Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłączyli telewizję? Uwaga, to nie awaria. To cyfryzacja

Magdalena Nowacka-Goik
arc.
Dzisiaj w nocy w południowej części województwa śląskiego został wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej

Mieszkacie w Żywcu, Raciborzu albo w Pszczynie? Włączyliście przed chwilą telewizor i zamiast wiadomości czy ulubionego serialu na ekranie nie widzicie nic poza informacją o braku sygnału? Tak wygląda początek ery cyfryzacji, do której Wasze telewizory najwyraźniej nie są przystosowane. Ale nie martwcie się, mamy dla Was kilka rad.

CZYTAJ TAKŻE:
Cyfrowa telewizja: Więcej kanałów, ale i wyższy abonament
Od 19 marca tylko TV cyfrowa na Podbeskidziu i Górnym Śląsku [LISTA MIAST]

Od dzisiaj w Beskidzie Śląskim, Żywieckim oraz między innymi w rejonie Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor jest możliwy już tylko odbiór sygnału cyfrowego telewizji. Według niedawnych badań, naziemny sygnał telewizyjny odbiera w całym regionie ok. 30 proc. mieszkańców. Jeśli do cyfryzacji nie przygotowaliście się wcześniej, to i tak macie kilka rozwiązań do wyboru. Można na przykład obrócić antenę w kierunku nadajnika Katowice/Kosztowy, który znajduje się w Mysłowicach. Gorzej, jeśli sygnał jest odbierany wyłącznie ze szczytu Skrzycznego, gdzie również wyłączono sygnał analogowy. W tym przypadku trzeba zainwestować w dekoder. Pamiętajcie: nie trzeba kupować nowego telewizora, ani anteny. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiono bowiem całodobową infolinię.

Dzwoniąc pod numer telefonu 32 207-71-63 (opłata jak za połączenie lokalne) dowiemy się między innymi od kiedy dana miejscowość naszego województwa będzie objęta cyfryzacją, jak długo potrwa przerwa w emisji w związku ze zmianą systemu i jak przygotować swój telewizor do odbioru cyfrowego.

Co nam da przejście w świat telewizji cyfrowej?

- Widzowie uzyskają dostęp do 19 bezpłatnych programów telewizyjnych w doskonałej, cyfrowej jakości - mówi Małgorzata Żmigrodzka z biura marketingu Telewizji Polskiej SA.

Dodatkowe zalety to możliwość korzystania z oryginalnych ścieżek dźwiękowych, dźwięku wielokanałowego, polskiego lektora, napisów. To nie wszystko. Będziemy mieli do dyspozycji elektroniczny przewodnik po programach oraz usługę audiodeskrypcji, dzięki której obraz będzie lepiej odbierany przez osoby z wadami wzroku.

Kolejne etapy wyłączania sygnału analogowego w woj. śląskim zaplanowano na 22 kwietnia i 20 maja. W kwietniu wyłączony ma zostać sygnał w północnej części woj. śląskiego - nadawany z nadajnika Częstochowa/Wręczyca. Natomiast 20 maja przestać nadawać analogowo ma nadajnik Katowice/Kosztowy.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!