MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyginaj śmiało ciało

Monika Pacukiewicz
W warsztatach tanecznych mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 7 do 12 lat
W warsztatach tanecznych mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 7 do 12 lat archiwum śląskiego teatru tańca
Najlepsi na świecie nauczyciele tańca zaczną niedługo pracę w Bytomiu. Przez dwa tygodnie będą uczyli chętnych najróżniejszych technik tańca. Właśnie teraz jest dobra pora, by wybrać odpowiednie dla siebie zajęcia; listy poszczególnych grup nie są jeszcze zamknięte.

Bytomskie lekcje tańca cieszą się ogromną popularnością. W zeszłym roku uczestniczyło w nich prawie pół tysiąca chętnych. W tym roku możemy wybierać pomiędzy 40 nauczycielami, którzy przyjadą z USA, krajów Europy Zachodniej i Wschodniej, a nawet z tak odległych, jak Kolumbia, Izrael, Republika Południowej Afryki, Egipt, Indie.

W gronie polskich nauczycieli będzie wielu tancerzy Śląskiego Teatru Tańca z Bytomia. To właśnie ten teatr jest pomysłodawcą i organizatorem Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, bo tak oficjalnie nazywają się te spotkania. To już 16. edycja odbywająca się w Bytomiu.

Konferencja zacznie się 28 czerwca i potrwa do 11 lipca. Warsztaty, prócz prezentacji festiwalowych spektakli, są jej najważniejszym elementem. W czym możemy wybierać?

Przede wszystkim trzeba spytać, czy będą to zajęcia dla tancerzy zawodowych, czy dla amatorów. Będzie można poznać m.in. taniec modern and classic jazz, latin jazz, hip-hop. Przebojem będą pewnie warsztaty tańca afrykańskiego, tańca brzucha oraz indyjski taniec kathak.

To jeden z najstarszych tamtejszych stylów tańca bardzo mocno związany ze zwyczajem opowiadania bajek. Istotne są w nim i gest, i silnie wybijany rytm podkreślany dźwiękiem dzwoneczków na kostkach nóg tancerki.

Za warsztaty tańca zapłacimy od 470 do 690 zł. Można wybrać tyle lekcji, ile jest w stanie wytrzymać nasze ciało. Ważne dla uczestników jest to, że na każdych zajęciach jest tłumacz.
- W niedzielę, 28 czerwca, od godziny 10 zaczną się lekcje poglądowe, na podstawie których będzie można wybrać odpowiednie dla siebie warsztaty. Myślę, że można zdecydować się maksymalnie na sześć lekcji, bo trwają one po półtorej godziny - mówi Karolina Staneczek-Pucher, rzeczniczka Śląskiego Teatru Tańca.
Równie atrakcyjnie zapowiadają się warsztaty tańca dla osób, które skończyły 50 lat (zajęcia w terminie od 29 czer-wca do 3 lipca, cena 70 zł).

- W tym roku w programie są tańce w kręgu, techniki relaksacyjne, improwizacja, taniec współczesny i taniec hawajski hula hula - wylicza pani Karolina.

Specjaliści poprowadzą też tzw. małą konferencję tańca, czyli zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat; po raz pierwszy będą trwały aż przez dwa tygodnie (koszt od 250 do 300 zł). Dzieci mogą się uczyć improwizacji, hip hopu, tańca współczesnego i tańca brazylijskiego.

W tym roku pierwszy raz zaplanowano zajęcia dla dzieci i młodzieży na wózkach. Zainteresowani mogą przyjść ze swoimi zdrowymi przyjaciółmi - w tej grupie nikt nie płaci za udział w zajęciach. Podobnie dorośli niepełnosprawni - oni też mogą uczestniczyć w swoich warsztatach za darmo.

O szczegółach konferencji napiszemy wkrótce. Będą także bilety na spektakle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni