: tu nie chodzi o zysk

Leśnicy podkreślili przy okazji, że oprócz przerzedzania drzewostanu, regularnie sadzą też drzewa. - W tym roku posadzimy na terenie całego nadleśnictwa 100 hektarów lasu – wyliczali.

Odnieśli się także do zarzutu, że na wycince zarabiają. - Tu nie chodzi o zysk. Wszystkie działania gospodarcze, jakie prowadzimy na terenie nadleśnictwa, nie są wynikiem chęci sprzedaży drewna, bo przecież nie wybieramy drzew najdroższych i najcenniejszych. Są wynikiem zabiegów hodowlanych. Po pierwsze hodowla, potem zabiegi zmierzające do tego, by las dobrze funkcjonował. Oczywiście sortymenty, które w ten sposób powstają, staramy się sprzedać jak najdrożej – odpowiadał Skurczak.

- Zrównoważona gospodarka leśna nie oznacza, że wycinane jest tu wszystko w czambuł, by zarobić pieniądze, ale po to by nastąpiła wymiana pokoleń – dodał Marek Mróz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Skomentował również wniosek społeczników ws. objęcia ochroną fragmentu Lasów Murckowskich.

- Lasy Państwowe, w tym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, nie jest przeciwko żadnej formie ochrony, wręcz przeciwnie - wspiera tego typu działania tyle, że na normalnych zasadach. Trzeba określić, dlaczego mają być realizowane poszczególne formy ochrony, a jeżeli te mają mocne podstawy, to oczywiście będą wdrożone. Natomiast decyzja w tym temacie należy do RDLP – dodał.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera