Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego stanowczo sprzeciwia się zmianom w Sądzie Najwyższym.

MJ
Małgorzata Gersdorf podczas protestu pod Sądem Najwyższym w Warszawie 24 lipca 2017
Małgorzata Gersdorf podczas protestu pod Sądem Najwyższym w Warszawie 24 lipca 2017 Adam Guz
We wtorek 3 lipca, Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przyjęła uchwałę, w której wyraża stanowczy sprzeciw rządowym zmianom w polskim sądownictwie. Ich zdaniem ustawy o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądowniczej i ustroju o sądach powszechnych "godzą w konstytucyjne gwarancje trójpodziału władz oraz zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej".

W wtorek 3 lipca,Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w swojej uchwale wyraziła stanowczy sprzeciw wobec rządowym reformom sądownictwa. Ich zdaniem zmiany "godzą w konstytucyjne gwarancje trójpodziału władz oraz zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, w fundamentalną zasadę niezależności władzy sądowniczej od władzy politycznej.

Dla rady WPiA szczególnie jaskrawe i niebezpieczne dla funkcjonowania Polski jako demokratycznego państwa prawa, są unormowania ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 roku, które prowadzą do skrócenia kadencji sędziów Sądu Najwyższego i Pierwszej Prezes SN, zmiany w ustawie o KRS oraz modyfikacje ustawy o ustroju sądów powszechnych, które w opinii członków rady, prowadzą "do koncentracji w rękach Ministra Sprawiedliwości m.in. decyzji o odwołaniu lub powołaniu prezesów sądów".

W swojej uchwale Rada WPiA Uniwersytetu Śląskiego popiera stanowisko Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN z 28 czerwca oraz Zgromadzenia Sędziów Przedstawicieli Apelacji Katowickiej z 25 czerwca 2018 roku. Przypomina także, że "prawnicy czynnie zaangażowani w demontaż zasad demokratycznego państwa prawa oraz gwarancji należytej ochrony obywateli przez niezależne sądy powinni liczyć się z poważnym zagrożeniem dla swojej zawodowej i obywatelskiej reputacji, mogącym w przyszłości istotnie zaważyć na ocenie ich zdolności do należytego wywiązywania się z obowiązków związanych z wykonywaniem zawodów i funkcji zaufania publicznego".

Manifestacja przed katowickim Sądem Okręgowym we wtorek 3 lipca. Kilkaset osób protestowało przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym, która wchodzi w życie 4 lipca. Było wielu sędziów, naukowców, zwykłych ludzi zaniepokojonych demontażem demokratycznych struktur państwa. Podobne manifestacje  odbyły się w naszym regionie także w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Mikołowie, Żywcu, Żorach

Polacy znów skandują: Wolne sądy! Europo ratuj! Protesty po ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!