Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyleczą ostrą białaczkę u 95 proc. dzieci? Jest szansa na przełom! Lekarze SUM rozpoczęli badania kliniczne, trwa rekrutacja pacjentów

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Jacek Babicz / ilustracja poglądowa
Dzieci z rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną zyskają dostęp do najnowocześniejszych, dostosowanych indywidualnie terapii, często unikatowych, dotąd nierefundowanych. Pozwoli to zmniejszyć liczbę chemioterapii stosowanych u najmłodszych pacjentów i zwiększyć szanse na wyleczenie nawet do 95 proc. chorych dzieci.

Będzie przełom w leczeniu białaczki u dzieci?

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u dzieci. Z roku na rok leczona jest coraz skuteczniej, a dzięki ogólnopolskiemu projektowi badawczemu CALL-POL najmłodsi będą leczeni według najnowszych światowych standardów.

Projekt koordynują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy ze specjalistami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego partnerami klinicznymi są wszystkie ośrodki hemato-onkologii dziecięcej w Polsce, funkcjonujące w 16 szpitalach. Oznacza to, że dzieci objęte programem pozostaną na swoich oddziałach, ale ich leczenie, w zależności od podtypu choroby, będą koordynowały zespoły specjalistów z Łodzi i ze Śląska. A dokładniej z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

W Zabrzu dopasują terapię do konkretnego pacjenta

W zabrzańskim ośrodku badania kliniczne właśnie się rozpoczęły. Cały czas trwa także rekrutacja pacjentów. W sumie w całej Polsce do programu włączonych zostanie około 600 dzieci z nowo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną. Pod obserwacją ekspertów będą przez 46 miesięcy.

W praktyce oznacza to, że jeśli onkolog rozpozna u nieletniego białaczkę, pacjent rozpocznie chemioterapię, a jego próbka szpiku z komórkami białaczkowymi przejdzie badania molekularne w specjalistycznym laboratorium "Oncolab im. WOŚP" w Łodzi. Po zdiagnozowaniu konkretnych defektów genetycznych, lekarze dostosują terapię pod konkretny podtyp choroby.

To o tyle istotne, że wśród od 200 do 230 diagnozowanych rocznie w kraju młodych pacjentów, rozpoznaje się nawet 50 podtypów molekularnych białaczki limfoblastycznej. Do tej pory byli leczeni tak samo. – Dzięki diagnostyce molekularnej możemy dopasować terapię do konkretnego pacjenta. To bardzo ważne z punktu widzenia efektów terapeutycznych – tłumaczył w rozmowie z Pulsem Medycyny prof. Wojciech Młynarski z UMed w Łodzi.

Nie przeocz

Więcej leków, mniej chemioterapii, a być może także transplantacji

W ramach programu CALL-POL specjaliści będą mieli do dyspozycji jeszcze szerszy wachlarz rozwiązań terapeutycznych. Będą ordynowali leki ukierunkowane na konkretne zaburzenia genetyczne, w tym unikatowe, nierefundowane dotąd w Polsce, które mogą okazać się przełomem w leczeniu tego najczęściej występującego u dzieci nowotworu złośliwego.

– Dzięki temu badaniu chore polskie dzieci będą diagnozowane i leczone najbardziej zaawansowanymi metodami na świecie. Wyznaczy to nowe standardy leczenia, porównywalne do krajów Europy Zachodniej – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, kierownik zabrzańskiej kliniki i rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarze z Łodzi szacują, że wyleczalność ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci osiągnie nawet 95 proc. Prof. Szczepański ma nadzieję, że dołączenie immunoterapii nie tylko poprawi skuteczność leczenia, ale i zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań toksycznych u dzieci. Pozwoli zmniejszyć ilość chemioterapii stosowanych u najmłodszych pacjentów i zminimalizować ryzyko nawrotów choroby. Co z kolei spowoduje, że w przyszłości mniej pacjentów będzie wymagało transplantacji.

W realizację projektu „Childhood ALL in Poland (CALL-POL)", poza łódzkim UMed i SUM, zaangażowani są Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera