MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Zwonowicach pod Rybnikiem i Lyskach zaniepokoiła mieszkańców. Nadleśnictwo uspokaja, że to prace pielęgnacyjne

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Materiały nadesłane
W Zwonowicach (powiat rybnicki) oraz w sąsiednich gminach - np. w Gaszowicach, trwa wycinka drzew na terenach leśnych nadzorowanych przez Nadleśnictwo Rybnik. Sprawa niepokoi mieszkańców okolicznych miejscowości, bo pobliskie lasy, są dla nich oazą zieleni, miejscem gdzie uciekają naładować baterię, gdzie biegają, jeżdżą na rowerach, spacerują. - To prace pielęgnacyjne - odpowiada nadleśnictwo.

Wycinka drzew w Zwonowicach pod Rybnikiem i Lyskach zaniepokoiła mieszkańców. Nadleśnictwo uspokaja, że to prace pielęgnacyjne

- Mieszkam tutaj pond 30 lat i odkąd sięgam pamięcią nigdy lasy nie były tak intensywnie karczowane jak w ostatnim czasie. Drzewa znikają w zastraszającym tempie, drogi są niszczone przez ciężki sprzęt – pisze do nas jeden z mieszkańców i na dowód przesyła zdjęcia. Na nich widzimy realizowaną na szeroką skalę wycinkę. - Las mocno się przerzedził, a na ścieżkach co kawałek widać stosy drzewa przygotowanego do wywiezienia. Nie wygląda to dobrze… – mówią nam mieszkańcy.

Ile drzew wycięto w okolicy Zwonowic, Lysek, Gaszowic i dlaczego? Kiedy las zostanie odtworzony?

Takie pytania zadaliśmy w Nadleśnictwie Rybnik. O liczbach trudno mówić, bo nikt nie liczy ściętych drzew. - To kosmetyka - słyszymy w nadleśnictwie, gdzie jednocześnie zapewniają nas: - Wszystkie prace na terenie Lasów Państwowych, w tym Nadleśnictwa Rybnik, realizowane są w oparciu o Plan Urządzenia Lasu. W samym leśnictwie Zwonowice prace związane z pozyskaniem drewna to w głównej mierze prace pielęgnacyjne (trzebież) w drzewostanach dojrzewających polegające na przerzedzeniu i tym samym zrobieniu miejsca dla drzew, aby przyrastały na grubość – tłumaczy Paulina Sobczuk, instruktor techniczny ds. turystyki, edukacji i mediów w Nadleśnictwie Rybnik.

Nadleśnictwo nie prowadzi statystyk ilości sztuk drzew pozyskiwanych w poszczególnych pracach

Ale zapewnia, że las wkrótce znów będzie gęsty. - W miejscach, gdzie prowadzone jest pozyskanie rębniami, nadleśnictwo zobowiązane jest odnowić powierzchnię do 5 lat. Tutejsze nadleśnictwo stara wykonywać się to zadanie do 2 lat. Pozyskane drewno dzielone jest na poszczególne sortymenty (rodzaje) i sprzedane krajowym odbiorcom. Wszelkie prace związane z zagospodarowaniem lasu są zlecane przez poszczególnych leśniczych zgodnie z Planem Urządzenia Lasu oraz zaplanowanymi pracami na dany rok odpowiednio do pory roku – podkreśla raz jeszcze rzeczniczka Nadleśnictwa w Rybniku.

Zastrzeżenia mieszkańców budzi także fakt, iż w efekcie prowadzonych robót, znacznie pogorszył się stan dróg, w tym także tych przeciwpożarowych. - Prace te w okolicach zarówno Zwonowic jak i Suminy oraz Gaszowic wykonywane są harwesterami – ciężkim sprzętem, dodatkowo pogoda, która ostatnio jest deszczowa przyczyniają się do pogorszenia się stanu dróg na ten moment. Po zakończeniu prac stan dróg zostanie przywrócony – zapewniają jednak w nadleśnictwie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni