MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wynajmujesz mieszkanie dla studenta? Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę

Patryk Drabek
Wynajmujesz mieszkanie studentowi? Koniecznie je ubezpiecz
Wynajmujesz mieszkanie studentowi? Koniecznie je ubezpiecz 123rf
Studenci rozglądają się za mieszkaniami, a to okazja do tego, by wynająć im lokum. W jaki sposób zabezpieczyć się, by na tym nie stracić?

Rok akademicki zbliża się wielkimi korkami, a wrzesień to dla studentów już ostatni dzwonek, by wynająć odpowiednie mieszkanie. Wiele osób, zdając sobie sprawę z tego, że studenckie życie nie ogranicza się jedynie do nauki, boi się wynająć im mieszkanie. Niepotrzebnie. W jaki sposób właściciele mieszkań, którzy zamierzają je wynająć, mogą się zabezpieczyć? Zapytaliśmy o to ekspertów.

ZOBACZ TAKŻE:
Tanie mieszkanie dla studenta w Katowicach [KTO MA PRAWO DO WYNAJĘCIA]

Katarzyna Gontarczyk ze Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem "Mieszkanicznik" podkreśla, że już po tym, gdy zdecydujemy się wynająć lokal, to jeszcze przed remontem powinniśmy zastanowić się nad formą opodatkowania dochodów z najmu. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą zdecydować się na opodatkowanie według skali podatkowej lub ryczałtem. Należy pamiętać również o zgłoszeniu podpisania umowy najmu do urzędu skarbowego i składaniu rocznych zeznań podatkowych. Konieczne jest także ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania.

- Podstawową formą zabezpieczenia jest podpisanie dobrej umowy najmu, w której zostaną ustalone wszystkie możliwe punkty oraz pobranie kaucji przed przekazaniem mieszkania. Wysokość kaucji uzależniona jest od zwyczajów panujących w danym regionie i stanowi równowartość kwoty od 1 do 3 czynszów najmu - tłumaczy Katarzyna Gontarczyk z "Mieszkanicznika".

- Przekazanie mieszkania powinno zostać potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym opisującym dokładnie stan techniczny lokalu oraz jego wyposażenie. Jako stowarzyszenie zalecamy zrobienie dodatkowo dokumentacji zdjęciowej na wypadek pojawiających się wątpliwości przy zwrocie mieszkania - dodaje Katarzyna Gontarczyk.
Co jeszcze radzą przedstawiciele "Mieszkanicznika"? Sprawdzenie najemcy. Możemy poprosić o wgląd do dowodu osobistego oraz wskazanie adresu zameldowania, jeżeli nie ma go w dokumencie.

- Spokojna rozmowa i zadanie kilku pytań z potencjalnym najemcą pozwoli przynajmniej w pewnym stopniu zorientować się w jakiej jest on kondycji finansowej i jakie ma zamiary wobec naszego mieszkania. Można również poprosić o zaświadczenie o zarobkach lub przynajmniej zaświadczenie o rodzaju zawartej umowy o pracę uzasadniając, że powierzamy nasz majątek. Coraz częściej spotyka się to ze zrozumieniem drugiej strony - mówi Katarzyna Gontarczyk. - W przypadku najmu studentom warto rozważyć podpisanie kilku umów dotyczących wynajmu wyłącznie pokoju. Pozwoli to na zachowanie możliwości dysponowania pozostałą strefą, a co za tym idzie lepszej kontroli naszego mieszkania - radzi przedstawicielka "Mieszkanicznika".

Bartosz Dreksler z katowickiej Kancelarii Prawniczej Bartosz Dreksler Radca Prawny, podpowiada z kolei, jak radzić sobie w wyjątkowych okolicznościach.

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu? Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, właściciel może wypowiedzieć umowę, jeżeli najemca zwleka z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną i zawierać przyczyny wypowiedzenia.

Zdarzają się przypadki, że pomimo skutecznego wypowiedzenia umowy najmu, lokator nadal zajmuje mieszkanie bez tytułu prawnego i nie chce go dobrowolnie opuścić. W takim przypadku wynajmujący nie może usunąć takiej osoby. Konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o eksmisję. Od treści wyroku eksmisyjnego uzależnione będzie dalsze postępowanie. W przypadku, gdy w wyroku zostanie wskazane prawo do lokalu socjalnego, wówczas ewentualna eksmisja zostanie wstrzymana do czasu przedstawienia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Co zrobić, gdy najemca zniszczy lub spali mieszkanie ? Jeżeli najemca lokalu rażąco lub uporczywie narusza porządek domowy, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Ponadto wynajmujący może dochodzić od najemcy odszkodowania za zniszczone mienie.

Kto odpowiada za to, że woda zaleje sąsiada, który mieszka pod wynajmowanym przez nas mieszkaniem ? Co do zasady odpowiada osoba, która faktycznie zajmuje lokal, czyli najemca, lecz zajmujący lokal, z którego wylała się woda i zalała lokal położony niżej, nie odpowiada za szkodę wyrządzoną sąsiadowi, jeśli do zalania doszło z przyczyn od niego niezależnych. Osoba, której mieszkanie zostało zalane, może liczyć na odszkodowanie, jeśli wykaże, że stało się to z winy osoby zajmującej lokal, z którego przedostała się woda. W praktyce jednak mogą pojawiać się wątpliwości co do wyjaśnienia przyczyn zalania, a więc ustalenia kto ponosi winę za zalanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni