Wygodne podróże koleją w Chorzowie

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Pierwsze prace na stacji Chorzów Miasto – demontaż sieci trakcyjnej oraz nawierzchni torowej
Pierwsze prace na stacji Chorzów Miasto – demontaż sieci trakcyjnej oraz nawierzchni torowej
Udostępnij:
Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei w Chorzowie. W mieście rozpoczęły się prace związane z modernizacją linii kolejowej nr 131. Przebudowane zostaną stacje Chorzów Miasto i Chorzów Stary, wybudowany zostanie nowy przystanek kolejowy – Chorzów Uniwersytet. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Modernizacja linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli podzielona została na cztery odcinki. Trasa od stacji Chorzów Batory do stacji Nakło Śląskie, na której w połowie marca rozpoczęto prace, jest pierwszym jej fragmentem.

Aktualnie roboty prowadzone są na szlaku Chorzów Batory – Chorzów Miasto – Chorzów Stary. Początkowy etap prac zakłada demontaż sieci trakcyjnej oraz nawierzchni torowej. W ramach inwestycji w obrębie stacji Chorzów Batory wymienione zostaną także tory oraz rozjazdy, a na stacjach Chorzów Miasto oraz Chorzów Stary – przebudowane zostaną dodatkowo perony. Obiekt na stacji Chorzów Miasto będzie liczył 400 metrów długości. Dojście do niego zapewnią schody, a dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – windy. Wyposażony zostanie w nowe wiaty, ławki, energooszczędne oświetlenie oraz czytelną informację pasażerską. W takie same elementy wyposażony zostanie 150-metrowy peron na stacji Chorzów Stary. Oba przebudowywane perony będą wyższe, co pozwoli wygodniej wsiadać i wysiadać z pociągów. Na stacji Chorzów Stary powstanie dodatkowo przejście dla pieszych w poziomie szyn wraz z zabezpieczeniami.

W rejonie ul. Strzelców Bytomskich wybudowany zostanie nowy przystanek kolejowy Chorzów Uniwersytet. Mieszkańcy zyskają 150-metrowy peron, na który będzie można dostać się z nowego przejścia podziemnego – schodami lub windą. Komfort zapewnią dwie wiaty z ławkami, energooszczędne oświetlenie oraz czytelna informacja pasażerska. Dla osób niewidomych i niedowidzących zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające.
Po zakończeniu prac na odcinku Chorzów Batory – Chorzów Miasto – Chorzów Stary rozpoczną się roboty na trasie od stacji Chorzów Stary do stacji Bytom. Łącznie modernizacja 23-kilometrowego odcinka z Chorzowa do Nakła Śląskiego zakłada m.in. przebudowę 5 stacji i 2 przystanków, budowę nowego przystanku w Chorzowie, nowych wiaduktów – kolejowego i drogowego, a także modernizację 13 wiaduktów kolejowych.

Projekt „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie