Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepiękny Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, czyli nasza Szkoła Filmowa, z nagrodą Brick Awards 2020. Gratulacje!

Anna Zielonka-Hałczyńska
Tak wygląda Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MAŁECCY Biuro Projektowe
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślaskiego, czyli Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, z prestiżową nagrodą Brick Awards 2020. Gratulacje! Gmach powstawał od 2014 roku, a zaprojektowały go BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe. O tym niezwykłym budynku pisaliśmy wielokrotnie. Specjalny program zrobiła o nim także Anna Dudzińska. Zobaczcie filmik.

Centrum Katowic zyskało nieprzeciętny budynek. Połączenie starego z nowym, odważnego z konserwatywnym, pięknego z pięknym. To nowy gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - pisaliśmy swego czasu o nowym domu śląskiej „filmówki”.

Budynek, zlokalizowany przy ul. Pawła w Katowicach, łączy w sobie śląską tradycję architektoniczną z nowoczesnością. Gmach powstawał od 2014 roku, a zaprojektowały go BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe. Dziś gmach może się pochwalić prestiżową nagrodą.

Kiedy był oddawany, rozmawialiśmy z autorami tego projektu. Oto, co pisaliśmy w 2017 roku.

- Obiekt jest kontynuacją miejskiej zabudowy. Zaprojektowaliśmy go tak, aby nie był agresywny w stosunku do otaczających budynków, lecz dzięki zachowaniu  środkowego familoka współgrał z otoczeniem. Budynek wyróżnia się jednocześnie niecodziennym wyglądem – podkreśla Wojciech Małecki, architekt, współautor projektu. – Dlatego front budynku zawiera w sobie elementy typowej dla Śląska zabudowy ceglanej, jak również nowoczesną fasadę z pustaków ceramicznych, która otacza starą ścianę – podkreśla.

Całość ma prawie 5 tys. m kw. i składa się z pięciu kondygnacji (parteru, trzech pieter i poziomu -1, gdzie znalazł się parking i pomieszczenie techniczne).

- To była trudna budowa na wąskiej działce w centrum miasta. Stanowiła poważne wyzwanie inżynieryjne. Ale się udało – mówił Wojciech Małecki.

Jak podkreślała dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego... „gmach jest bardzo oryginalny, wymagający, designerski, dlatego wiele rzeczy jest w nim nietypowych. A wszystko musi być działać, jak należy”.

Nie przeocz

.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera