Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd zagraniczny: Kupić walutę w kantorze, czy płacić kartą? [ZDANIEM EKSPERTA]

Roman Nowak
Gdy wyjeżdżamy do krajów strefy euro, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tej waluty w polskich kantorach. Średni koszt zakupu 100 euro w analizowanym dniu wyniósł 4,1895 PLN. Podobnie jak w zeszłym roku, kupno euro w kantorze jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w kantorach internetowych, które oferują jeszcze lepsze kursy wymiany niż tradycyjne kantory.

Droższym rozwiązaniem będzie posługiwanie się w strefie euro kartami płatniczymi. Choć transakcje kartami nie są obciążane żadnymi kosztami, to mniejsza atrakcyjność tej formy wymiany wynika z mniej korzystnych niż w kantorach kursów sprzedaży euro. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy większe znaczenie ma dla nas oszczędność kosztów, czy też większa wygoda i bezpieczeństwo związane z posługiwaniem się kartą płatniczą? Trzeba też pamiętać, że każdy bank ma inny kurs sprzedaży walut.

Zdecydowanie najmniej korzystnym rozwiązaniem jest natomiast wypłacanie euro z zagranicznych bankomatów lub banków - przy użyciu polskiej karty. W przypadku banku stosującego najwyższą prowizję, 100 euro będzie nas kosztowało 448,85 PLN. W porównaniu ze średnim kursem kantorowym jest to więc kwota o ponad 7 procent wyższa. Uśrednienie prowizji z 3 banków daje koszt wypłaty 100 euro w wysokości 441,21 zł (o ponad 5 proc. drożej niż w kantorach).

Eksperci Grupy Gumułka analizowali też koszt zakupu 100 jednostek walut krajów spoza strefy euro, które są popularnym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków - Bułgarii, Chorwacji i Turcji. Znów najlepszym rozwiązaniem jest kupienie euro w polskim kantorze i ich wymiana na lokalną walutę w kraju docelowym.

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest wypłata lokalnej waluty z bankomatu lub kas banków w kraju docelowym, ze względu na pobierane przez banki prowizje od tego rodzaju operacji. Wyjątkiem jest tu Turcja - gorszym rozwiązaniem jest kupno tureckiej liry w kantorze w Pols-ce, co dodatkowo może okazać się bardzo trudne techni-cznie - niewiele kantorów ją sprzedaje. Pamiętajmy też, że kursy sprzedaży walut innych niż euro i dolar są najczęściej bardziej korzystne w bankach niż w polskich kantorach, dlatego z dwóch - lepszym rozwiązaniem jest dokonywanie za granicą płatności kartą niż kupno waluty kraju docelowego w polskim kantorze.

Analiza przygotowana przez Grupę Gumułka pokazuje, że - zwłaszcza w przypadku krajów spoza strefy euro - warto podejmować rozważne decyzje finansowe. W przypadku Chorwacji różnica między wymianą euro na kuny w tamtejszym kantorze a wypłacaniem kun z chorwackiego banku wynosi ok. 16 proc. Dla 4-osobowej rodziny może to oznaczać nawet kilkaset złotych oszczędności przez 2 tygodnie: bardziej opłaca się u nas kupić euro i tam wymienić w kantorze, niż wypłacać kuny z chorwackiego banku za pomocą polskiej karty.
Roman Nowak
doradca inwestycyjny Grupy Gumułka

(JJ)


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty